Regering-Biden wil na kritiek toch meer vluchtelingen toelaten
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden gaat dit jaar waarschijnlijk toch meer erkende vluchtelingen toelaten. Zijn regering had vrijdag nog aangekondigd voorlopig vast te houden aan het historisch lage maximum van 15.000 waartoe de vorige president Donald Trump had besloten. Dat leidde tot felle kritiek van partijgenoten en mensenrechtenverdedigers, schrijven Amerikaanse media.
Het Witte Huis kwam al na enkele uren terug op het besluit. De perswoordvoerster liet weten dat "enige verwarring" was ontstaan over de limiet op het aantal vluchtelingen. Biden onthult nu uiterlijk 15 mei een nieuw vluchtelingenplatfond en dat valt waarschijnlijk hoger uit dan de 15.000 van Trump.
Een vluchtelingenplafond van 15.000 zou betekenen dat duizenden vluchtelingen stranden in buitenlandse kampen, schrijft The New York Times. De Amerikaanse autoriteiten hebben al zo'n 33.000 erkende vluchtelingen toestemming gegeven om naar de Verenigde Staten te komen. Zij wachten nu op hun beurt in landen als Kenia, Tanzania en Jordanië.
Boos
Democraten hadden boos gereageerd op het nieuws dat Biden wilde vasthouden aan de limiet van zijn voorganger. "Er is geen excuus voor het schandelijke besluit dat vandaag is genomen", reageerde afgevaardigde Ilhan Omar, die zelf een deel van haar jeugd heeft doorgebracht in een vluchtelingenkamp in Kenia. Senator Robert Menendez noemde het plafond "verschrikkelijk laag".
De regering had eerder dit jaar nog gezegd ruim 62.000 vluchtelingen naar de VS te willen halen, maar dat gaat volgens het Witte Huis vermoedelijk niet meer lukken. De woordvoerster wees met een beschuldigende vinger naar de vorige regering, die het vluchtelingenprogramma "gedecimeerd" zou hebben.
Critici vinden dat argument niet erg geloofwaardig, schrijft The Washington Post. Zij vermoeden dat ook meeweegt dat de regering zich zorgen maakt over de kritiek die het krijgt vanwege de toestroom van vluchtelingen aan de zuidelijke grens. Via Mexico reizen veel migranten uit Latijns-Amerika naar de Verenigde Staten. Republikeinen noemen dat de "grenscrisis van Biden".
Meer uit Buitenland
MÜNCHEN (ANP) - De NAVO en secretaris-generaal Mark Rutte krijgen een prestigieuze Duitse vredesprijs. Ze verdienen de Internationale Prijs van de Vrede van Westfalen omdat ze stabiliteit en betrouwbaarheid brengen, vindt de jury.
28 minuten geledenBRUSSEL/HEVERLEE (ANP/BELGA) - In de buurt van Belgische militaire instellingen, inclusief luchtmachtbases, zijn woensdag opnieuw drones gesignaleerd. Er zijn weer meldingen gekomen uit de buurt van de luchtmachtbasis Kleine-Brogel, vlakbij de Nederlandse grens bij Weert. In de avond zijn meldingen gekomen uit de buurt van Leuven, waar drones gezien zijn boven het militaire commandocentrum van Heverlee, melden Belgische media.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Ronald Venetiaan is overleden, melden Surinaamse media. Hij leidde het land in totaal vijftien jaar, van 1991 tot 1996 en daarna van 2000 tot 2010. Venetiaan werd 89 jaar.
3 uur geledenSAINT-PIERRE D'OLÉRON (ANP/RTR/AFP) - Een automobilist heeft op het Franse eiland Oléron meerdere voetgangers en fietsers aangereden, meldt binnenlandminister Laurent Nuñez op X. Daarbij zijn volgens de Franse openbaar aanklager tien gewonden gevallen. Van de gewonden zijn er nog steeds twee levensgevaarlijk gewond.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven naar de mogelijkheden te kijken om weer nucleaire wapentests voor kernbommen uit te voeren. Het land heeft die proeven met kernexplosies niet meer gedaan sinds de ineenstorting van de Sovjet-Unie in 1991.
5 uur geledenBOEKAREST (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte probeert zorgen over de Amerikaanse terugtrekking uit Roemenië te sussen. Die doet niets af aan de Amerikaanse toewijding aan de verdediging van Europa, bezweert hij op bezoek in Roemenië. Of andere bondgenoten in het gat springen dat de Amerikanen achterlaten, wil hij niet zeggen.
6 uur geledenLA PAZ (ANP/RTR/AFP) - De hoogste rechters van het Zuid-Amerikaanse Bolivia hebben de vrijlating bevolen van voormalig president Jeanine Añez. Het hooggerechtshof zette een streep door de tien jaar cel die de rechtse politica in 2022 had gekregen, onder meer voor een vermeend complot om rivaal en voorganger Evo Morales af te zetten.
6 uur geleden