Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Robotmaker: grootschalige inzet mensachtige robots kan nog niet

Robotmaker: grootschalige inzet mensachtige robots kan nog niet

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Kunstmatige intelligentie (AI) ontwikkelt zich in rap tempo, maar voor het mainstream maken van humanoïde robots zijn nog meer inspanningen vereist. Volgens Wang Xingxing, topman van het Chinese robotbedrijf Unitree, zou het vereiste expertiseniveau wel binnen één tot drie jaar bereikt kunnen worden.

Hij vergeleek de situatie zaterdag met het doorbraakmoment van chatbot ChatGPT in 2022. "Het voelt alsof we één tot drie jaar voor de doorbraak van ChatGPT staan", zei hij volgens persbureau Bloomberg op de World Robots Conference in Beijing. "De industrie weet welke richting we op moeten, maar niemand heeft dat nog concreet gemaakt."

Chinese bedrijven hebben al mensachtige robots ingezet voor proeven in fabrieken om taken uit te voeren zoals het sorteren van materialen en kwaliteitscontroles. Een belangrijk obstakel voor grootschalige inzet is op dit moment het gebrek aan goede AI-modellen voor humanoïde robots, aldus Wang.

Halve marathon

Zijn inschatting komt te midden van een wedloop onder Chinese robotbedrijven om hun producten betaalbaar te maken voor het brede publiek, terwijl de praktische toepassingen nog vaag blijven. Unitree gaf zijn R1-robot een prijskaartje van 39.900 yuan, omgerekend ruim 5000 euro. Deze is echter nog niet in massaproductie gegaan. Rivaal Engine AI kondigde aan dat er binnenkort een robot met een startprijs van 38.500 yuan op de markt moet komen.

De ontwikkelingen in de robotwereld gaan de laatste tijd snel. Dit jaar liepen Chinese humanoïden al een halve marathon, namen ze deel aan een kickbokstoernooi en speelden ze voetbal. Maar die evenementen waren nog niet bepaald technologische triomfen. De meeste deelnemers aan de halve marathon struikelden, stuntelden of haalden de finish niet.

Meer uit Financieel

Beveiliging Schiphol houdt dinsdag en woensdag werkonderbrekingen

UTRECHT (ANP) - De beveiligers op Schiphol houden dinsdag en woensdag hun eerste werkonderbrekingen uit onvrede over de hoge werkdruk, meldt vakbond FNV. Dinsdag gaat het om drie acties van een kwartier, om 10.00 uur, 14.00 uur en 19.00 uur. Woensdag zijn het er vijf van een kwartier: om 10.00 uur, 12.00 uur, 14.00 uur, 16.00 uur en 19.00 uur.

47 minuten geleden
Webwinkel Bijenkorf weer 'volledig beschikbaar' na datalek

AMSTERDAM (ANP) - De webshop van de Bijenkorf is weer volledig beschikbaar na problemen door het datalek bij de logistieke partner CEVA Logistics eerder deze maand. Daardoor waren tijdelijk veel artikelen niet te bestellen. Daarvoor was de levertijd al flink opgelopen. Die staat inmiddels weer op twee tot vijf dagen, wat nog wel langer is dan de enkele dag van voor de problemen.

1 uur geleden
Heffingen VS op Canadese auto's en staal verhoogd tot 50 procent

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse importheffingen op alle auto's, vrachtwagens, auto-onderdelen en staal uit Canada worden per 1 januari verhoogd naar 50 procent. Dat stelt de Amerikaanse president Donald Trump bekendgemaakt op zijn berichtendienst Truth Social.

1 uur geleden
IEA-directeur waarschuwt voor lage gasvoorraden richting winter

PARIJS (ANP/RTR) - Fatih Birol, directeur van het Internationaal Energieagentschap (IEA), is bezorgd over het huidige lage niveau van de Europese gasvoorraden voor de komende winter. Volgens AGSI, dat de gasvoorraden en opslagniveaus monitort, liggen de gasreserves momenteel rond de 62 procent. De Europese Unie heeft als doel om de gasvoorraad voor 1 december op 80 procent te brengen. In Nederland is dit nu nog geen 44 procent.

1 uur geleden
Wall Street verdeeld in afwachting van sancties tegen Iran

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag overwegend lager begonnen. Beleggers namen geen risico's in afwachting van de nieuwe Amerikaanse economische sancties tegen Iran, die naar verwachting later op de dag worden aangekondigd. Ook wordt uitgekeken naar de jaarlijkse bijeenkomst van centrale bankiers in het Amerikaanse Jackson Hole, die eind deze week begint, en de kwartaalcijfers van AI-chipbedrijf Nvidia, die woensdag op het programma staan.

1 uur geleden
Rapport wijst op Colombiaanse ronselcontent op Facebook en TikTok

NEW YORK (ANP/AFP) - Facebook en TikTok hebben berichten verspreid waarmee Colombiaanse gewapende groepen probeerden kinderen te ronselen. Dat zegt Human Rights Watch, die vindt dat de socialemediabedrijven de berichtenstroom hadden moeten verhinderen.

3 uur geleden
Consumentenbond ziet tientallen keren krimpflatie in supermarkt

DEN HAAG (ANP) - Fabrikanten verkleinen nog altijd hun verpakkingen zonder dat de prijzen even hard meedalen, meldt de Consumentenbond maandag. De belangenbehartiger voor consumenten zag het afgelopen jaar in de supermarkten tientallen gevallen van deze zogenoemde krimpflatie.

3 uur geleden