Regering Israël krijgt crisisbevoegdheden tegen coronavirus
TEL AVIV (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische regering heeft groen licht gekregen om zonder toestemming van het parlement noodmaatregelen te nemen om het coronavirus te bestrijden. Parlementariërs hoeven die pas naderhand goed te keuren. Dat moet binnen zeven dagen gebeuren.
De maatregel kreeg de steun van 29 van de 120 leden van de Knesset, het Israëlische parlement. 24 waren tegen en de rest was afwezig. Oppositielid Mickey Levi van de partij Yesh Atid noemde het besluit "waanzin" en sprak volgens lokale media over Noord-Koreaanse toestanden.
Voorstanders zeggen dat Israël een zware periode doormaakt waarin snel beslissingen genomen moeten worden. De speciale bevoegdheden van de regering blijven een maand van kracht.
Dagelijks honderden besmettingen
In Israël hebben ruim 31.000 mensen positief getest op het coronavirus. Er komen dagelijks honderden nieuwe besmettingen bij, veel meer dan eerder dit jaar. De autoriteiten nemen daarom nieuwe maatregelen om verdere verspreiding tegen te gaan.
Zo legt de overheid het maximale aantal mensen aan banden in onder meer restaurants, bussen en gebedshuizen. Ook moeten zwembaden, cafés, nachtclubs en andere zaken de deuren weer sluiten.
Kritiek
Er klinkt ook kritiek op de aanpak van de regering. Een topfunctionaris bij het ministerie van Volksgezondheid diende dinsdag haar ontslag in. Siegal Sadetzki klaagde dat de regering "ondanks talloze lange discussies en expliciete waarschuwingen" pas maandag weer ingreep.
Israël nam eerder dit jaar strenge maatregelen om verspreiding van het virus tegen te gaan. Epidemioloog Sadetzki vindt dat de economie daarna te snel weer is heropend. Daardoor zouden eerdere successen weer teniet zijn gedaan.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Steun aan Israël is voor Duitsland "een onveranderlijk kernprincipe". Dat zei de Duitse bondskanselier Friedrich Merz na een gesprek met de Israëlische president Isaac Herzog zaterdag.
1 uur geledenHERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.
5 uur geledenAMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.
7 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.
7 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.
11 uur geleden