Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rentevrees leidt tot rode koersen op Damrak

Rentevrees leidt tot rode koersen op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De beurzen op het Damrak zijn op de eerste handelsdag van de week met verliezen geëindigd. Aanleiding lijkt de rentevrees die vorige week de kop opstak. Toen spraken drie beleidsmakers van de Amerikaanse centrale bank uit dat de rente van de Federal Reserve mogelijk verder omhoog moet om de inflatie terug te dringen.

De Fed-beleidsmakers meldden eerder dat zij er niet zeker van zijn dat de inflatiestrijd al voorbij is. Vorige week hield de centrale bank van de Verenigde Staten de rente nog onveranderd. In de anderhalf jaar daarvoor werd de rente in elf stappen duurder gemaakt om prijsstijgingen af te remmen. Daarmee staat het belangrijkste rentetarief op het hoogste niveau sinds 2001. Ook gaf de Fed aan dat deze waarschijnlijk nog lang hoog zal blijven.

De AEX-index verloor 0,5 procent tot 726,64 punten en de MidKap leverde 1 procent in tot 834,19 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt verloren tot 1 procent.

Ajax

Ajax (plus 2,3 procent) behoorde maandag tot de winnaars op Beursplein 5. Beleggers kauwden na op de rellen die zondag ontstonden bij de Johan Cruijff ArenA. Daar werd de Klassieker tegen Feyenoord na een klein uur spelen gestaakt, waarna hooligans de hoofdingang van het stadion bestormden. Verder is dit weekend bekend geworden dat de beursgenoteerde voetbalclub per direct de samenwerking heeft beëindigd met de in opspraak geraakte directeur voetbalzaken Sven Mislintat.

Air France-KLM daalde 3,7 procent. De Franse krant La Tribune meldde op basis van bronnen dat het luchtvaartconcern vijftig vliegtuigen van het type A350 wil kopen van Airbus. Daarnaast stelde KLM een akkoord op hoofdlijnen te hebben gesloten voor een nieuwe cao met pilotenvakbond VNV. Een werkonderbreking door de vliegers, die voor maandag gepland stond, ging daardoor niet door.

Aperam

De luchtvaartcombinatie werd onderaan de MidKap vergezeld door Aperam (min 3,5 procent). De producent van roestvrijstaal kampt met operationele problemen bij zijn vestiging in Châtelet, nabij Charleroi. Ook is Aperam pessimistischer geworden over zijn prestaties over het derde kwartaal. Zo ervaart het bedrijf hinder van een productieonderbreking in de fabriek in het Belgische Genk, met volumeverlies tot gevolg.

De euro was 1,0589 dollar waard, tegen 1,0662 dollar bij het slot van de beurzen in Europa op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,5 procent tot 89,54 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 92,95 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Lufthansa-piloten gaan maandag en dinsdag staken

BERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.

2 uur geleden
Meeste Ierse tankstations mogelijk leeg na aanhoudende blokkades

DUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.

6 uur geleden
Bloomberg: drie grote olietankers varen door Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.

7 uur geleden
Thailand verhoogt uitkeringen en steun om oorlog Midden-Oosten

ANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.

8 uur geleden
IBM schikt voor miljoenen na onderzoek VS naar diversiteitsbeleid

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.

11 uur geleden
Van Rij: Europa moet defensieaanbestedingen versnellen

WASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.

11 uur geleden
Zelfrijdende software Tesla toegelaten op openbare weg Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.

20 uur geleden