Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rode Kruis: situatie in Ter Apel wordt alleen maar erger

Rode Kruis: situatie in Ter Apel wordt alleen maar erger

TER APEL (ANP) - De situatie bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel wordt "alleen maar erger", zegt een woordvoerster van het Rode Kruis. "Mensen hebben het koud 's nachts, als ze op het gras slapen. En het is nu nog zomer. Wat als het weer omslaat?"

Behalve het feit dat mensen buiten slapen, blijft het ook slecht gesteld met de voorzieningen op het terrein. Donderdag waren er volgens de woordvoerster "maar enkele dixi's". Inmiddels telt ze een stuk of twintig van dergelijke mobiele toiletten. "Het is zo treurig. Als je hier een tijd rondloopt, ben je bijna blij met die extra dixi's. Terwijl dat natuurlijk nog steeds niet voldoende is." Douchen is ook nog steeds niet mogelijk. Er zijn alleen een aantal watertappunten. Eten wordt uitgedeeld door de hekken die het terrein scheiden van dat van het aanmeldcentrum.

Zoals afgelopen dagen ook al duidelijk werd, zijn er veel mensen met wondjes, opgezwollen benen of andere kwalen waar eigenlijk naar gekeken moet worden. "Ik zie heel veel mensen krabben", aldus de woordvoerster.

Medische klachten

Het Rode Kruis is een van de hulporganisaties die de vele mensen met medische klachten helpen op het terrein voor het aanmeldcentrum. Ook Artsen zonder Grenzen (AzG) is sinds donderdag actief in Ter Apel. Waar die hulpverleners donderdag nog een hoekje van de hulppost van het Rode Kruis gebruikten, hebben ze nu hun eigen werkplek ingericht. De asielzoekers die hulp nodig hebben weten dat ze voor de kleinere zaken naar het Rode Kruis moeten en voor de echte medische vragen naar AzG, aldus de Rode Kruis-woordvoerster.

Staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) liet vrijdagochtend weten dat hij niet verwacht dat het terrein voor het aanmeldcentrum 's avonds leeg zal zijn. De bewindsman is in overleg met gemeenten om meer opvang te regelen voor asielzoekers, maar dat levert vrijdag volgens hem nog niet het gewenste resultaat op. "Als er een besluit wordt genomen, dan passen we ons daarop aan", aldus de woordvoerster van het Rode Kruis. "Maar we blijven hier hulp bieden zolang het nodig is."

Oplossing

Artsen zonder Grenzen benadrukt dat het belangrijk is dat er een oplossing komt "die voldoet aan alle voorwaarden. Met menselijke leefomstandigheden, privacy, douches en toegang tot zorg en asiel", aldus een woordvoerder. Op de vraag of de organisatie had gehoopt dat zo'n oplossing er vrijdag zou komen, antwoordt hij: "we hadden gehoopt dat dit weken geleden al geregeld zou zijn. Dan hadden we hier niet hoeven zijn."

De hulpverleners zijn vrijdagochtend weer begonnen met het verlenen van medische zorg. Donderdag meldde AzG dat er iemand met een acute hartaanval behandeld was en daarna naar het ziekenhuis is gestuurd. 's Nachts is Artsen zonder Grenzen niet in Ter Apel. Als er dan zoiets gebeurt, zijn mensen aangewezen op alarmnummer 112, aldus de woordvoerder.

Meer uit Binnenland

Trein ontruimd bij Woerden na brand, oorzaak onbekend

WOERDEN (ANP) - In de buurt van Woerden is een trein ontruimd nadat er brand was geconstateerd. Volgens NS staan zo'n 120 gestrande reizigers in een weiland naast het traject tussen Utrecht en Rotterdam. De brandweer is ter plaatse en het vuur in de trein is uit. Niemand raakte gewond.

4 uur geleden
Onderzoek naar explosie Utrecht afgerond, resultaten bij het OM

UTRECHT (ANP) - Het onderzoek van de politie naar de explosie in de Utrechtse Visscherssteeg van donderdag 15 januari is afgerond. Dat schrijft het Utrechtse college in een brief aan de gemeenteraad. De resultaten van het onderzoek liggen nu bij het Openbaar Ministerie, dat ze beoordeelt.

8 uur geleden
Clingendael: asielopvang buiten EU regelen 'niet eenvoudig'

DEN HAAG (ANP) - Het is "niet eenvoudig" om landen buiten de Europese Unie vluchtelingen of afgewezen asielzoekers te laten opvangen, stelt denktank Clingendael in een rapport dat is opgesteld voor het ministerie van Asiel en Migratie. Onderzoekers schrijven dat zulke samenwerkingen weliswaar juridisch haalbaar worden als het Europese migratiepact deze zomer van kracht wordt, maar dat er nog veel problemen in de weg zitten.

9 uur geleden
Nederlandse uitvinder van Kapla-bouwblokjes overledenĀ 

NICE (ANP/BELGA) - Tom van der Bruggen, die in de jaren tachtig de beroemde speelgoedblokken van het merk Kapla uitvond, is op 80-jarige leeftijd overleden, meldt zijn echtgenote. Hij overleed afgelopen weekend in zijn woonplaats, de Franse stad Nice.

9 uur geleden
3 Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp om Gaza te verlaten

DEN HAAG (ANP) - Drie Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken om Gaza te verlaten en naar Nederland te reizen. Hun verzoek om bijstand van Nederland af te dwingen werd afgewezen door de rechter.

12 uur geleden
Drukte bij asielopvang Ter Apel weer flink toegenomen

TER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.

14 uur geleden
Marechaussee vindt zeventien vreemdelingen in koeltrailer

HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdagavond zeventien mensen aangetroffen in een koeltrailer in Hoek van Holland. Onder hen bevonden zich zes minderjarigen. Twee verdachten zijn aangehouden op verdenking van mensensmokkel, meldt de marechaussee maandag.

14 uur geleden