Republiek: laat Amalia gewoon een 18-jarige zijn
DEN HAAG (ANP) - Republiek, voorheen het Republikeins Genootschap, grijpt de achttiende verjaardag van kroonprinses Amalia aan om erfopvolging ter discussie te stellen. "Ieder 18-jarig meisje moet zelf kunnen bepalen wat ze wil met haar leven. Ook Amalia", vindt Republiek-voorzitter Floris Müller.
Erfopvolging past niet in een vrij land, stelt Republiek. Het is volgens de vereniging ouderwets en in strijd met gelijkwaardigheid. Omdat uit recente peilingen van Ipsos blijkt dat de steun voor erfopvolging onder Nederlanders afneemt, vindt Republiek het hoog tijd dat dit onderwerp wordt besproken in de Tweede Kamer. Om dat voor elkaar te krijgen is met een campagne begonnen, Free Amalia.
Wie wil kan via de website van de republikeinse vereniging een voorgedrukte brief over het onderwerp sturen naar de verantwoordelijke Kamerleden van de verschillende partijen. "Inmiddels zijn er al zo’n 10.000 brieven verstuurd. Het merendeel naar GroenLinks", zegt Müller.
Zelf bepalen
Dat Müller en zijn vereniging met hun kritiek de verjaardag van de kroonprinses zouden verpesten, wil hij bij voorbaat weerspreken. "Ik hoor vaak: hoe kan je zo’n meisje nou bezwaren met al jouw punten? Maar het gaat me niet om haar. Ik hoop echt dat ze een fantastische dag heeft. Ik richt me ook niet op haar persoonlijk, maar wel op de beperking van haar vrijheden", zegt Müller. "Ze was nog niet eens 18 jaar en er werd in ons parlement gediscussieerd over op wie ze zou vallen. En of ze daar dan toestemming voor krijgt. Bij ieder ander hadden we gezegd: ben je betoeterd, maar omdat zij het is kan dat gewoon."
Dat Amalia de dag na haar achttiende verjaardag haar eerste vergadering van de Raad van State moet bijwonen, is Müller een doorn in het oog. "Amalia zou de dag na haar achttiende verjaardag een roes uit moeten slapen, in plaats van haar eerste vergadering van de Raad van State bij te wonen", vindt hij. "Ze moet dat zelf kunnen bepalen."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De videoclip van het lied Echte liefde is te koop van Samuel Welten was dit jaar de best bekeken muziekvideo op YouTube in Nederland. Het lied, dat in maart werd geüpload, kreeg ruim 5,1 miljoen views. YouTube meldt niet hoeveel daarvan uit Nederland kwamen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De SGP doet samen met VVD, CDA, BBB en ChristenUnie een nieuwe poging om de koning weer een rol te geven in het formatieproces. Aanleiding is het gedoe dat opnieuw is ontstaan rond een door de Tweede Kamer aangestelde informateur. D66'er Hans Wijers stapte op nadat een privébericht was uitgelekt waarin hij VVD-leider Dilan Yeşilgöz een feeks noemde.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam wil de meldingsbereidheid rond antisemitisme vergroten. Dat staat in de dinsdag gepubliceerde Aanpak Antisemitisme. Ook moet er onder meer een Amsterdams-Jiddisch woordenboek komen. Dat "onderstreept niet alleen de langdurige aanwezigheid van de Joodse gemeenschap in de stad, maar ook de diepgaande invloed die zij heeft gehad op de ontwikkeling van de Amsterdamse taal en cultuur".
4 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg en het Rijk zouden met partners over de grens in België en Duitsland moeten samenwerken om de wasbeer te bestrijden. Dat is noodzakelijk om te voorkomen dat de invasieve soort zich verder in Limburg en de rest van Nederland verspreidt, zeggen wetenschappers in een rapport dat de provincie en het ministerie van Landbouw (LVVN) lieten opstellen over het bestrijden van de wasbeer.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil onderzoeken hoe elke leerling op school gelijk kan worden behandeld, ongeacht de "levensbeschouwelijke richting" van een school. Dinsdagmiddag werd tot frustratie van de SGP en ChristenUnie een motie van de VVD hiervoor aangenomen. Volgens de christelijke partijen is dit "ongrondwettig en illiberaal" en strijdig met de vrijheid van onderwijs.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor woningbouw van 2030 tot en met 2035 is naar schatting nog 3,9 miljard euro nodig. Dat heeft adviesbureau Rebel berekend in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het geld zou nodig zijn om in die jaren ruim een miljoen woningen te bouwen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Justitie en Veiligheid geeft toe dat zij fouten maakte in een onderzoek naar de geheime detentielocatie van Inez Weski (70). De voormalige advocate diende in oktober een klacht in tegen de inspectie. Die startte daarop een intern onderzoek.
6 uur geleden