Regering Israël krijgt crisisbevoegdheden tegen coronavirus
TEL AVIV (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische regering heeft groen licht gekregen om zonder toestemming van het parlement noodmaatregelen te nemen om het coronavirus te bestrijden. Parlementariërs hoeven die pas naderhand goed te keuren. Dat moet binnen zeven dagen gebeuren.
De maatregel kreeg de steun van 29 van de 120 leden van de Knesset, het Israëlische parlement. 24 waren tegen en de rest was afwezig. Oppositielid Mickey Levi van de partij Yesh Atid noemde het besluit "waanzin" en sprak volgens lokale media over Noord-Koreaanse toestanden.
Voorstanders zeggen dat Israël een zware periode doormaakt waarin snel beslissingen genomen moeten worden. De speciale bevoegdheden van de regering blijven een maand van kracht.
Dagelijks honderden besmettingen
In Israël hebben ruim 31.000 mensen positief getest op het coronavirus. Er komen dagelijks honderden nieuwe besmettingen bij, veel meer dan eerder dit jaar. De autoriteiten nemen daarom nieuwe maatregelen om verdere verspreiding tegen te gaan.
Zo legt de overheid het maximale aantal mensen aan banden in onder meer restaurants, bussen en gebedshuizen. Ook moeten zwembaden, cafés, nachtclubs en andere zaken de deuren weer sluiten.
Kritiek
Er klinkt ook kritiek op de aanpak van de regering. Een topfunctionaris bij het ministerie van Volksgezondheid diende dinsdag haar ontslag in. Siegal Sadetzki klaagde dat de regering "ondanks talloze lange discussies en expliciete waarschuwingen" pas maandag weer ingreep.
Israël nam eerder dit jaar strenge maatregelen om verspreiding van het virus tegen te gaan. Epidemioloog Sadetzki vindt dat de economie daarna te snel weer is heropend. Daardoor zouden eerdere successen weer teniet zijn gedaan.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.
7 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.
8 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.
12 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.
12 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.
12 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Bij Russische aanvallen met zogenoemde glijbommen in de Oekraïense regio Zaporizja zijn zeker 26 mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt de gouverneur van de zuidelijke regio Ivan Fedorov op Telegram. Bij de aanval in het centrum van de gelijknamige stad zou een huizenblok zijn geraakt, dat volgens AFP-verslaggevers ter plaatse in brand staat.
12 uur geleden