Reuters: Rusland wil ook olieproject Sakhalin-1 nationaliseren
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland wil ook de volledige controle over het grote olie- en gasproject Sakhalin-1, in het uiterste oosten van het land. De Russische president Vladimir Poetin tekende vorige week al een decreet waarmee Moskou de volledige controle over het andere grote gas- en olieproject, Sakhalin-2, verkreeg. Pavel Zavalni, hoofd van de energiecommissie in het Russische Lagerhuis, heeft volgens persbureau Reuters gezegd dat nationalisatie van Sakhalin-1 een voor de hand liggende volgende stap zou zijn.
Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov verklaarde echter dat er geen beslissing is genomen over Sakhalin-1, waarin de Russische staatsoliemaatschappij Rosneft een belangrijke partner is. Sakhalin-1, dat aan de noord- en oostzijde van het Russische eiland Sachalin in de Zee van Ochotsk ten noorden van Japan ligt, is daarnaast deels eigendom van een consortium van Japanse organisaties, waaronder het handelsbedrijf Marubeni en de Japanse overheid.
Het Amerikaanse olieconcern ExxonMobil, dat ook een belang heeft in het project, kondigde begin maart al aan zich terug te trekken uit Sakhalin-1. De Japanse regering verklaarde informatie te verzamelen om de feiten en de bedoelingen van Moskou met betrekking tot het project te bestuderen. Het Japanese consortium Sakhalin Oil and Gas Development (SODECO) en de Japanse handelshuizen Marubeni en Itochu, investeerders in SODECO, wilden geen commentaar geven.
Sterke banden
Het Indiase ONGC Videsh, dat een belang heeft van 20 procent in het project, hoopt dat een eventuele overname van het Sakhalin-1-project door de Russische overheid geen invloed zal hebben op zijn belang in het project. De voorzitter van het Indiase staatsoliebedrijf ONGC wees daarbij op de sterke banden tussen India en Rusland.
Shell heeft geen belang in Sakhalin-1, maar wel in het Sakhalin-2-project. Topman Ben van Beurden van het olie- en gasconcern liet onlangs weten het Russische decreet over het Sakhalin-2-project nog te bestuderen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet nog meer als één blok opereren om zich te beschermen tegen andere grootmachten, zegt de president van De Nederlandsche Bank in het programma Buitenhof. Juist op economisch vlak is er volgens DNB-baas Olaf Sleijpen nog veel te winnen.
9 uur geledenNEW DELHI (ANP) - India is van plan importheffingen voor bepaalde auto's uit de Europese Unie fors te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tarief zou daarbij dalen naar 40 procent, terwijl dat nu nog kan oplopen tot 110 procent.
9 uur geledenWOLFSBURG (ANP) - Zonder een verlaging van de kosten voor Amerikaanse importheffingen kan Volkswagen een geplande nieuwe Audi-fabriek in de Verenigde Staten niet bouwen. Die waarschuwing geeft topman Oliver Blume in een interview met Handelsblatt. De kosten als gevolg van Donald Trumps heffingen zijn volgens hem zo hoog dat die fabriek niet te financieren is.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - Polen maakt geen haast met de invoering van de euro, zegt de minister van Financiën van het land Andrzej Domański. Het Oost-Europese lid van de Europese Unie heeft de eenheidsmunt niet per se nodig omdat de economie al hard groeit, beargumenteerde hij in een interview met de Financial Times (FT).
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal publieke laadpunten voor elektrische auto's is in de afgelopen vijf jaar meer dan verdrievoudigd. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
17 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.
1 dag geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Libië heeft een overeenkomst gesloten met TotalEnergies uit Frankrijk en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten om de eigen olieproductie op te voeren. De olieconcerns hebben een 25-jarige overeenkomst getekend met staatsbedrijf Waha Oil. Daar is meer dan 20 miljard dollar (16,9 miljard euro) aan buitenlandse investeringen mee gemoeid, meldde premier Abdulhamid al-Dbeibah op X.
1 dag geleden