Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Republiek: laat Amalia gewoon een 18-jarige zijn

Republiek: laat Amalia gewoon een 18-jarige zijn

DEN HAAG (ANP) - Republiek, voorheen het Republikeins Genootschap, grijpt de achttiende verjaardag van kroonprinses Amalia aan om erfopvolging ter discussie te stellen. "Ieder 18-jarig meisje moet zelf kunnen bepalen wat ze wil met haar leven. Ook Amalia", vindt Republiek-voorzitter Floris Müller.

Erfopvolging past niet in een vrij land, stelt Republiek. Het is volgens de vereniging ouderwets en in strijd met gelijkwaardigheid. Omdat uit recente peilingen van Ipsos blijkt dat de steun voor erfopvolging onder Nederlanders afneemt, vindt Republiek het hoog tijd dat dit onderwerp wordt besproken in de Tweede Kamer. Om dat voor elkaar te krijgen is met een campagne begonnen, Free Amalia.

Wie wil kan via de website van de republikeinse vereniging een voorgedrukte brief over het onderwerp sturen naar de verantwoordelijke Kamerleden van de verschillende partijen. "Inmiddels zijn er al zo’n 10.000 brieven verstuurd. Het merendeel naar GroenLinks", zegt Müller.

Zelf bepalen

Dat Müller en zijn vereniging met hun kritiek de verjaardag van de kroonprinses zouden verpesten, wil hij bij voorbaat weerspreken. "Ik hoor vaak: hoe kan je zo’n meisje nou bezwaren met al jouw punten? Maar het gaat me niet om haar. Ik hoop echt dat ze een fantastische dag heeft. Ik richt me ook niet op haar persoonlijk, maar wel op de beperking van haar vrijheden", zegt Müller. "Ze was nog niet eens 18 jaar en er werd in ons parlement gediscussieerd over op wie ze zou vallen. En of ze daar dan toestemming voor krijgt. Bij ieder ander hadden we gezegd: ben je betoeterd, maar omdat zij het is kan dat gewoon."

Dat Amalia de dag na haar achttiende verjaardag haar eerste vergadering van de Raad van State moet bijwonen, is Müller een doorn in het oog. "Amalia zou de dag na haar achttiende verjaardag een roes uit moeten slapen, in plaats van haar eerste vergadering van de Raad van State bij te wonen", vindt hij. "Ze moet dat zelf kunnen bepalen."

Meer uit Binnenland

Honderden dansen op Amsterdamse Dam na dood Khamenei

AMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen dansen en klappen zondagmiddag op de Dam in Amsterdam na de aanvallen van de VS en Israël op Iran en de dood van ayatollah Ali Khamenei en andere prominenten van zijn regime. Velen dragen Iraanse vlaggen van voor de revolutie bij zich, ziet een ANP-verslaggever.

2 uur geleden
Zo'n tweehonderd feestende mensen bij Iraanse ambassade Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag vieren zo'n tweehonderd mensen feest na de dodelijke aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op het regime van Iran. Meerdere kopstukken, onder wie ayatollah Ali Khamenei, kwamen daarbij om. Het Iraanse volkslied klinkt en er is een metersgrote Iraanse vlag uitgerold waarmee wordt gedanst, ziet een ANP-verslaggever.

3 uur geleden
Buitenlandse Zaken ontvangt 1000 telefoontjes uit Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ongeveer duizend informatieverzoeken gekregen van Nederlanders in het Midden-Oosten. De mensen maken zich zorgen over hun veiligheid of vragen naar mogelijkheden om te vertrekken.

3 uur geleden
Iraanse academici: volk moet landsbestuur kiezen

DEN HAAG (ANP) - Nu de leider van Iran gedood is, is het van groot belang dat de Iraanse bevolking zelf bepaalt hoe het bestuur van het land eruit gaat zien. Dat zegt Shahin Sultany Taied, voorzitter van de Vereniging van Iraanse Academici in Nederland. "Mijn landgenoten vechten voor een Iraanse republiek met democratie, vrijheid en gelijkheid voor iedereen."

6 uur geleden
Ook Nederlandse ambassade in Jordanië gesloten voor publiek

DEN HAAG (ANP) - Ook de Nederlandse ambassade in Amman, de hoofdstad van Jordanië, blijft zondag uit voorzorg gesloten voor publiek. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit in verband met de veiligheidssituatie in de regio. Zaterdag werd al bekend dat de ambassades in de Iraanse hoofdstad Teheran en Koeweit om dezelfde reden gesloten blijven.

7 uur geleden
Pianist en componist Jan Huydts (89) overleden

HILVERSUM (ANP) - Pianist, componist en jazzpedagoog Jan Huydts is op 89-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie zondag aan het ANP gemeld. Hij overleed vrijdag in zijn woonplaats Hilversum.

8 uur geleden
Weeronline: maart veel zachter dan normaal

HOUTEN (ANP) - Maart begint met zacht lenteweer. Overdag stijgt de temperatuur deze maand naar 11 tot 16 graden, al kan het in de nachten fris zijn, met regionaal nog kans op lichte vorst. Pas tegen het einde van de maand keert een "normaal weertype" terug, meldt Weeronline.

10 uur geleden