Rentevrees leidt tot rode koersen op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De beurzen op het Damrak zijn op de eerste handelsdag van de week met verliezen geëindigd. Aanleiding lijkt de rentevrees die vorige week de kop opstak. Toen spraken drie beleidsmakers van de Amerikaanse centrale bank uit dat de rente van de Federal Reserve mogelijk verder omhoog moet om de inflatie terug te dringen.
De Fed-beleidsmakers meldden eerder dat zij er niet zeker van zijn dat de inflatiestrijd al voorbij is. Vorige week hield de centrale bank van de Verenigde Staten de rente nog onveranderd. In de anderhalf jaar daarvoor werd de rente in elf stappen duurder gemaakt om prijsstijgingen af te remmen. Daarmee staat het belangrijkste rentetarief op het hoogste niveau sinds 2001. Ook gaf de Fed aan dat deze waarschijnlijk nog lang hoog zal blijven.
De AEX-index verloor 0,5 procent tot 726,64 punten en de MidKap leverde 1 procent in tot 834,19 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt verloren tot 1 procent.
Ajax
Ajax (plus 2,3 procent) behoorde maandag tot de winnaars op Beursplein 5. Beleggers kauwden na op de rellen die zondag ontstonden bij de Johan Cruijff ArenA. Daar werd de Klassieker tegen Feyenoord na een klein uur spelen gestaakt, waarna hooligans de hoofdingang van het stadion bestormden. Verder is dit weekend bekend geworden dat de beursgenoteerde voetbalclub per direct de samenwerking heeft beëindigd met de in opspraak geraakte directeur voetbalzaken Sven Mislintat.
Air France-KLM daalde 3,7 procent. De Franse krant La Tribune meldde op basis van bronnen dat het luchtvaartconcern vijftig vliegtuigen van het type A350 wil kopen van Airbus. Daarnaast stelde KLM een akkoord op hoofdlijnen te hebben gesloten voor een nieuwe cao met pilotenvakbond VNV. Een werkonderbreking door de vliegers, die voor maandag gepland stond, ging daardoor niet door.
Aperam
De luchtvaartcombinatie werd onderaan de MidKap vergezeld door Aperam (min 3,5 procent). De producent van roestvrijstaal kampt met operationele problemen bij zijn vestiging in Châtelet, nabij Charleroi. Ook is Aperam pessimistischer geworden over zijn prestaties over het derde kwartaal. Zo ervaart het bedrijf hinder van een productieonderbreking in de fabriek in het Belgische Genk, met volumeverlies tot gevolg.
De euro was 1,0589 dollar waard, tegen 1,0662 dollar bij het slot van de beurzen in Europa op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,5 procent tot 89,54 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 92,95 dollar per vat.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.
24 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX mikt op een veel hogere waardering bij zijn beursgang dan eerder gemeld. De onderneming van multimiljardair Elon Musk hoopt dat de waarde bij de beursnotering uitkomt op meer dan 2 biljoen dollar, omgerekend 1,73 biljoen of 1730 miljard euro. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Na de overname van Musks AI-bedrijf xAI in februari werd de waarde nog geschat op 1,25 biljoen dollar.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse maakindustrie dreigt te verdwijnen als er niet wordt ingezet op robotisering en automatisering. Door vergrijzing, aanhoudende personeelstekorten en hoge loonkosten staat de sector zwaar onder druk. Dat stelt onderzoeksinstituut TNO, dat vrijdag pleit voor een nationale robotiseringsagenda.
2 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Huizenkopers zijn terughoudend nu de hypotheekrente door de oorlog in het Midden-Oosten omhooggaat. De Hypotheker ziet daardoor dat het gemiddelde hypotheekbedrag afgelopen kwartaal voor het eerst in drie jaar niet steeg. Ook het aantal aanvragen bleef in het eerste kwartaal gelijk vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Leden van het Amerikaanse congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee ze de exportbeperkingen voor hoogwaardige chiptechnologie bij bondgenoten willen aanscherpen, waaronder Nederland. Dit kan verdere gevolgen hebben voor de Veldhovense chipmaker ASML.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrapt importheffingen voor producten die minder dan 15 procent staal, aluminium of koper bevatten. Voor andere producten met die metalen past hij de importheffingen ook aan, maakte het Witte Huis bekend.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben donderdag veel van hun eerdere verliezen goedgemaakt. De belangrijkste beursgraadmeters eindigden niet ver van hun slotstanden van een dag eerder, terwijl eerder op de dag nog aanzienlijke verliezen op de koersenborden stonden. De hoop op een spoedige opening van de Straat van Hormuz nam toe.
9 uur geleden