Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Regering Kazachstan zet limiet op brandstofprijzen na protesten

Regering Kazachstan zet limiet op brandstofprijzen na protesten

NOERSOELTAN (ANP/AFP) - De regering van Kazachstan heeft een limiet gezet op de brandstofprijzen in het land nadat grootschalige protesten zijn uitgebroken vanwege een stijging in de prijs van lpg. "Deze dringende maatregel is genomen om de sociaaleconomische situatie te stabiliseren", stelt de overheid in een verklaring. De limiet geldt voor zes maanden.

Vooral in het westen en in de grootste stad van het land Almaty in het zuiden wordt lpg veel gebruikt als autobrandstof. Daar zijn ook de grootste anti-regeringsprotesten uitgebroken. Volgens de politie zijn al zeker 2000 mensen opgepakt. Tientallen betogers zijn doodgeschoten door de veiligheidstroepen en duizenden zijn gewond geraakt. Zeker twaalf politieagenten zijn omgekomen bij gevechten tussen betogers en de politie.

Militairen van een alliantie van landen uit de regio (CSTO) zijn op verzoek van president Kassym-Jomart Tokajev in het grondstofrijke land aangekomen om de veiligheidstroepen te helpen. Rusland heeft 3000 militairen gestuurd en ook andere landen zoals Armenië en Kirgizië sturen troepen. De Europese Unie heeft gezegd dat deze militaire interventiemacht de soevereiniteit van Kazachstan moet garanderen. Het Verenigd Koninkrijk zegt dat er een vreedzame oplossing moet komen.

De onvrede van de betogers lijkt zich ook steeds meer te richten op de de facto leider van het land, Noersoeltan Nazarbajev. Op meerdere plekken in het land worden standbeelden van hem van de sokkel getrokken. Nazarbajev was van 1990 tot 2019 president van de voormalige Sovjetrepubliek en koos toen Tokajev als zijn opvolger. Achter de schermen bleef hij de belangrijkste man in het land. Hij draagt ook nog steeds de titel Elbasy, wat leider van de natie betekent.

Meer uit Buitenland

Nederlandse verkenningsdrone-missie halfjaar langer in Roemenië

BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse militairen die met hun Reaper-verkenningsdrones aan de NAVO-oostflank patrouilleren, blijven langer in Roemenië. De missie wordt tot eind september verlengd, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans.

49 minuten geleden
Media: sluiting luchtruim El Paso door gebruik anti-dronelaser

EL PASO (ANP) - De sluiting woensdag van het luchtruim bij het Amerikaanse El Paso volgde op onenigheid tussen overheidsdiensten. Dat zeggen bronnen tegen media als CBS News en The New York Times. De grensbewakingsdienst zou een anti-dronelaser hebben ingezet zonder de luchtvaartautoriteiten voldoende tijd te geven om risico's voor het vliegverkeer in te schatten.

58 minuten geleden
Nils veroorzaakt gevaarlijk weer en stroomuitval in Frankrijk

PARIJS (ANP) - Noodweer leidt in het zuiden van Frankrijk tot problemen. 850.000 mensen zitten zonder stroom, meldt BFMTV op basis van energiebedrijf Enedis. Weerdienst Météo France waarschuwt dat lagedrukgebied Nils in grote delen van het land zorgt voor gevaarlijke situaties door harde wind, zware regenval en onweer.

1 uur geleden
Kosovaars parlement kiest premier, einde aan jaar durende impasse

PRISTINA (ANP/AFP) - Het Kosovaarse parlement heeft de nationalist Albin Kurti opnieuw benoemd tot premier. Daarmee komt een einde aan een politieke impasse in het land, die al een jaar duurde.

9 uur geleden
Trump na gesprek Netanyahu over Iran: niks concreets afgesproken

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag in zijn gesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu geen concrete afspraken gemaakt, schrijft hij op zijn Truth Social. "Behalve dat ik erop heb aangedrongen dat de onderhandelingen met Iran worden voortgezet, om te zien of er een akkoord kan worden gesloten."

11 uur geleden
Dodental schietpartij Canada naar beneden bijgesteld

TUMBLER RIDGE (ANP) - Het dodental van de schietpartij in Canada is bijgesteld naar negen, inclusief de vermoedelijke schutter. De politie meldde eerder dat ook een tiende persoon was bezweken aan haar zware verwondingen, maar dat is toch niet het geval. Zij is met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht en wordt nog behandeld.

11 uur geleden
Amerikaanse acteur James Van Der Beek (48) overleden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur James Van Der Beek is overleden, melden Amerikaanse media woensdag. De acteur, vooral bekend van zijn rol als Dawson Leery in de serie Dawson's Creek, was 48 jaar. Van Der Beek leed al langere tijd aan darmkanker.

12 uur geleden