Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Reddingsactie na aardbeving Afghanistan afgerond

Reddingsactie na aardbeving Afghanistan afgerond

KABUL (ANP/RTR/AFP) - De reddingsactie na de aardbeving in Afghanistan van woensdag is voltooid, zeggen de lokale autoriteiten. Ze verwachten niet nog meer mensen te vinden. Duizend mensen zijn omgekomen door de natuurramp. Volgens een overheidsmedewerker zijn zeker 10.000 huizen volledig of deels verwoest, in een gebied waar gemiddeld twintig mensen per huishouden wonen. Duizenden mensen zijn gewond geraakt.

De aardbeving vond woensdagochtend plaats in bergachtig gebied in de buurt van de Pakistaanse grens. Het terrein is moeilijk begaanbaar, wat het moeilijk maakte voor de hulpverleners om ter plaatse te komen. Donderdag ging het ook nog regenen, waardoor de wegen glad werden. Het provinciale hoofd van communicatie zegt zelfs dat daardoor overstromingen en aardverschuivingen zijn ontstaan.

Veel mensen die de ramp hebben overleefd, hebben hulp nodig. Volgens Save the Children zijn alleen al 118.000 kinderen geraakt door de aardbeving. Ze zouden geen drinkwater, eten en onderdak meer hebben. Veel waterleidingen zijn kapotgegaan. Ook is communicatie lastig doordat elektriciteitslijnen en zendmasten zijn verwoest.

Tekorten

Het ministerie van Gezondheid van het Taliban-regime zegt dat er een groot tekort aan belangrijke medicijnen en medische voorzieningen is in het gebied. Sinds de Taliban de macht hebben overgenomen in Afghanistan in augustus 2021 is het land getroffen door harde sancties van onder meer de Europese Unie en de Verenigde Staten. Het is daardoor moeilijk om aan medicijnen en voedsel te komen.

Organisaties zoals het Rode Kruis hebben al hulp toegezegd voor de aardbevingsslachtoffers. De vluchtelingentak van de Verenigde Naties zegt ook dat het de hulpprogramma's "volledig heeft gemobiliseerd". De hulp zou onderweg zijn in de vorm van tenten, voedselpakketten en medische hulpmiddelen. Volgens de Afghaanse regering kwam de eerste hulp donderdag uit Iran, Qatar en Pakistan.

Meer uit Buitenland

Ook Madrid en Rome willen vliegtuigen naar NAVO-oostflank sturen

MADRID/ROME (ANP) - Ook Spanje en Italië willen met gevechtsvliegtuigen bijdragen aan de nieuwe NAVO-missie die de oostflank van de alliantie moet beschermen tegen onder meer Russische drones, melden lokale media. Beide NAVO-landen zouden twee Eurofighters willen sturen en Spanje zou er een tankvliegtuig bij willen doen.

23 minuten geleden
Spanje weigert deelname aan songfestival als Israël meedoet

MADRID (ANP) - Spanje doet niet mee aan het Eurovisie Songfestival als Israël mag meedoen "terwijl het bloedbad in Gaza voortduurt". Dat heeft de raad van bestuur van de Spaanse omroep RTVE dinsdag besloten. Het besluit komt niet onverwacht, nadat eerder de Spaanse minister van Cultuur al zijn twijfels had geuit over de Spaanse deelname.

25 minuten geleden
Duitse invallen in onderzoek naar extreemrechtse groep

BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse politie heeft op meerdere plekken in het land invallen gedaan in een onderzoek naar een vermoedelijk extreemrechtse groep. De invallen vonden volgens de autoriteiten plaats in de aan Nederland grenzende deelstaten Nedersaksen en Noordrijn-Westfalen en in Baden-Württemberg, dat verder naar het zuiden ligt.

38 minuten geleden
Poolse minister: schending luchtruim drones was opzettelijke daad

BRUSSEL (ANP) - De schending van het Poolse luchtruim door Russische drones vorige week was "een opzettelijke daad van Rusland om angst te zaaien", zei de Poolse minister Ignacy Niemczycki (Europese Zaken) dinsdag. Het ging om negentien drones waarvan sommige vanuit Belarus zijn gelanceerd, zei hij voor het begin van de vergadering met EU-ministers.

1 uur geleden
Türk hekelt Israëlische aanval op Qatar in VN-Mensenrechtenraad

GENEVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk heeft de Israëlische aanval op Hamas in Qatar veroordeeld. Dat deed hij bij het begin van het spoeddebat over het onderwerp in de VN-Mensenrechtenraad.

1 uur geleden
Gat in de ozonlaag steeds kleiner, VN-organisatie hoopvol

GENÈVE (ANP) - Het herstel van de ozonlaag verloopt voorspoedig, stelt de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) tevreden vast. Het gat in de beschermende laag, die de uv-straling van de zon dempt en daarmee essentieel is voor iedereen op aarde, was vorig jaar aanzienlijk kleiner dan in de jaren daarvoor. Dat komt op de korte termijn deels door natuurlijke schommelingen, maar op de lange termijn is het vooral te danken aan internationale afspraken over het uitfaseren van stoffen als cfk's.

1 uur geleden
Zelensky: deze maand al duizenden drones afgevuurd op Oekraïne

KYIV (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zijn er sinds het begin van september meer dan 3500 Russische drones afgevuurd op het land. Net als bijna 190 raketten, schrijft Zelensky op X. Ook in de nacht van maandag op dinsdag vonden er aanvallen plaats. Onder andere in Zaporizja en de regio Mykolajiv, in het zuiden van het land.

1 uur geleden