
Rentevrees houdt Amerikaanse beleggers opnieuw in de greep
NEW YORK (ANP) - Rentevrees houdt Amerikaanse beleggers opnieuw in de greep. Het hoofd van de Federal Reserve van St. Louis, James Bullard, heeft namelijk gezegd dat hij eind volgend jaar al een renteverhoging verwacht. Dat is sneller dan de Fed eerder deze week aangaf bij zijn rentebesluit. De belangrijkste graadmeters op Wall Street begonnen de handel vrijdag daarom in de min.
De Amerikaanse koepel van centrale banken hield woensdag het rentetarief ongewijzigd, maar hintte wel op twee renteverhogingen in 2023. Dat was voor beleggers al een tegenvaller. In maart gaf de Fed nog aan geen renteverhoging te voorzien tot ten minste 2024. Maar volgens Bullard loopt de inflatie sneller op dan in de prognoses is voorzien en dat zou volgens hem een reden zijn om nog sneller met een renteverhoging te komen.
Beleggers hebben moeite met de boodschap dat de rente sneller omhoog moet. Als de rente omhoog gaat worden schulden namelijk duurder en zullen bedrijven meer geld kwijt zijn aan rentelasten. Dit kan de winst van ondernemingen onder druk zetten en daarmee ook de waardering van aandelen. Beleggen wordt zo wat minder aantrekkelijk.
Dow-Jonesindex
Na het rentebesluit op woensdag gingen de aandelenkoersen al omlaag. De Dow-Jonesindex noteerde vrijdag kort na de openingsbel 0,9 procent in de min op 33.509 punten. De brede S&P 500 zakte 0,8 procent tot 4189 punten en technologiegraadmeter Nasdaq leverde 0,5 procent in op 14.094 punten. Wat volgens analisten ook meespeelt bij de dalende koersen is dat er een grote hoeveelheid zogeheten aandelenopties aflopen. Daarnaast gingen de olieprijzen omlaag en de waarde van de dollar bereikte zijn hoogste punt in ongeveer twee maanden.
Bij de bedrijven was er aandacht voor Boeing (min 0,6 procent). Het grootste model uit de 737 MAX-familie van de vliegtuigbouwer gaat naar verluidt zijn eerste testvlucht maken. Daarmee zou een nieuwe mijlpaal worden bereikt bij de terugkeer van de 737 MAX, na twee dodelijke ongelukken met het type en een langdurig vliegverbod.
Adobe werd daarnaast bijna 2 procent hoger gezet. De softwaremaker heeft in het afgelopen kwartaal, dat tot begin juni liep bij de maker van onder meer fotobewerkingssoftware Photoshop, de winst flink opgevoerd. Niet alleen werden meer abonnementen verkocht op software voor creatievelingen en software voor het digitaal ondertekenen van bestanden, maar ook data-analysediensten voor bedrijven deden het goed. Dit alles leidde ertoe dat financieel directeur John Murphy nu al voorspelt dat het softwarebedrijf voor een nieuw recordjaar staat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft zich donderdag uitgesproken tegen vermeende Amerikaans-Russische plannen om de omstreden gaspijpleiding Nord Stream 2 alsnog in gebruik te nemen. "Nord Stream 2 heeft momenteel geen exploitatievergunning, en dat zal naar verwachting niet veranderen", zo werd Merz geciteerd door weekblad Die Zeit.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms hoorde donderdag bij de verliezers op Wall Street na een bericht dat het socialemediabedrijf de lancering van een belangrijk kunstmatige intelligentie-model uitstelt. Verder was cryptobeurs Coinbase een stevige verliezer na nieuws over een hack en een onderzoek van beurswaakhond SEC.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische consumentenorganisatie Testaankoop spant een rechtszaak aan tegen Ryanair om vermeende misleidende praktijken bij het boekingsproces. Volgens Testaankoop worden de rechten van consumenten geschonden omdat Ryanair geld vraagt voor het meenemen van handbagage.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie werkt aan het opstellen van speciale normen om het waterverbruik in datacenters te beperken. Dat is een van de manieren waarmee Brussel wil voorkomen dat er komende decennia watertekorten ontstaan, meldt persbureau Bloomberg dat een conceptdocument heeft ingezien.
6 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij Apple-topman Tim Cook heeft gevraagd te stoppen met het bouwen van fabrieken in India voor apparaten bestemd voor de VS. Hij dringt er bij de iPhone-maker op aan om de productie in de Verenigde Staten op te voeren nu het bedrijf zich van China afwendt.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Cryptobeurs Coinbase wordt gechanteerd door hackers die gevoelige klantgegevens hebben gestolen. Ze eisen 20 miljoen dollar. Coinbase zegt het losgeld niet te zullen betalen en schat dat het incident het Amerikaanse bedrijf tot 400 miljoen dollar kan kosten om op te lossen.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bedrijven in de Rotterdamse haven maken zich zorgen over de leveringszekerheid van elektriciteit. Ze vrezen dat de situatie nog ernstiger is dan netbeheerder TenneT donderdag in een rapport schetste. "Op basis van de TenneT-monitor en wat wij horen van leden verwachten we dat de situatie al veel eerder dan 2030 zeer kwetsbaar wordt als we nu niet in actie komen", zegt Deltalinqs, de ondernemersorganisatie voor de bedrijven in de haven.
8 uur geleden