Rode Kruis: situatie in Ter Apel wordt alleen maar erger
TER APEL (ANP) - De situatie bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel wordt "alleen maar erger", zegt een woordvoerster van het Rode Kruis. "Mensen hebben het koud 's nachts, als ze op het gras slapen. En het is nu nog zomer. Wat als het weer omslaat?"
Behalve het feit dat mensen buiten slapen, blijft het ook slecht gesteld met de voorzieningen op het terrein. Donderdag waren er volgens de woordvoerster "maar enkele dixi's". Inmiddels telt ze een stuk of twintig van dergelijke mobiele toiletten. "Het is zo treurig. Als je hier een tijd rondloopt, ben je bijna blij met die extra dixi's. Terwijl dat natuurlijk nog steeds niet voldoende is." Douchen is ook nog steeds niet mogelijk. Er zijn alleen een aantal watertappunten. Eten wordt uitgedeeld door de hekken die het terrein scheiden van dat van het aanmeldcentrum.
Zoals afgelopen dagen ook al duidelijk werd, zijn er veel mensen met wondjes, opgezwollen benen of andere kwalen waar eigenlijk naar gekeken moet worden. "Ik zie heel veel mensen krabben", aldus de woordvoerster.
Medische klachten
Het Rode Kruis is een van de hulporganisaties die de vele mensen met medische klachten helpen op het terrein voor het aanmeldcentrum. Ook Artsen zonder Grenzen (AzG) is sinds donderdag actief in Ter Apel. Waar die hulpverleners donderdag nog een hoekje van de hulppost van het Rode Kruis gebruikten, hebben ze nu hun eigen werkplek ingericht. De asielzoekers die hulp nodig hebben weten dat ze voor de kleinere zaken naar het Rode Kruis moeten en voor de echte medische vragen naar AzG, aldus de Rode Kruis-woordvoerster.
Staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) liet vrijdagochtend weten dat hij niet verwacht dat het terrein voor het aanmeldcentrum 's avonds leeg zal zijn. De bewindsman is in overleg met gemeenten om meer opvang te regelen voor asielzoekers, maar dat levert vrijdag volgens hem nog niet het gewenste resultaat op. "Als er een besluit wordt genomen, dan passen we ons daarop aan", aldus de woordvoerster van het Rode Kruis. "Maar we blijven hier hulp bieden zolang het nodig is."
Oplossing
Artsen zonder Grenzen benadrukt dat het belangrijk is dat er een oplossing komt "die voldoet aan alle voorwaarden. Met menselijke leefomstandigheden, privacy, douches en toegang tot zorg en asiel", aldus een woordvoerder. Op de vraag of de organisatie had gehoopt dat zo'n oplossing er vrijdag zou komen, antwoordt hij: "we hadden gehoopt dat dit weken geleden al geregeld zou zijn. Dan hadden we hier niet hoeven zijn."
De hulpverleners zijn vrijdagochtend weer begonnen met het verlenen van medische zorg. Donderdag meldde AzG dat er iemand met een acute hartaanval behandeld was en daarna naar het ziekenhuis is gestuurd. 's Nachts is Artsen zonder Grenzen niet in Ter Apel. Als er dan zoiets gebeurt, zijn mensen aangewezen op alarmnummer 112, aldus de woordvoerder.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls heeft excuses aangeboden voor de rol van het Nijmeegse gemeentebestuur in het koloniale slavernijsysteem. Dat deed de burgemeester op een besloten bijeenkomst met betrokkenen op de Radboud Universiteit. De excuses zijn een reactie op de uitkomsten van een onderzoek van de Nijmeegse universiteit uit 2025 naar het slavernijverleden van de stad, en daaropvolgende gesprekken.
7 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse regering ontbiedt de Nederlandse ambassadeur in dat land vanwege een voorval met een ambassademedewerker eerder deze week. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ambassadeur Emiel de Bont moet uitleg komen geven op het ministerie van Buitenlandse Zaken over de onder de Iraanse wet verboden inhoud van de bagage van zijn stafmedewerker, waaronder een Starlink-terminal.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen extreemrechtse demonstranten van Defend Netherlands zijn in Utrecht aangekomen in de buurt van politiek centrum ACU. Daar houden ze een herdenking voor de Franse uiterst-rechtse activist Quentin Deranque. Er wordt met vuurwerk gegooid en de sfeer is grimmig.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - In de binnenstad van Utrecht heeft zich aan het begin van de avond een groep van 150 tot 200 mensen verzameld die tegen het extreemrechtse Defend Netherlands demonstreren. De groep roept leuzen als "nooit meer fascisme". De politie is in de buurt aanwezig.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Kinderen spelen gemiddeld weer iets vaker buiten dan twee jaar geleden. Dat concluderen Jantje Beton en branchevereniging Spelen & Bewegen na onderzoek. Gemiddeld speelt een kind nu 7,6 uur per week buiten, tegenover 7,2 uur in 2024. In 2022 was het nog 9,9 uur per week.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een celstraf van zestien maanden, waarvan acht voorwaardelijk, geƫist tegen de 33-jarige Stefan V. voor het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag. Dat gebeurde in februari en maart vorig jaar. V. ontkende donderdag in de rechtbank in Den Haag dat hij achter de vernielingen zit.
12 uur geledenALMELO (ANP) - Een 43-jarige man is donderdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar en tien maanden. In augustus 2024 had hij zijn ex ontvoerd en verkracht. Ook probeerde hij haar te vermoorden door haar te wurgen, nadat zij een einde had gemaakt aan hun relatie. Van de rechtbank in Almelo moet hij haar ook een schadevergoeding van ruim 30.000 euro betalen.
14 uur geleden