Reuters: Trump komt met heffingen Mexico en Canada vanaf 1 maart
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zal naar verwachting invoerheffingen voor producten uit Canada en Mexico aankondigen die vanaf 1 maart ingaan. Dit melden drie ingewijden tegenover persbureau Reuters. Daarbij zeggen ze dat er nog geen definitief besluit is genomen totdat Trump de maatregel zelf bekendmaakt.
Eerder dreigde Trump invoerheffingen van 25 procent voor de buurlanden en belangrijke handelspartners van de Verenigde Staten op te leggen vanaf 1 februari, dus vanaf zaterdag. De bronnen hebben geen percentage genoemd.
Bij de aankondiging zal volgens hen een procedure komen waarmee landen vrijstellingen kunnen aanvragen voor bepaalde producten.
Uitzonderingen
Los van de bronnen heeft een regeringsfunctionaris gezegd dat Trump vrijdag zijn tariefplannen aan het herzien was. Dat zou mogelijk ruimte laten voor uitzonderingen, maar eventuele uitzonderingen zouden schaars zijn, aldus de functionaris.
Een aankondiging van importtarieven kan de financiële markten en de relatie tussen de VS en Canada en Mexico onder druk zetten. De latere invoerdatum suggereert wel dat de regering van Trump een zorgvuldigere aanpak wil hanteren en uitzonderingen mogelijk wil maken. Het geeft Mexico en Canada ook meer tijd om te onderhandelen over maatregelen om te voldoen aan de doelen die Trump heeft gesteld voor de dreigende invoerheffingen. Hij wil daarmee de buurlanden onder druk zetten om de stroom van illegale immigranten en fentanyl over de Amerikaanse grenzen tegen te gaan.
Zware tijden
De Canadese premier Justin Trudeau zei eerder vrijdag dat Canada direct en krachtig zal terugslaan als de VS invoerheffingen opleggen aan het land. Ook zei hij dat Canada de komende weken mogelijk voor zware tijden komt te staan. "Ik begrijp dat Canadezen mogelijk bezorgd en ongerust zijn, maar ik wil dat ze weten dat de federale regering, en eigenlijk alle bestuurslagen, achter hen staan."
De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum heeft gezegd dat ze importtarieven voor haar land "met een koel hoofd" zal afwachten. De dreigende tarieven zouden volgens haar het Noord-Amerikaanse vrijhandelsverdrag "opzij zetten". De Mexicaanse minister van Economie Marcelo Ebrard heeft de tarieven "een strategische fout" genoemd. Hij stelde daarbij dat auto's, koelkasten, computers, televisies, bier en fruit uit Mexico voor Amerikanen duurder zouden worden door de invoerheffingen.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
9 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
11 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
12 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
13 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
16 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
17 uur geleden