Reuters: Rusland wil ook olieproject Sakhalin-1 nationaliseren
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland wil ook de volledige controle over het grote olie- en gasproject Sakhalin-1, in het uiterste oosten van het land. De Russische president Vladimir Poetin tekende vorige week al een decreet waarmee Moskou de volledige controle over het andere grote gas- en olieproject, Sakhalin-2, verkreeg. Pavel Zavalni, hoofd van de energiecommissie in het Russische Lagerhuis, heeft volgens persbureau Reuters gezegd dat nationalisatie van Sakhalin-1 een voor de hand liggende volgende stap zou zijn.
Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov verklaarde echter dat er geen beslissing is genomen over Sakhalin-1, waarin de Russische staatsoliemaatschappij Rosneft een belangrijke partner is. Sakhalin-1, dat aan de noord- en oostzijde van het Russische eiland Sachalin in de Zee van Ochotsk ten noorden van Japan ligt, is daarnaast deels eigendom van een consortium van Japanse organisaties, waaronder het handelsbedrijf Marubeni en de Japanse overheid.
Het Amerikaanse olieconcern ExxonMobil, dat ook een belang heeft in het project, kondigde begin maart al aan zich terug te trekken uit Sakhalin-1. De Japanse regering verklaarde informatie te verzamelen om de feiten en de bedoelingen van Moskou met betrekking tot het project te bestuderen. Het Japanese consortium Sakhalin Oil and Gas Development (SODECO) en de Japanse handelshuizen Marubeni en Itochu, investeerders in SODECO, wilden geen commentaar geven.
Sterke banden
Het Indiase ONGC Videsh, dat een belang heeft van 20 procent in het project, hoopt dat een eventuele overname van het Sakhalin-1-project door de Russische overheid geen invloed zal hebben op zijn belang in het project. De voorzitter van het Indiase staatsoliebedrijf ONGC wees daarbij op de sterke banden tussen India en Rusland.
Shell heeft geen belang in Sakhalin-1, maar wel in het Sakhalin-2-project. Topman Ben van Beurden van het olie- en gasconcern liet onlangs weten het Russische decreet over het Sakhalin-2-project nog te bestuderen.
Meer uit Financieel
CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Huizenkopers zijn terughoudend nu de hypotheekrente door de oorlog in het Midden-Oosten omhooggaat. De Hypotheker ziet daardoor dat het gemiddelde hypotheekbedrag afgelopen kwartaal voor het eerst in drie jaar niet steeg. Ook het aantal aanvragen bleef in het eerste kwartaal gelijk vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Leden van het Amerikaanse congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee ze de exportbeperkingen voor hoogwaardige chiptechnologie bij bondgenoten willen aanscherpen, waaronder Nederland. Dit kan verdere gevolgen hebben voor de Veldhovense chipmaker ASML.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrapt importheffingen voor producten die minder dan 15 procent staal, aluminium of koper bevatten. Voor andere producten met die metalen past hij de importheffingen ook aan, maakte het Witte Huis bekend.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben donderdag veel van hun eerdere verliezen goedgemaakt. De belangrijkste beursgraadmeters eindigden niet ver van hun slotstanden van een dag eerder, terwijl eerder op de dag nog aanzienlijke verliezen op de koersenborden stonden. De hoop op een spoedige opening van de Straat van Hormuz nam toe.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump voert een importheffing van 100 procent in op gepatenteerde medicijnen en farmaceutische ingrediënten. Voor farmaceutische producten uit de Europese Unie en een aantal andere landen geldt een veel lager tarief, van 15 procent.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederland moet bij een eventuele militaire bijdrage aan het openen van de Straat van Hormuz de veiligheid van schepen en zeevarenden vooropstellen. Dat stelt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) in reactie op de Nederlandse bereidheid mee te doen aan een missie voor vrije doorvaart in de zeestraat bij Iran.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ratingbureaus zijn iets positiever geworden over het moederbedrijf van doe-het-zelfketens Praxis en Brico, maar zien nog altijd risico's. Deze onderneming, Maxeda, kwam onlangs onder financiële druk te staan en sloot een overeenkomst met schuldeisers.
8 uur geleden