Rijkswaterstaat helpt West-Brabant bij bestrijden blauwalg
BREDA (ANP) - Rijkswaterstaat zet vanaf woensdag de schuiven van de Marksluis in het Brabantse Oosterhout open. Daardoor kan water vanuit het Wilhelminakanaal in het Markkanaal stromen. Met dat water kan waterschap Brabantse Delta de rivier De Mark doorspoelen. Dat is hard nodig om de snel uitbreidende blauwalg in het werkgebied van Brabantse Delta te bestrijden. De schuiven in de Marksluis zijn pas tweemaal eerder opengezet, in de droge jaren 2018 en 2020.
Blauwalg is een ziekmakende bacterie die profiteert van opwarmend water. In Brabantse Delta is sprake van een groot watertekort. Daardoor is er niet meer genoeg water om het watersysteem door te spoelen en verdwijnt de stroming. Blauwalg groeit daardoor steeds sneller. Met het extra water uit het Wilhelminakanaal hoopt het schap meer stroming te veroorzaken. Als er te veel blauwalg ontstaat moet het schap waterinlaten naar de polders sluiten, wat rampzalig zou zijn voor landbouw en natuur.
Per uur wordt 3000 tot 4000 liter water in het Markkanaal gepompt. Dat veroorzaakt sterke stroming. Zwemmen in de buurt van de Marksluis is daardoor gevaarlijk. Hoewel zwemmen bij sluizen en bruggen altijd verboden is, plaatst het schap in Oosterhout extra waarschuwingsborden. Vanwege de blauwalg raadt het schap zwemmers ook aan om altijd eerst op zwemwater.nl te kijken. Op die site staan alle goedgekeurde zwemwaterlocaties van Nederland.
Meer uit Binnenland
BEVERWIJK (ANP) - Een medewerker van een goudwisselkantoor in Beverwijk is overleden door een gewelddadige overval op woensdag, meldt de politie. Een 19-jarige man uit de Noord-Hollandse plaats is hierna aangehouden.
36 minuten geledenWIJHE (ANP) - Opvangorgaan COA mag in de komende winters waarschijnlijk jonge asielzoekers opvangen op een vakantiepark in de buurt van de plaats Heino in Overijssel. Op het terrein is in de komende vijf jaar tussen oktober en april plek voor maximaal 140 jongeren tussen 15 en 18 jaar oud.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak maakt zich zorgen over de zorgvuldigheid van het wetgevingsproces. In het jaarverslag over 2025 geeft de raad aan dat "de kwaliteit van het wetgevingsproces onder druk staat". Daardoor zou de uitvoerbaarheid en de kwaliteit van wetten in het gedrang komen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veilig Thuis kreeg vorig jaar opnieuw meer meldingen van vermoedelijk huiselijk geweld en kindermishandeling. Dat melden Veilig Thuis en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Het advies- en meldpunt kreeg 136.000 meldingen binnen; een jaar eerder waren dat er nog 129.000.
5 uur geledenHAARLEM (ANP) - Een rechter van de rechtbank Noord-Holland die op persoonlijke titel meer dan 4000 Woo-verzoeken deed bij gemeenten in het hele land, behandelt tot nader order geen zaken. Dat meldt de rechtbank Noord-Holland woensdagavond in een verklaring.
12 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft woensdagavond opgetreden bij een azc-protest in Loosdrecht. Het is voor de derde avond op rij dat in de Noord-Hollandse plaats de politie ingrijpt tegen demonstranten die tegen de komst van asielzoekers zijn. Er zijn zeker twee mensen aangehouden.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.
15 uur geleden