'Regels rond 'big tech' en betaalmarkt moeten strenger'
DEN HAAG (ANP) - Grote technologiebedrijven zoals Apple, Google, Facebook en Amazon moeten ervoor zorgen dat hun platform of apparaat geschikt is voor verschillende aanbieders van betaaldiensten. De Europese regels op dat punt moeten worden aangescherpt. Dat vindt de Autoriteit Consument & Markt, die een studie deed naar de bekende 'big tech'-bedrijven in opdracht van het ministerie van Financiën.
De consumentenwaakhond wil dat er bij de grote bedrijven een gelijk speelveld komt voor alle aanbieders van betaaldiensten. Alleen dan blijven de diensten concurreren en innoveren en houden consumenten keuzevrijheid. "Het zou goed zijn dat voordat de markt gedomineerd wordt door één of enkele grote spelers, de Europese regels op dit punt worden aangescherpt", zegt bestuursvoorzitter Martijn Snoep.
De rol van de techreuzen op de betaalmarkt is nu nog beperkt. Toch krijgen de bedrijven een steeds sterkere positie door overnames en samenwerkingen, en bieden ze vaker eigen betaalmogelijkheden. In de winkel komen ook steeds meer mogelijkheden voor contactloos betalen, bijvoorbeeld met smartphones en smartwatches. Die apparaten moeten volgens de ACM de mogelijkheid bieden om meer soorten betaalapps te gebruiken. Ook zouden onlineplatforms bepaalde betaaldiensten niet moeten kunnen weigeren.
'Big tech'-bedrijven die alleen betaaldiensten faciliteren zouden volgens de ACM ook onder de nieuwe Europese regels voor betalingsverkeer, PSD2, moeten vallen. Die bieden meer mogelijkheden voor innovatie en concurrentie. Ook zou een wijziging van de concurrentieregels helpen. Dan kunnen er vooraf voorwaarden worden gesteld aan dominante platforms, bijvoorbeeld dat ze open moeten staan voor verschillende betaaldiensten.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - De politie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar de cyberaanval die de afgelopen tijd voor grote problemen zorgde bij Albert Heijn en andere ketens van winkelconcern Ahold Delhaize. Dat meldt een woordvoerder van de politie aan het ANP.
35 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft vrijdag twintig vluchten geannuleerd vanwege de harde wind in Nederland. Zaterdag komen er daar nog 22 bij, laat een woordvoerster weten.
41 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Moderna ging vrijdag 7,1 procent omlaag op de beurzen in New York. De farmaceut raakte een dag eerder al bijna 18 procent aan beurswaarde kwijt na uitgelekte resultaten van een mogelijk nieuw vaccin tegen huidkanker van het bedrijf. Hoewel het vaccin, dat Moderna samen met branchegenoot Merck heeft ontwikkeld, het risico op terugkeer of overlijden door huidkanker flink verlaagt, bleven de resultaten achter bij de hoge verwachtingen van beleggers.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn verwacht dat vanaf aankomende woensdag alle boodschappen weer bezorgd kunnen worden. De capaciteit is, na een cybersecurityincident van ongeveer twee weken geleden, nog niet terug op het oude niveau. Die ligt momenteel op een derde van normaal.
3 uur geledenPRIMORSK (ANP/RTR/AFP) - De eerste Russische diesel uit het akkoord tussen presidenten Vladimir Poetin en Donald Trump is onderweg naar de Verenigde Staten. De bijna 300.000 vaten werden donderdag in de Russische havenstad Primorsk op een middelgrote tanker geladen en zijn vrijdag onderweg naar New York, blijkt uit gegevens van databureaus Kpler en LSEG. De verwachting is dat de olie op 7 november in de VS aankomt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De signalen van mogelijk misbruik van de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP komen niet uit Nederland. Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) ontving die signalen uit zijn internationale netwerk en onderzoekt die nu. Volgens een woordvoerder zijn er in Nederland zelf nog geen incidenten gemeld.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Heineken heeft Britse pubs opgeroepen om in te spelen op de populariteit van afslankmedicijnen, omdat ze anders te veel klandizie en omzet zullen mislopen. In een presentatie die is ingezien door persbureau Reuters erkent de brouwer dat de medicijnen een risico vormen voor de bierverkoop in de horeca.
5 uur geleden