Reorganiserend Shell aan werknemers: reken niet op loonsverhoging
DEN HAAG (ANP) - Olie- en gasconcern Shell bevriest een groot deel van de salarissen binnen het concern. De lonen zullen na het voor de olie-industrie rampzalig verlopen coronajaar 2020 niet worden verhoogd, afgezien van de periodieke verhogingen die eerder in cao's zijn afgesproken. Ook krijgen medewerkers geen bonus over het afgelopen jaar, meldt Shell Nederland aan zijn personeel.
Uit het memo van Marjan van Loon, president-directeur van Shell Nederland, komt naar voren dat de bevriezing van de salarissen voor heel de multinational geldt. Topman Ben van Beurden nam de beslissing dat de beloningen niet omhooggaan, zo schrijft ze, en kan bevestigen dat dit ook voor Nederland geldt.
Shell leed in 2020 zijn grootste verlies ooit als gevolg van de coronacrisis. Lockdowns zorgden voor veel lagere olieprijzen, doordat de vraag naar brandstof voor vliegtuigen, woon-werkverkeer en fabrieken kelderde. Het Brits-Nederlandse concern moest daardoor miljarden afschrijven op zijn bezittingen.
Grote reorganisatie
De bevriezing van de salarissen volgt op de eerdere aankondiging van een grote reorganisatie. Shell schrapt wereldwijd tussen de 7000 en 9000 banen, waarvan 900 in Nederland.
Shell wil zich in de toekomst meer mengen op de markt voor duurzame energie. Van Loon waarschuwt medewerkers dat ze zich er daarom op moeten voorbereiden dat hun beloning wordt gespiegeld aan de vaak lagere salarissen in die sector.
Hoogste salarissen
"Op dit moment behoren wij tot de bedrijven met de hoogste salarissen in Nederland", schrijft ze. "Om ook op lange termijn succesvol te blijven, is het logisch dat we ook kijken naar salaris en andere arbeidsvoorwaarden en ons vergelijken met onze nieuwe concurrenten en minder met uitsluitend de traditionele fossiele olie- en gasbedrijven."
Volgens persbureau Bloomberg, dat als eerste over de maatregel berichtte, kunnen medewerkers van de handelstak van Shell nog wel een bonus krijgen. Ondanks de forse verliezen van Shell, bereikte deze afdeling voor de handel in grondstoffen in het tweede kwartaal van vorig jaar haar beste resultaat ooit.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York eindigden maandag gemengd. De Nasdaq sloot de handelsdag hoger af, nadat de techgraadmeter voor het weekend nog ruim 4 procent was gekelderd door een verkoopgolf in de Amerikaanse chipsector. Dat was de grootste verliesbeurt van de Nasdaq in ruim een jaar tijd.
1 uur geledenBOSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een federale rechter in de Amerikaanse stad Boston heeft een tarief van 100.000 dollar voor een bepaald werkvisum maandag ongeldig verklaard. President Donald Trump kwam in september met dat tarief voor bedrijven die hoogopgeleide, gespecialiseerde arbeidsmigranten naar de VS willen trekken, om Amerikaanse werknemers zo meer kans te geven.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Leden van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) kunnen een vergoeding tegemoetzien voor koersverlies op aandelen van SNS Reaal toen het bedrijf in 2013 werd genationaliseerd. De VEB heeft daarover een schikking getroffen met de bankverzekeraar en de toenmalige accountant KPMG.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het samenwerkingsverband van KPN en pensioenuitvoerder APG mag een deel van de glasvezelnetwerken van Delta Fiber Nederland niet overnemen. Dat heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bepaald. De waakhond vreest dat de concurrentie door de overname afneemt en dat internet daardoor duurder kan worden voor consumenten en bedrijven, terwijl de kwaliteit van de dienstverlening mogelijk lager wordt.
4 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Boodschappen worden volgend jaar tot wel 10 procent duurder. Daarvoor waarschuwt supermarktkoepel CBL in een brandbrief aan het kabinet. De prijsstijgingen zijn volgens de branchevereniging deels te wijten aan maatregelen van de overheid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ASN Bank is nog niet klaar voor een besluit over eventuele privatisering. Dat schrijft minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer. Hij baseert zich op een rapport van NLFI, de stichting die de aandelenbelangen van de overheid in financiële instellingen beheert. De VVD-bewindsman wil de bank graag verkopen of naar de beurs brengen, maar daarvoor is het onder meer nodig dat eerst de kosten verder omlaaggaan.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag hoger geëindigd. Beleggers leken opgelucht dat de spanningen in het Midden-Oosten in de loop van de dag afnamen. De grootste stijgers bij de hoofdfondsen waren de chipbedrijven.
5 uur geleden