Regering Hongkong wil omstreden veiligheidswet uitbreiden
HONGKONG (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De regering van Hongkong wil de omstreden veiligheidswet in de regio uitbreiden met een lokale wet. Onder meer verraad, opruiing en diefstal van staatsgeheimen worden in de nieuwe wetgeving opgenomen. De hoogste bestuurder van Hongkong, John Lee, heeft het plan dinsdag gepresenteerd.
De centrale regering in Beijing drukte in 2020 een veiligheidswet door die het streven naar afscheiding, terrorisme, buitenlandse inmenging en staatsondermijnende activiteiten verbiedt. Volgens Lee is uitbreiding nodig omdat de huidige wetgeving niet voldoet aan de eisen in de minigrondwet van de regio. Daarin staat dat Hongkong een wet moet invoeren over het tegengaan van veiligheidsgerelateerde misdrijven, waaronder verraad en spionage.
De regionale regering probeerde eerder een veiligheidswet in te voeren, maar zag daarvan af na massale betogingen. Jaren later voerde Beijing een veiligheidswet in na aanhoudende demonstraties voor meer democratie, waarvan een deel uitliep op geweld. Sindsdien zijn in Hongkong 290 mensen opgepakt op verdenking van het overtreden van de veiligheidswet. Onder hen zijn tientallen prominente politici, prodemocratische activisten, mensenrechtenadvocaten en journalisten. Dertig mensen zijn veroordeeld.
Critici zeggen dat de veiligheidswet de vrijheden in Hongkong heeft aangetast en een middel is om de prodemocratische oppositie aan te pakken. De regio heeft door zijn geschiedenis als voormalige kolonie van het Verenigd Koninkrijk een speciale status, waardoor de wetten en vrijheden anders zijn dan op het Chinese vasteland. De Britten droegen Hongkong in 1997 over aan China. In de afspraken die destijds zijn gemaakt, staat dat er vijftig jaar een principe van twee systemen en één land gelden.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.
45 minuten geledenAMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.
3 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.
3 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.
7 uur geledenBANDA ATJEH (ANP/AFP) - Het dodental door het noodweer op het Indonesische eiland Sumatra is opgelopen tot boven de 900. Er worden nog steeds honderden mensen vermist.
8 uur geledenSPIN BOLDAK (ANP/AFP) - Door een Pakistaanse aanval aan de grens in het zuidoosten van het land zijn volgens de Afghaanse autoriteiten zeker vier burgers en een lid van de Taliban om het leven gekomen. De landen beschuldigen elkaar ervan verantwoordelijk te zijn voor de botsing tussen troepen aan de grens bij Spin Boldak. Pakistan meldt drie gewonden. Volgens bewoners duurden de schietpartijen twee uur.
10 uur geleden