Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rederij Maersk ziet sterkere krimp containervervoer

Rederij Maersk ziet sterkere krimp containervervoer

KOPENHAGEN (ANP) - De Deense containerrederij en vrachtvervoerder A.P. Møller-Maersk verwacht dat het wereldwijde containervolume dit jaar sterker zal dalen dan gedacht. Het bedrijf rekent nu op een krimp van wel 4 procent. Eerder werd gerekend op een krimp van maximaal 2,5 procent.

De wereldeconomie is aan het afzwakken en daardoor worden minder goederen vervoerd per schip vanuit Azië naar Europa en de Verenigde Staten. Door de hoge inflatie kopen mensen bijvoorbeeld minder consumentengoederen, terwijl fabrikanten bestaande voorraden afbouwen voordat nieuwe voorraden worden opgebouwd.

Het in Kopenhagen gevestigde Maersk voelt ook de fors gedaalde tarieven voor vrachtvervoer op zee. De omzet ging in het tweede kwartaal hard omlaag in vergelijking met vorig jaar toen nog pieken waren te zien bij de tarieven. Maersk, dat ongeveer een zesde van de wereldwijde containerhandel controleert, zette een omzet in de boeken van 13 miljard dollar. Dat was een jaar eerder nog bijna 21,7 miljard dollar. De winst kelderde tegelijkertijd van 8,6 miljard naar 1,5 miljard dollar.

Dip van de overslag

Vorig jaar was er een enorme vraag naar containervervoer vanwege het sterke economische herstel van de coronacrisis. Er waren zelfs tekorten aan transportcapaciteit. Maar nu is er sprake van uitdagende marktomstandigheden voor de containerhandel, aldus Maersk.

De afzwakkende economie heeft in de eerste helft van het jaar eveneens voor een dip van de overslag in de Rotterdamse haven gezorgd. In de grootste zeehaven van Europa werd van januari tot en met juni in totaal 220,7 miljoen ton aan goederen verwerkt. Dat is 5,5 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Schepen vervoerden beduidend minder minder kolen en er passeerden ruim 8 procent minder containers via de haven.

Gedaalde import

Dat laatste kwam onder meer door een gedaalde import van consumentengoederen uit Azië. Ook drukte de oorlog in Oekraïne op de overslag van containers, omdat door sancties het vervoer van en naar Rusland grotendeels wegviel.

Interim-topman Boudewijn Siemons van het Havenbedrijf Rotterdam wees er vorige maand in een toelichting op dat er vorig jaar door bedrijven hier ook heel veel voorraad is opgebouwd. Door alle onrust rond Oekraïne en de openstellingen na corona probeerden veel ondernemingen toen zo veel mogelijk goederen deze kant op te krijgen. "Met het idee: dan is het hier alvast." Maar daardoor hebben de ondernemingen nu minder nieuwe goederen nodig, wat het internationale transport drukt.

Meer uit Financieel

Kansspelautoriteit waarschuwt Vbet om illegale WK-weddenschappen

DEN HAAG (ANP) - Gokwebsite Vbet heeft een waarschuwing gekregen van de Kansspelautoriteit. Volgens de toezichthouder heeft Vbet rond het WK voetbal weddenschappen aangeboden die niet zijn toegestaan. Zo konden mensen er wedden op gebeurtenissen zoals een inworp, overtreding, hoekschop of buitenspel.

22 uur geleden
Kerncentrale Borssele weer opgestart na lek

BORSSELE (ANP) - De kerncentrale in Borssele is weer opgestart, nadat deze eind juni uit bedrijf werd genomen na een lekkage in het nucleaire deel van de centrale. Dat meldt een woordvoerster van exploitant EPZ donderdag aan het ANP.

22 uur geleden
Overslag havens Antwerpen en Brugge daalt in eerste jaarhelft

ANTWERPEN (ANP) - De goederenoverslag in de havens van Antwerpen en Brugge is in de eerste helft van 2026 afgenomen. De geopolitieke ontwikkelingen in het Midden-Oosten hadden volgens havenbedrijf Port of Antwerp-Bruges een duidelijke impact op de handelsstromen. Zo lag de aanvoer uit de landen rond de Perzische Golf in de eerste jaarhelft 57 procent lager dan vorig jaar.

22 uur geleden
Moederbedrijf zakenman Hennie van der Most ook failliet verklaard

ZWOLLE (ANP) - Van der Most Top Holding, het bedrijf van ondernemer Hennie van der Most, is door de rechtbank in Zwolle failliet verklaard. In mei werd door de rechtbank in Rotterdam al Speelstad Rotterdam, het bedrijf achter attractiepark Rivoli Rotterdam, failliet verklaard. Van der Most heeft het faillissement van zijn bedrijf zelf aangevraagd.

23 uur geleden
AEX-index voorzichtig omhoog na slotrecord

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht hoger geopend. Beleggers deden het rustig aan na het nieuwe slotrecord van de hoofdindex een dag eerder. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, na de aanhoudende aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran. Ondanks die aanvallen hopen beleggers op verdere onderhandelingen tussen de twee partijen.

1 dag geleden
TSMC steekt 100 miljard dollar extra in Amerikaanse chipfabrieken

TAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese chipconcern TSMC is van plan om 100 miljard dollar extra uit te trekken voor de uitbreiding van zijn Amerikaanse chipactiviteiten. Hiermee komt de leverancier van grote bedrijven als Apple en Nvidia tegemoet aan eerdere toezeggingen uit een deal tussen Washington en de Taiwanese overheid om productie van halfgeleiders naar Amerikaanse bodem te halen.

1 dag geleden
Uber wil Delivery Hero overnemen voor 14,8 miljard dollar

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Het Amerikaanse Uber wil de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero overnemen voor 14,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 12,9 miljard euro. De taxidienst en maaltijdbezorger meldt dat er een overeenkomst is getekend met het in Berlijn gevestigde bedrijf.

1 dag geleden