Resultaten chipbedrijven Besi en Nvidia centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar de resultaten van de chipbedrijven Besi en Nvidia. Besi zag de omzet in het vierde kwartaal met 29 procent stijgen vergeleken met een kwartaal eerder en wist daarmee zijn eigen verwachtingen te overtreffen. De orderinstroom nam met bijna 31 procent toe. Voor het huidige kwartaal rekent het bedrijf wel op een daling van de omzet ten opzichte van het vierde kwartaal.
Nvidia wist afgelopen kwartaal opnieuw records te verbreken en de hooggespannen verwachtingen te overtreffen. De belangrijkste speler ter wereld op het gebied van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI), zag de omzet met 265 procent oplopen vergeleken met een jaar eerder. Volgens topman Jensen Huang profiteert Nvidia volop van de grote vraag naar snellere computers en AI-toepassingen. Het aandeel lijkt later op de dag flink hoger te gaan openen in New York.
Ook de AEX-index op het Damrak koerst af op een stevige openingswinst. De Aziatische aandelenmarkten lieten donderdag ook winsten zien. De Nikkei in Tokio sloot ruim 2 procent hoger op 39.098,68 punten en wist daarmee het oude record uit 1989 te overtreffen. Vooral de Japanse chipbedrijven wonnen terrein dankzij de sterke resultaten van Nvidia. De beurzen in Hongkong en Shanghai stegen 0,9 en 1,2 procent.
Arcadis
Advies- en ingenieursbureau Arcadis en industrieel toeleverancier Aalberts kwamen ook met resultaten. Arcadis zag de omzet en het resultaat stijgen in het vierde kwartaal. Het bedrijf verwacht tussen 2024 en 2026 een jaarlijkse omzetgroei te realiseren van tussen de 5 en 9 procent. Aalberts zag de omzet in 2023 iets minder hard groeien dan een jaar eerder. Topman Stéphane Simonetta sprak desondanks van een sterke en veerkrachtige prestatie in 2023.
Van Lanschot Kempen boekte flink meer winst in 2023, met name dankzij hogere provisie-inkomsten en rente-inkomsten. Topman Maarten Edixhoven sprak van een goed jaar voor de bank. Metalenspecialist AMG zag de nettowinst flink dalen in het vierde kwartaal. Het bedrijf had vooral last van de fors lagere prijzen voor lithium. Volgens topman Heinz Schimmelbusch werden de marktomstandigheden voor alle producten van het bedrijf gedurende het jaar steeds slechter.
De euro was 1,0841 dollar waard, tegen 1,0815 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent meer op 78,17 dollar. Brentolie werd ook 0,3 procent duurder, op 83,27 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag om de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie te verhogen naar 25 procent, laat zien dat de Verenigde Staten een onbetrouwbare handelspartner zijn. Dat heeft de voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, gezegd.
10 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion heeft opnieuw een slachterij in Duitsland verkocht als onderdeel van de reorganisatie, waarbij het zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vorige maand deed het bedrijf al twee andere slachterijen in Duitsland van de hand.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie verhogen naar 25 procent. Dat schrijft hij op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij meldt erbij dat hij de verhoging volgende week zal doorvoeren voor auto's en vrachtwagens die de Verenigde Staten binnenkomen.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De FNV is medio juni van plan te gaan staken in het openbaar vervoer. De grootste vakbond van Nederland is niet te spreken over de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Begin maart kondigde de vakbond al aan acties voor te bereiden.
12 uur geledenGLOUCESTER (ANP) - James Holder, de medeoprichter van modeketen Superdry, is vrijdag door de rechtbank in het Britse Gloucester schuldig bevonden aan verkrachting, meldt Sky News. Volgende week wordt zijn straf bepaald door de rechtbank in Bristol.
12 uur geleden