Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Recordgroei industrie eurozone ondanks toeleveringsproblemen

Recordgroei industrie eurozone ondanks toeleveringsproblemen

LONDEN (ANP) - De bedrijvigheid van de industrie in de eurozone heeft in juni de sterkste groei ooit laten zien. Dat zegt de Britse marktonderzoeker Markit. Wel blijft de industrie kampen met tekorten in de toeleveringsketen van grondstoffen en onderdelen. Ook zijn er vertragingen bij de aanvoer van materialen door een gebrek aan zeecontainers en vertragingen bij zeehavens.

Volgens Markit steeg de inkoopmanagersindex die de bedrijvigheid meet naar het hoogste niveau sinds de metingen bijna 24 jaar geleden begonnen. Daarmee werd voor de vierde maand op rij een nieuw recordniveau aangetikt. De industrie profiteert volop van het sterke economische herstel van de coronacrisis en de versoepeling van de coronamaatregelen, waardoor de vraag naar goederen fors toeneemt. Het gaat dan met name om investeringsgoederen zoals fabrieksmachines en transportmiddelen zoals vrachtwagens. Ook de export is erg sterk.

Maar fabrikanten hebben moeite om aan die sterke vraag te voldoen. Daardoor lopen de achterstanden bij leveringen op. Daar komen dus de problemen bij de toelevering van materialen bovenop, waardoor bedrijven nog meer interen op bestaande voorraden. Deze tekorten jagen de inkoopprijzen voor producenten aan, omdat zij bereid zijn meer te betalen om maar aan voldoende voorraden te komen.

Werkgelegenheid neemt toe

Vanwege de sterk stijgende productie en ordergroei nemen fabrikanten meer personeel in dienst. Volgens Markit neemt de werkgelegenheid in de industrie van de eurozone in het sterkste tempo ooit gemeten toe. Vooral in Nederland en Oostenrijk gaat het hard, zegt de marktonderzoeker.

Overigens verwacht Markit dat de problemen in de toelevering de komende tijd zullen gaan verminderen. Het bureau denkt dat de verstoringen in de zeevaart zullen gaan wegebben, nu het inhaaleffect van de crisis aan het afzwakken is. Verder hebben veel bedrijven de afgelopen tijd veiligheidsvoorraden aangelegd, waardoor vraag en aanbod werden verstoord. Ook dit effect zal gaan verminderen. Tenslotte kunnen bedrijven door het aannemen van extra personeel en de investeringen in machines hun productie gaan opvoeren in sectoren die moeite hebben om aan de vraag te voldoen. Dat zal helpen met het terugdringen van tekorten en lange levertijden en zorgen voor minder sterk stijgende prijzen.

Meer uit Financieel

JPMorgan Chase stijgt op gemengd Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag gemengd begonnen. De aandacht ging vooral uit naar de resultaten van grote Amerikaanse banken. JP Morgan Chase, de grootste bank van de Verenigde Staten, zag de winst afgelopen kwartaal stijgen dankzij sterke resultaten van de zakelijke divisie en de handel in aandelen en obligaties. De omzet viel echter tegen. Het aandeel won desondanks 2,5 procent.

23 minuten geleden
KLM verplaatst deel schriftelijke klantenservice naar Filipijnen

AMSTELVEEN (ANP) - KLM gaat een deel van de schriftelijke klantenservice verplaatsen naar de Filipijnse hoofdstad Manilla. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving van De Telegraaf. Klanten die in het Nederlands vragen stellen, krijgen wel nog steeds in het Nederlands antwoord, benadrukt de woordvoerster.

43 minuten geleden
NCSC ziet geen verband tussen cyberincidenten in voedselindustrie

DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) ziet momenteel geen reden om aan te nemen dat de verschillende cyberincidenten binnen de Europese levensmiddelensector verband houden met elkaar. Dat meldt de instantie, zonder specifiek in te gaan op de cyberaanvallen op levensmiddelenbedrijven.

46 minuten geleden
NS: treinen zijn wat viezer dan normaal door staking schoonmakers

UTRECHT (ANP) - Treinen van NS zijn dinsdag wat viezer dan normaal door een staking van schoonmakers, laat een woordvoerster van NS weten. Reizigers kunnen daar overlast van hebben, maar volgens de NS is de impact van de staking wel te overzien. Ook op Schiphol leggen schoonmakers het werk neer. Daar helpen kantoormedewerkers mee om de terminal schoon te houden.

1 uur geleden
Groep komt met alternatief voor opvolger identificatiedienst iDIN

DEN HAAG (ANP) - Een groep Nederlandse organisaties, waaronder ABN AMRO, Achmea, ASN, Deloitte, KPN en Rabobank ontwikkelt een nieuwe identificatiedienst. De digitale identiteitswallet met de naam MyCheck wordt daarmee een alternatief voor itsme, de opvolger van iDIN. De nieuwe app moet in het tweede kwartaal van 2027 actief zijn.

1 uur geleden
Ahold Delhaize: geen aanwijzingen voor gestolen persoonsgegevens

ZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize heeft op dit moment geen aanwijzingen dat gegevens van klanten, medewerkers of andere bedrijven zijn gestolen bij een cyberveiligheidsincident. Vanwege dat IT-incident haalde het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos en Gall&Gall meerdere systemen offline. Het bedrijf zegt op dit moment bepaalde systemen weer op te starten. Het onderzoek naar het incident loopt nog, meldt Ahold Delhaize.

1 uur geleden
Groep wetenschappers eist onafhankelijk toezicht op AI

DEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - Een groep van honderden wetenschappers eist dat er onafhankelijk toezicht komt op de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-modellen. Technologie die de cyberveiligheid in het gevaar kan brengen zou tijdens tests volledig van het internet moeten worden afgeschermd, betogen de ondertekenaars van een open brief. Onder hen zijn ook Geoffrey Hinton en Yoshua Bengio, die bekendstaan als 'peetvaders' van AI.

2 uur geleden