Renewi eindigt flink hoger op Damrak na gerucht over overname
AMSTERDAM (ANP) - Afvalverwerker Renewi eindigde donderdag flink hoger op de Amsterdamse beurs en was daarmee een van de grootste stijgers. Beleggers reageerden op het nieuws dat Renewi voorlopig akkoord is met de overname door het Australische beleggingsfonds Macquarie Asset Management. Het aandeel schoot 42 procent omhoog.
Macquarie deed in september vorig jaar al een bod op Renewi en verhoogde dit een maand later. Die overnamepoging strandde echter omdat het bestuur van Renewi de bieding afwees. Na een bericht van persbureau Bloomberg bevestigde Renewi akkoord te zijn met een nieuw bod van de Australiërs ter waarde van zo'n 841 miljoen euro. Macquarie biedt per aandeel 57 procent meer dan de slotkoers van woensdag.
De AEX-index sloot 0,2 procent hoger op 876,58 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 863,40 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen lieten plussen tot 0,9 procent zien.
Extra beperkingen
Chipbedrijven ASML en Besi stonden bovenaan de AEX en stegen tot 2,4 procent. Ingewijden zeiden tegen Bloomberg dat de Verenigde Staten extra beperkingen overwegen op te leggen voor de verkoop van halfgeleiderapparatuur en AI-geheugenchips aan China. De nieuwe maatregelen worden mogelijk volgende week aangekondigd, maar lijken minder streng te zijn dan gevreesd. De VS willen met exportbeperkingen voor geavanceerde chiptechnologie aan China voorkomen dat het land de nieuwste chips kan gebruiken voor militaire doeleinden.
Ook Ebusco nam een grote koerssprong en won ruim 18 procent. Eerder deze week verloor de noodlijdende elektrische bussenbouwer nog op het Damrak nadat het bedrijf Jan Piet Valk als interim-financieel directeur had aangesteld.
Kostenbesparing
Postkluisjesbedrijf InPost daalde 5,9 procent. Een van zijn belangrijkste klanten, e-commerceplatform Allegro, maakte bekend te gaan bezorgen met pakketbezorger DHL.
Just Eat Takeaway steeg 2 procent, nadat het een dag eerder zakte in de MidKap. De eigenaar van Thuisbezorgd.nl maakte bekend op 27 december van de beurs in Londen te verdwijnen in de hoop kosten te besparen. Beleggers in Londen kunnen hun aandelen omzetten naar aandelen die in Amsterdam genoteerd zijn.
De euro was 1,0553 dollar waard, tegen 1,0563 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte een fractie meer op 68,73 dollar. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 72,88 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DAVOS (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent noemt eventuele tegenheffingen van Europese landen "heel onverstandig". De Duitse vicekanselier Lars Klingbeil pleitte voor tegenmaatregelen als reactie op de aangekondigde 10 procent-heffing van Donald Trump om Groenland.
15 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland voert weer subsidies in voor de aankoop van elektrische auto's. Het moet de verkoop van de voertuigen aanjagen, na een flinke daling na de afschaffing ervan in 2023. Tot 2029 trekt Berlijn er 3 miljard euro voor uit, goed voor aankoopondersteuning bij 800.000 auto's.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft WOZ-bezwaarbureau Eerlijke WOZ zijn website laten aanpassen. De toezichthouder kreeg meldingen van consumenten over onduidelijke informatie.
1 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) eist een geldboete van 525.000 euro van twee dochterbedrijven van bouwconcern VolkerWessels. De twee bedrijven zouden de toenmalige infrastructuurminister op Sint Maarten hebben omgekocht in de periode 2009 tot 2014, in ruil voor de gunning van de opdracht voor de bouw van een brug op het Caribische eiland.
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - Twee oud-managers van dochterbedrijven van VolkerWessels hebben vorig jaar een strafbeschikking geaccepteerd van het Openbaar Ministerie (OM), in de vorm van geldboetes. Dat werd maandag duidelijk in de rechtbank van Zwolle tijdens de behandeling van een corruptiezaak die draait om de vermeende omkoping van een minister op Sint Maarten.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict rond Groenland zijn schadelijk voor zowel de Verenigde Staten als de Europese Unie. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz gezegd. Ook zorgen heffingen voor schade aan de transatlantische relaties, aldus Merz.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Economen verwachten dat de extra importheffing van 10 procent die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt in te voeren, slechts een beperkte impact zal hebben op de economische groei van de eurozone. De economen van de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs denken dat de nieuwe heffing ongeveer 0,1 procentpunt van het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, zal afsnoepen.
4 uur geleden