Reuters: Trump komt met heffingen Mexico en Canada vanaf 1 maart
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zal naar verwachting invoerheffingen voor producten uit Canada en Mexico aankondigen die vanaf 1 maart ingaan. Dit melden drie ingewijden tegenover persbureau Reuters. Daarbij zeggen ze dat er nog geen definitief besluit is genomen totdat Trump de maatregel zelf bekendmaakt.
Eerder dreigde Trump invoerheffingen van 25 procent voor de buurlanden en belangrijke handelspartners van de Verenigde Staten op te leggen vanaf 1 februari, dus vanaf zaterdag. De bronnen hebben geen percentage genoemd.
Bij de aankondiging zal volgens hen een procedure komen waarmee landen vrijstellingen kunnen aanvragen voor bepaalde producten.
Uitzonderingen
Los van de bronnen heeft een regeringsfunctionaris gezegd dat Trump vrijdag zijn tariefplannen aan het herzien was. Dat zou mogelijk ruimte laten voor uitzonderingen, maar eventuele uitzonderingen zouden schaars zijn, aldus de functionaris.
Een aankondiging van importtarieven kan de financiële markten en de relatie tussen de VS en Canada en Mexico onder druk zetten. De latere invoerdatum suggereert wel dat de regering van Trump een zorgvuldigere aanpak wil hanteren en uitzonderingen mogelijk wil maken. Het geeft Mexico en Canada ook meer tijd om te onderhandelen over maatregelen om te voldoen aan de doelen die Trump heeft gesteld voor de dreigende invoerheffingen. Hij wil daarmee de buurlanden onder druk zetten om de stroom van illegale immigranten en fentanyl over de Amerikaanse grenzen tegen te gaan.
Zware tijden
De Canadese premier Justin Trudeau zei eerder vrijdag dat Canada direct en krachtig zal terugslaan als de VS invoerheffingen opleggen aan het land. Ook zei hij dat Canada de komende weken mogelijk voor zware tijden komt te staan. "Ik begrijp dat Canadezen mogelijk bezorgd en ongerust zijn, maar ik wil dat ze weten dat de federale regering, en eigenlijk alle bestuurslagen, achter hen staan."
De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum heeft gezegd dat ze importtarieven voor haar land "met een koel hoofd" zal afwachten. De dreigende tarieven zouden volgens haar het Noord-Amerikaanse vrijhandelsverdrag "opzij zetten". De Mexicaanse minister van Economie Marcelo Ebrard heeft de tarieven "een strategische fout" genoemd. Hij stelde daarbij dat auto's, koelkasten, computers, televisies, bier en fruit uit Mexico voor Amerikanen duurder zouden worden door de invoerheffingen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
10 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
6 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De boekingen bij reisorganisaties naar de Verenigde Staten voor komende zomer lopen achter, meldt reisbrancheorganisatie ANVR. In juni en juli organiseert het land het WK voetbal samen met Canada en Mexico. Er zijn al langer berichten dat de VS minder gewild zijn als reisbestemming.
8 uur geleden