
Rode Kruis: race tegen de klok om slachtoffers beving te helpen
MANDALAY (ANP/AFP) - Hulpverleners in Myanmar houden na de zware aardbeving "een race tegen de klok" om cruciale hulp te bieden, zegt Jagan Chapagain, topman van de Internationale Federatie van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan (IFRC). Zijn organisatie werkt met het lokale Rode Kruis om de hulpverlening op te schalen.
"Ondanks schade aan hun eigen kantoren en infrastructuur, hebben vrijwilligers van Rode Kruis Myanmar zich snel gemobiliseerd. Ze redden overlevenden, bieden eerstelijnszorg, en distribueren materiaal voor noodonderkomens", aldus Chapagain op X.
Myanmar en omliggende landen werden vrijdag getroffen door een aardbeving met een kracht van 7.7. Deze werd twaalf minuten later gevolgd door een schok met een kracht van 6.4. Het dodental ligt op ruim duizend en loopt naar verwachting nog op. Er is schade aan onder meer gebouwen en bruggen. Ook zijn communicatienetwerken uitgevallen en zijn er elektriciteitsproblemen.
Rebellengroeperingen
Het epicentrum van de beving lag op 17 kilometer van Mandalay, met 1,5 miljoen inwoners de tweede stad van Myanmar. Daar zitten mensen vast in kapotte en ingestorte panden. Reddingswerkers zoeken er naar mogelijk meer dan negentig vermisten in een van de getroffen woontorens.
De junta in Myanmar heeft na de aardbeving om internationale hulp gevraagd. De eerste hulp is gearriveerd.
Het vermogen van Myanmar om op een grote ramp te reageren is door de ontwikkelingen van de laatste jaren aangetast. Militairen in Myanmar grepen in januari 2021 de macht. Het geweld tussen het leger en rebellengroeperingen escaleerde vervolgens, wat het zorgsysteem negatief heeft beïnvloed. Bovendien hebben rebellengroeperingen delen van het land onder controle.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt zich grote zorgen over het plan van Israël om de hulp aan Gaza aan particuliere beveiligingsbedrijven over te laten. Dat zou het Israëlische veiligheidskabinet zondag hebben besloten. Dat druist in "tegen de humanitaire beginselen, zoals die door VN-organisaties en humanitaire partners zijn onderstreept", stellen EU-buitenlandchef Kaja Kallas en Eurocommissarissen Dubravka Šuica (Middellandse Zeegebied) en Hadja Lahbib (Paraatheid en Crisisbeheer) in een gezamenlijke verklaring.
2 minuten geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - Pakistan zegt zich terughoudend te hebben opgesteld tijdens de Indiase aanvallen. "Ongeveer 75 tot 80 Indiase gevechtsvliegtuigen namen deel aan de aanval, waarvan Pakistan er slechts vijf neerhaalde terwijl ze projectielen afwierpen, inclusief twee Indiase drones", zei minister van Buitenlandse Zaken Ishaq Dar volgens de krant Dawn tegen de pers.
4 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie daagt Hongarije weer voor het Europese Hof van Justitie. Dit keer om een regeringsdecreet van de Hongaren, waarin is vastgelegd dat opgepakte mensensmokkelaars niet meer gevangengezet worden, maar het land binnen 72 uur moeten verlaten. Dit decreet ondermijnt de doelstelling van de Europese Unie om migrantensmokkel effectief aan te pakken, vindt de Commissie.
7 minuten geledenSANAA (ANP/AFP) - De Houthi's in Jemen zeggen dat een bestand met de VS niet voorziet in het staken van aanvallen op schepen die ze linken aan Israël. "De waterwegen zijn veilig voor alle internationale schepen, behalve Israëlische", zegt een hoge Houthi-functionaris tegen persbureau AFP. "Israël maakt geen deel uit van de overeenkomst, die geldt alleen voor Amerikaanse en andere schepen."
13 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Syrische leider Ahmed al-Sharaa heeft voor het eerst sinds hij aan de macht is gekomen een reis gemaakt naar Europa. Hij is in Parijs voor een ontmoeting met de Franse president Emmanuel Macron en hoopt te praten over het schrappen van sancties tegen Syrië.
22 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het opgelaaide conflict tussen India en Pakistan zal besproken worden door de Europese buitenlandministers, die woensdag en donderdag bij elkaar zijn in Warschau. Dat laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. Het gaat om een informele bijeenkomst van ministers waarbij geen besluiten worden genomen.
31 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe Duitse bondskanselier Friedrich Merz reist vrijdag naar Brussel af voor een afspraak met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. Het gaat om een eerste ontmoeting tussen de twee in Merz' rol als bondskanselier.
1 uur geleden