
Reimerswaal krijgt meerjarenbegroting ‘met pijn en moeite’ sluitend
KRUININGEN - Het Reimerswaalse college van burgemeester en wethouders kan de gemeenteraad een sluitende meerjarenbegroting presenteren. Het financiële document over 2020 tot en met 2023 laat voor dat laatste jaar een bescheiden overschot van 6.000 euro zien. Om zwarte cijfers te kunnen schrijven moet Reimerswaal wel flink bezuinigen, benadrukt wethouder financiën Dirk Verburg.
De grootste uitdaging voor de gemeente Reimerswaal wordt het terugdringen van de kosten voor het sociaal domein. Hieronder vallen regelingen op het gebied van zorg, werk en welzijn. Reimerswaal kampt, net als vele andere gemeenten, met tekorten voor het sociaal domein. De rijksoverheid heeft de uitvoering van deze taken, zoals voor de Wmo (Wet maatschappelijke ondersteuning), per 1 januari 2015 overgedragen aan de Nederlandse gemeenten. Zij krijgen hiervoor minder geld dan waarmee het Rijk deze taken uitvoerde en deze bezuinigingen trekken een zware wissel op de gemeentelijke financiën. Veel taken, bijvoorbeeld op het gebied van zorgverlening, zijn wettelijk verplicht en hierop kan een gemeente niet besparen. Dus moet ze op andere terreinen voor extra inkomsten of lagere uitgaven zorgen.
Zorg
Om het huishoudboekje voor de komende jaren kloppend te krijgen, moet Reimerswaal flink bezuinigen op haar niet-wettelijke taken. “Het gaat in het sociaal domein om uiteindelijk 750.000 euro tot 2023. En dan zitten we nog twee miljoen euro boven het budget”, legt Verburg uit. Hoe Reimerswaal die bezuiniging hoopt te realiseren, moet de komende tijd blijken. De gemeente werkt maatregelen hiervoor nu uit. “We gaan meer aan preventie doen”, kan de wethouder al wel zeggen. Bijvoorbeeld meer voorlichting geven en eerder aan de bel trekken bij kleine problemen helpt voorkomen dat inwoners later (duurdere) zorg nodig hebben. “Ook gaan we de inzet van zorg nauwgezetter controleren en waar mogelijk beperken. Zorg die nodig is, daaraan tornen we niet, maar het kan soms wel minder.”
Lastenverhoging
In het coalitieakkoord is afgesproken dat de inwoners van Reimerswaal tot en met 2023 niet geconfronteerd worden met extra lastenverhoging, naast de inflatie. Om dat te bereiken stelt het college de gemeenteraad ook voor om enkele grote uitgaven uit te stellen. “We willen een ICT-investering en groot onderhoud aan het gemeentehuis vooruitschuiven. Dat zijn uitgaven van 419.000 euro en 295.000 euro.” De gemeente schaft dan pas later onder meer nieuwe kozijnen, zonwering en computerapparatuur aan.
De gemeenteraad bespreekt de meerjarenbegroting in haar vergadering van dinsdag 8 oktober en besluit er op dinsdag 29 oktober over.
Meer uit Reimerswaal
HANSWEERT - Evenementenstichting Answest op z'n best organiseert op zaterdag 13 september weer de Hansweertse Rommelroute. Dit tussen 9:30 en 15:00 uur.
16 uur geledenZEELAND - Rijkswaterstaat voert in september en oktober onderhoud uit aan de Vlaketunnel (A58) en het Dampoortaquaduct (N57). Daardoor zijn beide meerdere nachten afgesloten voor verkeer. Er worden omleidingsroutes ingesteld en weggebruikers moeten rekening houden met extra reistijd.
1 dag geledenRILLAND - De politie doet nader onderzoek naar aanleiding van een overlijden vannacht in een woning in Rilland. In het huis is een wietkwekerij aangetroffen, zo meldt een politiewoordvoerder.In de nacht van donderdag op vrijdag werd rond 03.00 uur een medische noodsituatie gemeld in een woning aan de Hoofdweg in het dorp. Naast de ambulancedienst werd ook een traumahelikopter gewaarschuwd, maar die kwam uiteindelijk niet ter plaatse. Volgens de politie was sprake van een reanimatie maar mochten de ingezette levensreddende handelingen niet baten. Het slachtoffer overleed ter plekke.Op de bovenverdieping van de woning bleek zich een wietplantage te bevinden. Onder meer vanwege die verdachte omstandigheid heeft de politie besloten nader onderzoek te laten doen door de Forensische Opsporing.
1 dag geledenKRABBENDIJKE - Op 5 november 1530 verdween Nieuwlande in de golven tijdens de fatale vloed 'Sint Felix quade saterdach'. Maar wist je dat bij laagtij, op de bodem van de huidige Oosterschelde, nog altijd resten van het dorp zichtbaar zijn?
1 dag geledenRILLAND - Jacques Boonman neemt afscheid zoals hij werkte: warm, persoonlijk en met volle zalen. Vorige week maandag vulden zo'n 750 bezoekers een uitverkochte Pathé-zaal in Vlissingen voor zijn afscheidsavond. Grote namen stuurden persoonlijke videoboodschappen of stonden op het podium. Thuis, in zijn zelfgebouwde houten huis achter de tuinpoort, liggen de bewijsstukken: stapels kaarten, cadeaus en meer dan tien boeketten. Aan de eettafel, waar hij een sigaar opsteekt, blikt Boonman terug en vooruit. "Ja, nou ja, het was echt een fenomenale avond."
2 dagen geledenKAPELLE - Liefhebbers van klassieke rock kunnen hun hart ophalen, want de band FROK " CLASSICROCK" brengt de onvergetelijke hits van de Beatles, The Rolling Stones, Status Quo en vele anderen naar De Vroone in Kapelle. Op vrijdag 12 september wordt het publiek meegenomen op een muzikale reis door de gloriejaren van de rockmuziek.
2 dagen geledenKAPELLE - De gemeente Kapelle wil bedrijventerrein Smokkelhoek aansluiten op het landelijke waterstofnetwerk. Samen met de Provincie Zeeland heeft Kapelle een brief gestuurd aan Netbeheer Nederland om het project voor te dragen als pilot. Het bedrijventerrein moet in Zeeland het voorbeeld worden voor de ontwikkeling van een regionale waterstofinfrastructuur.
3 dagen geleden