Regering Israël krijgt crisisbevoegdheden tegen coronavirus
TEL AVIV (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische regering heeft groen licht gekregen om zonder toestemming van het parlement noodmaatregelen te nemen om het coronavirus te bestrijden. Parlementariërs hoeven die pas naderhand goed te keuren. Dat moet binnen zeven dagen gebeuren.
De maatregel kreeg de steun van 29 van de 120 leden van de Knesset, het Israëlische parlement. 24 waren tegen en de rest was afwezig. Oppositielid Mickey Levi van de partij Yesh Atid noemde het besluit "waanzin" en sprak volgens lokale media over Noord-Koreaanse toestanden.
Voorstanders zeggen dat Israël een zware periode doormaakt waarin snel beslissingen genomen moeten worden. De speciale bevoegdheden van de regering blijven een maand van kracht.
Dagelijks honderden besmettingen
In Israël hebben ruim 31.000 mensen positief getest op het coronavirus. Er komen dagelijks honderden nieuwe besmettingen bij, veel meer dan eerder dit jaar. De autoriteiten nemen daarom nieuwe maatregelen om verdere verspreiding tegen te gaan.
Zo legt de overheid het maximale aantal mensen aan banden in onder meer restaurants, bussen en gebedshuizen. Ook moeten zwembaden, cafés, nachtclubs en andere zaken de deuren weer sluiten.
Kritiek
Er klinkt ook kritiek op de aanpak van de regering. Een topfunctionaris bij het ministerie van Volksgezondheid diende dinsdag haar ontslag in. Siegal Sadetzki klaagde dat de regering "ondanks talloze lange discussies en expliciete waarschuwingen" pas maandag weer ingreep.
Israël nam eerder dit jaar strenge maatregelen om verspreiding van het virus tegen te gaan. Epidemioloog Sadetzki vindt dat de economie daarna te snel weer is heropend. Daardoor zouden eerdere successen weer teniet zijn gedaan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump spreekt zijn steun uit voor Viktor Orbán bij de Hongaarse verkiezingen in april. De banden tussen de regeringen van de VS en Hongarije zijn volgens Trump nooit zo goed geweest als nu.
1 uur geledenABU DHABI (ANP) - De gesprekken tussen Oekraïne, Rusland en de VS waren constructief en worden "in de komende weken" voortgezet, staat in een gezamenlijke verklaring. De statements werden door de Oekraïense onderhandelaar Roestem Oemjerov en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X gezet. In Abu Dhabi werd twee dagen gesproken.
1 uur geledenLISSABON (ANP) - Een van de twee kandidaten voor de beslissende ronde van de Portugese presidentsverkiezingen zondag wil uitstel vanwege het noodweer. De rechtspopulistische oppositieleider en kandidaat André Ventura heeft tijdens een bezoek aan het door overstromingen getroffen zuiden gezegd dat er nu niet gestemd kan worden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische minister Anneleen Van Bossuyt (N-VA, Asiel en Migratie) heeft de moed nog niet opgegeven dat België in Estland cellen kan huren voor het opsluiten van veroordeelde mensen zonder papieren. De huidige regering in Estland is niet van plan daar concrete afspraken over te maken, zei de Estse minister van Justitie Liisa Pakosta donderdag. Van Bossuyt richt haar hoop op een nieuwe regering. Begin volgend jaar zijn er verkiezingen in Estland.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De nieuwe amnestiewet die de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez vrijdag voorstelde, zal niet gelden voor mensen die bepaalde misdrijven hebben gepleegd, blijkt uit de tekst van het wetsvoorstel waar persbureau AFP donderdag over schrijft. Het gaat onder andere om "ernstige schendingen van mensenrechten, oorlogsmisdaden, moord, corruptie en drugshandel". De aangekondigde wet zou gratie mogelijk maken voor honderden politieke gevangenen in het land.
2 uur geledenMILAAN (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is in Milaan aangekomen voor de Olympische Winterspelen. Hij is een van de eerste staatsgasten die in de Italiaanse stad arriveert.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft ongeveer de helft van de gezichtsmaskers die waren ingekocht tijdens de coronacrisis verbrand. Er zijn zo'n 3 miljard maskers de oven in verdwenen, heeft het ministerie van Volksgezondheid gezegd op vragen van een onderzoekscommissie van het parlement.
2 uur geleden