
Roerige Tieden: een fotoboek over Zeeland in de jaren 1975-2000
MIDDELBURG - Uitgeverij WBOOKS brengt in samenwerking met Beeldbank Zeeland van ZB Bibliotheek van Zeeland onder de titel ‘Roerige tieden’ op 18 november een fotoboek uit over Zeeland in de periode 1975-2000. De tekst is geschreven door ZB-medewerker Wim van Gorsel.
De jaren van de wederopbouw worden gekenmerkt door een vrijwel continue economische groei. Daar komt vanaf de jaren ’70 geleidelijk verandering in. Door een verslechtering van de concurrentiepositie van Nederlandse bedrijven, de oliecrisis en een stagnerende verzorgingsstaat wordt er door het bedrijfsleven en de overheid massaal bezuinigd en loopt de werkloosheid snel op. De maatschappelijke onvrede is groot, ook in Zeeland. Dit manifesteert zich in de jaren ’80 vooral in protesten en stakingen.
Onrustige periode
Onvrede is er in die jaren onder de bevolking ook over de wapenwedloop tussen Oost en West en over het gebruik van kernenergie. De demonstraties hiertegen nemen toe door de grote kernramp in Tsjernobyl in 1986. De kerncentrale in Borssele wordt in die jaren het middelpunt van het landelijk protest. In de jaren ’90 belandt de samenleving in een nieuw tijdperk. De Berlijnse Muur is gevallen en de welvaart neemt weer snel toe. Toch zijn er voor veel werknemers ook nieuwe bedreigingen zoals automatisering, privatisering en fusieprocessen. In dit fotoboek wordt een beeld geschetst van Zeeland in de periode 1975-2000. Een onrustige periode, of op zijn Zeeuws: ‘Roerige tieden.’ Aandacht wordt gegeven aan veranderingen in de infrastructuur, landbouw, industrie, dienstverlening en het toerisme. Ook technologische ontwikkelingen en digitalisering komen aan bod, evenals vrije tijd, kunst en cultuur, sport en jongeren.
Het boek Roerige tieden. Zeeland 1975-2000 is vanaf 18 november voor € 29,95 verkrijgbaar in de boekhandel. ISBN 978-94-6258-520-1.
Meer uit Middelburg
MIDDELBURG/DOMBURG - Zondagavond vonden in de gemeenten Middelburg en Veere meerdere Dodenherdenkingen plaats. Vanwege de zondagsrust is de plechtigheid in sommige dorpen, zoals Arnemuiden, naar zaterdagavond verplaatst. In de gemeente Veere zijn ze allemaal zondag gehouden.
11 uur geledenVEERE - Voor kunstenaars is Veere een bron van inspiratie. Hedendaagse kunstenaars zien Veere als een geliefde woon- en werkplek. Ook buiten het stadje, in de gemeente Veere, wonen en werken kunstenaars die zich graag door de sfeer van hun leefomgeving laten inspireren. Maar wie zijn die kunstenaars? Hanny Mallekote stelt ze aan u voor in een reeks gesprekken speciaal voor De Bode. Deze keer is ze in gesprek met Erna Kooi den Hollander, secretaresse en beeldhouwer bij 'Beeld in Balans'.
12 uur geledenMIDDELBURG- In de Zandstraat is in de nacht van zaterdag op zondag een auto uitgebrand. Brandweerlieden van brandweerpost Rooseveltlaan kwamen ter plaatse om het vuur te doven. Zij gebruikten hiervoor twee stralen hogedruk. Eén straal werd gebruikt om een geparkeerde auto naast het brandende voertuig te beschermen, de andere om de brand zelf te blussen. De oorzaak van de brand is niet bekend gemaakt.
1 dag geledenMIDDELBURG - Burgemeester Yvonne van Mastrigt van de gemeente Middelburg heeft zondag een koninklijke onderscheiding uitgereikt aan Gert-Jan de Rooij. Hij is verrast met het lintje tijdens het 25-jarig jubileum van de jaarlijkse boekenmarkt op de Markt in Middelburg.
1 dag geledenGRIJPSKERKE - De 29e editie van het jaarlijkse festival Hrieps zit erop. Op het festivalterrein bij Grijpskerke genoten de duizende bezoekers vrijdag en zaterdag van optredens van meer dan 50 artiesten op zeven podia. Na een drukke en gezellige editie 2025 kan de organisatie zich opmaken voor de jubileumeditie voor volgend jaar.
1 dag geledenMIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg is zaterdag het Verdrag van Middelburg ondertekend. Bij deze slotbijeenkomst van de Internationale Jongeren Vrijheidsconferentie, georganiseerd in het kader van tachtig jaar vrijheid, waren jonge mensen uit de hele wereld aanwezig. Ook onder meer minister van Defensie Ruben Brekelmans en voormalig minister-president Jan Peter Balkenende woonden de bijeenkomst bij.
1 dag geledenGRIJPSKERKE- Na het verlaten van het festivalterrein in Hrieps zijn in de nacht van zaterdag op zondag meerdere fietsers gewond geraakt. Zij kwamen ongelukkig ten val na het gebruik van alcohol. De politie meldt dat meerdere personen doorverwezen moesten worden naar de huisartsenpost.
1 dag geleden