Rentebesluit Fed en Amerikaanse inflatie centraal op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak staat woensdag vooral in het teken van het rentebesluit van de Federal Reserve, dat na sluiting van de Europese markten bekend wordt gemaakt. Voordat de Amerikaanse centrale bank de uitkomsten van zijn tweedaagse beleidsvergadering naar buiten brengt, worden nog nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten gepubliceerd. Het komt niet vaak voor dat het rentebesluit en de inflatie op dezelfde dag op het programma staan.
De Fed zal de rente nu nog vrijwel zeker ongewijzigd laten, maar het inflatiecijfer geeft mogelijk meer inzicht in de toekomstige renteplannen van de centrale bank. Beleggers hopen dat de Fed na de zomer de rente zal gaan verlagen en zullen dan ook vooral letten op wat voorzitter Jerome Powell gaat zeggen over het toekomstige rentepad. De Fed komt ook met nieuwe groeiramingen voor de Amerikaanse economie.
De AEX-index koerst af op een licht hoger begin. De hoofdindex sloot dinsdag licht lager onder aanvoering van de banken en verzekeraars. Ook de andere Europese beurzen lijken met kleine winsten te openen, na de nieuwe slotrecords van de S&P 500 en techbeurs Nasdaq op Wall Street. Die slotrecords werden vooral veroorzaakt door een sterke koerswinst van Apple. De iPhone-maker steeg ruim 7 procent tot een nieuw recordniveau, na de onthulling van nieuwe functies op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).
Verkoop van onderdeel
De Aziatische aandelenmarkten lieten een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio verloor 0,7 procent en de Hang Seng-index in Hongkong zakte 1,1 procent. De beurs in Shanghai won 0,3 procent. In China bleek dat de consumentenprijzen in mei met 0,3 procent zijn gestegen. De inflatie bleef daarmee onveranderd ten opzichte van april. Economen hadden gerekend op een inflatie van 0,4 procent. De prijzen die producenten voor hun producten vragen, namen daarentegen in mei voor de twintigste maand op rij af.
Op het Damrak kondigde dsm-firmenich de verkoop van een onderdeel aan. Het voedings- en gezondheidsbedrijf verkoopt zijn gistextractactiviteiten aan de Franse gistfabrikant Lesaffre. Een verkoopprijs werd niet bekendgemaakt. De activiteiten maken deel uit van de divisie Taste, Texture & Health van dsm-firmenich en zijn goed voor een jaaromzet van zo'n 120 miljoen euro.
De euro was 1,0741 dollar waard, tegen 1,0730 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,8 procent duurder op 78,49 dollar per vat. Brentolie steeg 0,6 procent in prijs tot 82,42 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/RTR) - Oplichters hebben met AI-middelen 95 miljoen euro weten buit te maken bij de private tak van een van de Italiaanse grootbanken, Intesa Sanpaolo. Hoewel meer dan de helft van het verduisterde geld inmiddels terug is, is nog altijd circa 36 miljoen euro spoorloos.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie kampt met een energieprijscrisis door de gevolgen van de Iranoorlog voor de olie- en gasmarkten. Dat schrijft Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) vrijdag in een brief die is ingezien door persbureau Reuters. Hij roept lidstaten daarin op maatregelen te overwegen om de vraag naar energie te beperken.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met plussen gesloten. De hoop op een einde aan de Iranoorlog en lagere olieprijzen zorgden voor optimisme op de beursvloeren.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Medeoprichter van Microsoft Bill Gates gelooft dat kunstmatige intelligentie tot de dood van een miljard mensen kan leiden. Dat zei hij vrijdag in een interview met nieuwszender NBC. Gates vindt dat de Verenigde Staten met wetgeving moeten komen om de risico's van de technologie te verminderen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic uitsluiten van opdrachten omdat de techonderneming een nationaal veiligheidsrisico zou vormen. Dat heeft een hof van beroep in Washington D.C. geoordeeld in een rechtszaak over het conflict tussen Anthropic en de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie geeft importeurs van olie en gas mogelijk een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moet de invoer van fossiele brandstoffen in de Europese Unie voldoen aan monitoring- en rapportageregels, die zijn bedoeld om de methaanuitstoot te verminderen. Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) zei vrijdag dat de EU de invoering ervan mogelijk uitstelt tot 2028.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een plus de handel uitgegaan. De lagere olieprijzen hielpen het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de verliezers in de hoofdindex en zakten 0,9 procent en 1,9 procent.
6 uur geleden