Recyclingindustrie raakt Nederlands hergebruikt plastic niet kwijt
DEN BOSCH (ANP) - Recycling levert steeds minder op. Nederlandse recyclebedrijven raken hun hergebruikte plastic niet kwijt. Nieuwe regels uit Europa komen mogelijk te laat, waarschuwt de Vereniging Afvalbedrijven (VA) in het vrijdag gepubliceerde jaarbericht.
Het scheiden van afval komt steeds beter van de grond, stelt VA-voorzitter Boris van der Ham. Maar recyclen lukt alleen als de gerecyclede grondstoffen ook worden gebruikt. En in Nederland vervaardigd hergebruikt plastic is steeds minder in trek. "Materialen uit Azië of Amerika zijn veel goedkoper dan onze eigen gerecyclede grondstoffen. Recyclingactiviteiten lonen daarom vaak niet meer."
Nieuwe Europese regels die producenten verplichten meer hergebruikt plastic te verwerken, komen mogelijk te laat, volgens Van der Ham. "We moeten oppassen dat de recyclingindustrie niet voor die tijd al kopje-onder gaat".
Koploperspositie
Eerder dit jaar ging Umincorp failliet, een Rotterdams bedrijf dat plastic uit het huisvuil van de grote steden haalde. Als de omstandigheden niet verbeteren verwacht de branchevereniging dat meer bedrijven zullen volgen. Dan zal het meeste plastic afval weer gewoon in de verbrandingsovens verdwijnen. "Dat is slecht nieuws voor de circulaire economie en voor de werkgelegenheid", zegt Van der Ham. "De recyclingindustrie is cruciaal voor de circulaire economie."
Ook de recycling van bouw- en sloopafval, textiel, luiers, papier, glas, gft en gevaarlijke stoffen verloopt moeizaam door de hoge kosten die ermee gemoeid zijn, stelt een woordvoerder van de branchevereniging. "We zetten alles op alles om de circulaire doelstellingen te halen. Maar het moet haalbaar en betaalbaar zijn. De techniek is er. Om onze koploperspositie niet te verliezen, is het noodzakelijk dat de overheid doelen stelt en kiest voor doelgerichte economische prikkels."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.
59 minuten geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC heeft de verwachting voor de groei van de wereldwijde vraag naar olie voor dit jaar verlaagd. Dat heeft te maken met de forse prijsstijgingen van ruwe olie door de oorlog in het Midden-Oosten. OPEC verwacht echter dat de vraag volgend jaar sterker zal herstellen dan eerder werd voorzien.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het eerst sinds de CO2-heffing voor de industrie bestaat, heeft de overheid er in 2025 geld aan overgehouden. Volgens de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) moeten bedrijven samen tussen de 37 en 97 miljoen euro betalen aan CO2-heffing.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag overwegend met verliezen aan de handelsdag begonnen. Beleggers schrokken van de sterk gestegen producentenprijzen, die aangeven welke afzetprijzen fabrikanten voor hun producten vragen. Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn de energieprijzen hard gestegen en producenten rekenen dit door in hun verkoopprijzen. Dat kan de inflatie aanwakkeren, wat doorgaans slecht valt bij beleggers.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Direct na het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten eind februari, stapten opvallend veel mensen over naar een vast energiecontract, stelt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) vast. Door de stijgende energieprijzen gingen veel consumenten direct kritischer kijken naar hun energiecontract, vooral degenen met een variabel contract.
4 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije en Armenië gaan na 33 jaar hun handelsbetrekkingen formeel hervatten. Dat heeft een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag gezegd.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Treinreizigers moeten één ticket kunnen boeken voor een reis met verschillende EU-spoorwegmaatschappijen. Dat staat in een voorstel dat de Europese Commissie woensdag heeft gepresenteerd.
5 uur geleden