Regering Hongkong wil omstreden veiligheidswet uitbreiden
HONGKONG (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De regering van Hongkong wil de omstreden veiligheidswet in de regio uitbreiden met een lokale wet. Onder meer verraad, opruiing en diefstal van staatsgeheimen worden in de nieuwe wetgeving opgenomen. De hoogste bestuurder van Hongkong, John Lee, heeft het plan dinsdag gepresenteerd.
De centrale regering in Beijing drukte in 2020 een veiligheidswet door die het streven naar afscheiding, terrorisme, buitenlandse inmenging en staatsondermijnende activiteiten verbiedt. Volgens Lee is uitbreiding nodig omdat de huidige wetgeving niet voldoet aan de eisen in de minigrondwet van de regio. Daarin staat dat Hongkong een wet moet invoeren over het tegengaan van veiligheidsgerelateerde misdrijven, waaronder verraad en spionage.
De regionale regering probeerde eerder een veiligheidswet in te voeren, maar zag daarvan af na massale betogingen. Jaren later voerde Beijing een veiligheidswet in na aanhoudende demonstraties voor meer democratie, waarvan een deel uitliep op geweld. Sindsdien zijn in Hongkong 290 mensen opgepakt op verdenking van het overtreden van de veiligheidswet. Onder hen zijn tientallen prominente politici, prodemocratische activisten, mensenrechtenadvocaten en journalisten. Dertig mensen zijn veroordeeld.
Critici zeggen dat de veiligheidswet de vrijheden in Hongkong heeft aangetast en een middel is om de prodemocratische oppositie aan te pakken. De regio heeft door zijn geschiedenis als voormalige kolonie van het Verenigd Koninkrijk een speciale status, waardoor de wetten en vrijheden anders zijn dan op het Chinese vasteland. De Britten droegen Hongkong in 1997 over aan China. In de afspraken die destijds zijn gemaakt, staat dat er vijftig jaar een principe van twee systemen en één land gelden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte verwacht dat Nederland bijvoorbeeld "mijnenjagers, fregatten of radartechnologie" bijdraagt aan een missie om de scheepvaart door de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. De Europese bondgenoten schoten de Verenigde Staten wat traag te hulp, maar leveren inmiddels "alles waar de Amerikanen om vragen", verzekerde Rutte op bezoek in de VS na klachten en dreigementen van president Donald Trump.
13 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn kabinet het bevel te hebben gegeven om zo snel mogelijk te beginnen met onderhandelingen met Libanon. Israël bleef het buurland aanvallen, ook nadat Iran en de Verenigde Staten een staakt-het-vuren hadden gesloten dat volgens Iran ook zou moeten gelden voor Libanon.
41 minuten geledenBEIROET (ANP/DPA) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de "aanhoudende Israëlische agressie tegen Libanon" sterk veroordeeld, meldt hij op X. Hij heeft de Libanese premier Nawaf Salam gecondoleerd met het verlies van "duizenden kostbare levens" als gevolg van de aanvallen, schrijft Sharif.
1 uur geledenBEIROET (ANP) - Internationale organisaties slaan na zware Israëlische aanvallen alarm over het lot van burgers in Libanon. Hulpverleningsorganisatie CARE waarschuwt dat het Libanezen ontbreekt aan water, voedsel en bescherming en dat de gezondheidszorg op instorten staat. "We zien grote tekorten aan medicijnen, medische apparatuur en bloed", stelt landendirecteur Michael Adams in een verklaring.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een man die bij een Londense pub een handtas stal met een Fabergé-ei, is veroordeeld tot een celstraf van meer dan twee jaar. De 29-jarige verdachte, die schuld heeft bekend, had de tas meegenomen zonder zich te realiseren dat de inhoud miljoenen waard was.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een inval gedaan bij de onafhankelijke krant Novaja Gazeta. De krant meldt op haar website dat "gemaskerde veiligheidsagenten" bezig zijn met onderzoek. Een AFP-journalist zag twee busjes van de Russische federale onderzoeksdienst bij de redactie.
3 uur geleden