Resultaten ASMI en Thuisbezorgd-moeder centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag onder meer uit naar de resultaten van chiptoeleverancier ASMI en Thuisbezorgd-moeder Just Eat Takeaway. ASMI is het afgelopen jaar opnieuw hard gegroeid. Het was volgens topman Benjamin Loh het zesde achtereenvolgende jaar dat de opbrengsten met meer dan 10 procent toenamen. Vanwege de chiptekorten in de wereld en de grote investeringen van chipproducenten in uitbreiding van de productiecapaciteit stroomden de orders bij ASMI binnen en groeide het orderboek tot een recordniveau.
Just Eat Takeaway zag het nettoverlies vorig jaar flink oplopen tot 5,7 miljard euro vanwege forse afschrijvingen op de waarde van de overgenomen Amerikaanse maaltijdbezorger Grubhub. Over de voorgenomen verkoop van Grubhub meldde het bedrijf weinig nieuws. Het bedrijf, dat in januari al met voorlopige jaarcijfers kwam, bevestigde zich dit jaar te richten op een aangepaste winst voor aftrek van belastingen, rentes en afschrijvingen van 225 miljoen euro. In 2022 bedroeg dat resultaat nog 19 miljoen euro.
Ook Allfunds staat in de belangstelling. Het Spaanse investeringsplatform heeft het overnamebod van beursbedrijf Euronext afgewezen. Vorige week lekte uit dat de eigenaar van de beurzen in Amsterdam, Brussel en Parijs een verkennend bod van 5,5 miljard euro op Allfunds had uitgebracht. Het aandeel Allfunds, dat sinds het voorjaar van 2021 een notering heeft op het Damrak, schoot daarop bijna 17 procent omhoog. Volgens Allfunds is het ongevraagde bod "onvoldoende". Euronext liet op zijn beurt weten het bod te hebben ingetrokken.
Nieuwe beursmaand
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt licht hoger te beginnen aan de nieuwe beursmaand. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met kleine plussen openen. De Aziatische aandelenmarkten gingen woensdag overwegend vooruit. Een sterker dan verwachte toename van de bedrijvigheid in de Chinese industriesector zorgde voor optimisme over de heropening van de op een na grootste economie ter wereld.
De Hang Seng-index in Hongkong won maar liefst 4 procent onder aanvoering van de Chinese techbedrijven. De Nikkei in Tokio sloot met een bescheiden winst van 0,3 procent, na een aanhoudende krimp van de Japanse industrie in februari.
Prosus
Op het Damrak zal Prosus waarschijnlijk profiteren van de sterke koerswinsten in de Chinese techsector. Zo steeg het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent, waarin de techinvesteer een groot belang heeft, bijna 7 procent in Hongkong.
De euro was 1,0604 dollar waard, tegenover 1,0600 een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,8 procent meer op 77,64 dollar per vat. Brentolie werd 0,7 procent duurder op 84,07 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.
11 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI schort ambitieuze plannen voor uitbreiding van zijn datacenters in het Verenigd Koninkrijk op, maakte het bedrijf bekend. Het Britse Stargate-project dreigt volgens het bedrijf achter ChatGPT te duur te worden door hoge energiekosten en regelgeving. Voor de regering van premier Keir Starmer is het een tegenvaller, want in zijn plannen voor economische groei spelen AI en datacenters een belangrijke rol.
42 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie-dochter Hynetwork en het Belgische Fluxys hydrogen gaan een waterstofverbinding tussen Nederland en België aanleggen. Daarover hebben ze een overeenkomst ondertekend. Volgens een verklaring moet de verbinding rond 2030 klaar zijn.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Luchtvaartmaatschappij Lufthansa schrapt vrijdag enkele honderden vluchten vanwege de staking van cabinepersoneel in Duitsland. Op de luchthaven van Frankfurt is 75 procent van de bijna 350 geplande vluchten geannuleerd. Daarnaast zijn tientallen vluchten uit het vliegschema van andere grote luchthavens zoals Hamburg en Berlijn gehaald.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV opent een meldpunt voor zwangere vrouwen die discriminatie ervaren. Met het meldpunt wil de vakbond meer ervaringen bundelen om zo druk op werkgevers en politiek op te voeren om er iets aan te doen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verwacht door de oorlog in het Midden-Oosten op korte termijn voor 20 miljard tot 50 miljard dollar aan verzoeken om financiële steun te krijgen. Topvrouw Kristalina Georgieva heeft dit donderdag gezegd. Ze benadrukte dat de 191 aangesloten landen op het kredietfonds kunnen rekenen als ze hulp nodig hebben.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine verliezen aan een nieuwe handelssessie begonnen. Daags na een opluchtingsrally dankzij de aankondiging van een staakt-het-vuren door Iran, de Verenigde Staten en Israël nemen de twijfels over het bestand toe.
2 uur geleden