Rijeka opent jaar als culturele hoofdstad luisterrijk
RIJEKA (ANP/DPA) - De Kroatische kustplaats Rijeka heeft het jaar als culturele hoofdstad van Europa zaterdagavond geopend met een luisterrijk spektakel in het havengebied. Ruim 200 medewerkers gaven met een uitvoering van de 'Opera Industriale', een compositie van Josip Marsic en Zoran Medved, het startsein voor een uitgebreid en gevarieerd programma in 2020.
Het eerste werk riep het geluid van de industrie, die Rijeka groot maakte, in herinnering maar ook de rebelse punk-rock waardoor de Adriatische stad, destijds nog in Joegoslavië, bekend werd. Orkesten, wilde spreekkoren, enkele tientallen elektrische gitaren, trommelaars, antieke stoomhamers, snijbranders en honderd toeschouwers die koebellen in de hand kregen gedrukt, zorgden voor een indrukwekkend decor van klanken. Dansers verbeeldden de werfarbeiders.
Het motto van de Europese cultuurhoofdstad 2020 is dan ook 'Haven van Verscheidenheid'. De vele honderden programma-onderdelen zijn gegroepeerd rond de thema's water, arbeid en migratie, die Rijeka al eeuwen kenmerken.
Behalve Rijeka mag ook het voormalige Ierse vissersdorp Galway zich dit jaar culturele hoofdstad noemen. Daar is 8 februari het eerste grote openluchtfestival.
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij "fantastische handelsakkoorden" heeft gesloten met de Chinese leider Xi Jinping. Trump zei dat tijdens een rondleiding door de tuinen van Zhongnanhai, het complex van de Chinese centrale leiding.
1 uur geledenBEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij niet veel meer geduld met Iran zal hebben. Hij deed die uitspraak in een interview op Fox News.
2 uur geledenPALM BEACH (ANP) - Palm Beach International Airport in Florida zal vanaf 9 juli officieel naar de Amerikaanse president Donald Trump vernoemd worden. Dat heeft de Federal Aviation Administration (FAA) bekendgemaakt.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.
6 uur geledenBEIJING (ANP) - De relatie tussen de VS en China "zal hopelijk sterker en beter zijn dan ooit tevoren". Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
6 uur geledenWENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
8 uur geleden