Renovatie van eeuwenoud haventje Strijenham eindelijk gestart: 'Het was gewoon op'
POORTVLIET - De vervallen haven van Strijenham wordt na jarenlange inzet van Watersportvereniging Strijenham (WSV) eindelijk gerenoveerd. Het waterschap heeft groot onderhoud in gang gezet om het laatst overgebleven getijdenhaven in de Oosterschelde te herstellen naar zijn oorspronkelijke staat. “Het houtwerk was zo verrot. Het was gewoon op.”
Rob van der Laan wijst naar het informatiebord bij het haventje. Een stille smeekbede aan voorbijgangers om steun voor de renovatie. “We zijn hier al sinds 2017 mee bezig”, vertelt de voorzitter van WSV. “Maar we werden voortdurend van het kastje naar de muur gestuurd door de gemeente en het waterschap.” Na al die tijd kan hij nu trots kijken naar de werkzaamheden aan het eeuwenoude haventje.
Rot en onveiligDe geschiedenis van deze haven gaat terug tot de 16e eeuw, gelegen achter de dijk van de buurtschap Strijenham in Poortvliet. Tot aan de Tweede Wereldoorlog diende het als een landbouwhaven, maar vanaf 1951 werd het een recreatieve haven. Het haventje is in bezit van Waterschap Scheldestromen en wordt sinds 1981 gehuurd door de watersportvereniging. Na honderden jaren was het haventje nu echt op.
De vrijwilligers van de vereniging verzorgen het onderhoud van de haven. Initiatiefnemer Oscar Huiskamp benadrukt: “Als onze vereniging niet was opgestaan, had deze haven niet meer bestaan.” Van der Laan legt uit waarom de getijdenhaven toe is aan een renovatie: “Het houtwerk was zo verrot en was onveilig geworden. Na elke storm moesten we weer stukjes van de steigers uit het water vissen.”
UitdagingenNa een dringende brief van Huiskamp wist men eindelijk de aandacht van het waterschap te trekken. De gemeente heeft inmiddels 10.000 euro toegezegd om de renovatie van het haventje te ondersteunen. Van het waterschap moet de financiële steun nog nader bepaald worden. De haven wordt nu hersteld met gerecycled, ecologisch hout. Een nostalgische haven met een duurzaam tintje. “Je moet mee met de tijd”, zegt Van der Laan.
Een van de grootste uitdagingen tijdens deze restauratie is het in de grond krijgen van de palen, waarbij zand, klei en stenen op de bodem in de weg zitten. “De palen gaan niet vanzelf in de grond”, vertelt een bouwvakker op het terrein. Wanneer het lijkt alsof een van de palen gemakkelijk in de grond verdwijnt, zit hij plots weer vast. En dit herhaalt zich telkens opnieuw. “Hopelijk gaat het allemaal lukken”, benadrukt de bouwvakker.
InzamelingsactieOndanks de steun van de gemeente en het waterschap heeft de watersportvereniging nog steeds geld nodig voor nieuwe palen, steigers, katrollen en touwen. Dit gaan de vrijwilligers zelf regelen nadat de palen in de grond staan. Om geld in te zamelen voor nieuwe palen, steigers, katrollen en touwen heeft de Watersportvereniging Strijenham een inzamelingsactie gelanceerd.
Meer uit Tholen
THOLEN - Wat gebeurde er zaterdag 6 december allemaal in het amateurvoetbal? In dit overzicht zetten we de uitslagen en programma's van de Thoolse voetbalclubs op een rijtje. Dit is een samenvatting van speelronde 11.
2 uur geledenSINT PHILIPSLAND - Tussen het speeltuintje aan de Deensestraat en de Rijksweg in Sint Philipsland komt een afscheiding. Dat belooft het Thoolse college nadat Rudi Fontijne (CDA) aandacht vroeg voor de situatie. De plannen worden gemaakt in overleg met de inwoners.
5 uur geledenSINT-MAARTENSDIJK - Het zijn niet enkel de lokale leden die Smerdiek weten te vinden voor de snerttocht. Rotterdam, Wijk en Aalburg en zelfs Duitsland: uit alle windstreken komen de deelnemers om te genieten van de Oosterschelde. "We hebben met het water een bijzondere aantrekkingskracht. Ook om de goede verzorging tijdens de tocht worden we geroemd. Bij ons komt niemand iets tekort", zo vertelt Lia van Akkeren.
9 uur geledenTHOLEN - Het zorgloket Tholen ziet je! organiseert op donderdag 18 december een speciale kerstbingo. In het trefpunt van de Meulvliet, dat normaal gesproken elke donderdag van 10.00 tot 12.00 uur open is voor een inloopspreekuur, zijn die ochtend leuke prijsjes te winnen.
1 dag geledenSINT-MAARTENSDIJK - Raad en Daad van het Leger des Heils in Sint-Maartensdijk organiseerde op 4 december een Sinterklaasmiddag voor kinderen voor wie het niet vanzelfsprekend is dat er een cadeautje is met Sinterklaas.
1 dag geledenSINT-MAARTENSDIJK - De jaren dat er maanden of zelfs jaren later nog pijlen van de routes op het asfalt rondom Sint-Maartensdijk te vinden waren, zijn voorbij. Sinds dit jaar worden de routes enkel met bordjes aangegeven. "Die witte pijlen op het asfalt zag je soms vijf jaar later nog", zo vertelt het brein achter de vier routes, Willem-Jan de Feijter. Sinds afgelopen zomer is hij teruggekeerd naar zijn geboortegronden en besloot hij zich aan te sluiten bij de Smerdiekse wandelsportclub.
1 dag geledenSINT-ANNALAND - Een klein traantje bij sommige kinderen en weemoed bij de pieten zaterdagavond tijdens het vertrek uit Sint-Annaland. Na drie weken op zijn logeeradres streekmuseum De Meestoof, was het toch echt tijd om met de stoomboot weer koers te zetten richting Spanje.
2 dagen geleden