Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Regering Hongkong wil omstreden veiligheidswet uitbreiden

Regering Hongkong wil omstreden veiligheidswet uitbreiden

HONGKONG (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De regering van Hongkong wil de omstreden veiligheidswet in de regio uitbreiden met een lokale wet. Onder meer verraad, opruiing en diefstal van staatsgeheimen worden in de nieuwe wetgeving opgenomen. De hoogste bestuurder van Hongkong, John Lee, heeft het plan dinsdag gepresenteerd.

De centrale regering in Beijing drukte in 2020 een veiligheidswet door die het streven naar afscheiding, terrorisme, buitenlandse inmenging en staatsondermijnende activiteiten verbiedt. Volgens Lee is uitbreiding nodig omdat de huidige wetgeving niet voldoet aan de eisen in de minigrondwet van de regio. Daarin staat dat Hongkong een wet moet invoeren over het tegengaan van veiligheidsgerelateerde misdrijven, waaronder verraad en spionage.

De regionale regering probeerde eerder een veiligheidswet in te voeren, maar zag daarvan af na massale betogingen. Jaren later voerde Beijing een veiligheidswet in na aanhoudende demonstraties voor meer democratie, waarvan een deel uitliep op geweld. Sindsdien zijn in Hongkong 290 mensen opgepakt op verdenking van het overtreden van de veiligheidswet. Onder hen zijn tientallen prominente politici, prodemocratische activisten, mensenrechtenadvocaten en journalisten. Dertig mensen zijn veroordeeld.

Critici zeggen dat de veiligheidswet de vrijheden in Hongkong heeft aangetast en een middel is om de prodemocratische oppositie aan te pakken. De regio heeft door zijn geschiedenis als voormalige kolonie van het Verenigd Koninkrijk een speciale status, waardoor de wetten en vrijheden anders zijn dan op het Chinese vasteland. De Britten droegen Hongkong in 1997 over aan China. In de afspraken die destijds zijn gemaakt, staat dat er vijftig jaar een principe van twee systemen en één land gelden.

Meer uit Buitenland

Olieprijzen stijgen door onzekere vooruitzichten wapenstilstand

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs is voor de vierde dag op rij gestegen, nu de Verenigde Staten en Iran verwikkeld blijven in een strijd om de controle over de Straat van Hormuz.

1 uur geleden
Amerikaanse minister van Marine verlaat onmiddellijk functie

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Marine, John Phelan, vertrekt per direct. Dat meldt het Pentagon. Het geeft geen uitleg voor het plotselinge vertrek.

3 uur geleden
Aanval op hulpverleners bij reddingspoging journalist in Libanon

TAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.

7 uur geleden
Trump noemt referendum in Virginia doorgestoken kaart

WASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.

7 uur geleden
Trump: Iran ziet op mijn verzoek af van executies van vrouwen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat acht vrouwen die in Iran geëxecuteerd dreigden te worden snel vrijkomen. Hij had gevraagd om ze te laten gaan als teken van goede wil in aanloop naar onderhandelingen. De Iraanse justitie ontkende dat er plannen lagen voor doodstraffen.

8 uur geleden
Iraanse toponderhandelaar eist einde blokkade door VS

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammed Qalibaf heeft opnieuw geëist dat de VS hun blokkade van de scheepvaart van of naar Iraanse havens stopzetten. Hij noemde het bestand dat twee landen hebben en door president Donald Trump is verlengd "zinloos" door de blokkade. "De zeeblokkade, de gijzeling van de wereldeconomie en de zionistische oorlogszucht moeten overal stoppen" om een echte wapenstilstand mogelijk te maken, aldus Qalibaf.

8 uur geleden
Griekse politici kunnen vervolgd worden in fraudezaak met EU-geld

ATHENE (ANP/RTR/AFP) - Het Griekse parlement heeft ingestemd met het opheffen van de onschendbaarheid van dertien politici die worden beschuldigd van betrokkenheid bij een fraudeschandaal. Tientallen mensen zouden hebben gedaan alsof ze stukken land bezaten om zo subsidies te kunnen krijgen van de EU. Leden van regeringspartij Néa Dimokratía zouden daarbij hebben geholpen.

9 uur geleden