Record aan steenkool verstookt door groeiend stroomverbruik
PARIJS (ANP) - Het wereldwijde gebruik van steenkool voor het opwekken van elektriciteit is dit jaar gestegen naar een record van 8,77 miljard ton. Bijna een derde daarvan werd verbrand in Chinese energiecentrales, staat in een rapport van het Internationaal Energie Agentschap (IEA).
Volgens de onderzoekers blijft de vraag naar steenkool de komende jaren op het huidige hoge niveau of komt daar zelfs boven. China heeft dit jaar wel meer kerncentrales gebouwd en haalt meer stroom uit windmolens en zonneparken. "Dit zou de toename van het steenkoolverbruik tot 2027 moeten beperken", aldus het rapport.
Aan deze verwachting zijn enkele belangrijke onzekerheden verbonden, aangezien de opwekking van hernieuwbare energie sterk afhangt van de weersomstandigheden. "Hierdoor kan de vraag naar steenkool in China in 2027 140 miljoen ton hoger of lager uitvallen dan voorspeld", merken de onderzoekers van de denktank in Parijs op.
Energietransitie
In veel landen groeit het elektriciteitsgebruik snel door de energietransitie. Steeds vaker wordt stroom ingezet voor toepassingen zoals elektrische auto's, het verwarmen van woningen en het laten draaien van stroomintensieve datacenters.
Om klimaatneutraal te zijn in 2050 en de opwarming van de aarde volgens het Klimaatakkoord van Parijs te beperken, moet het kolengebruik in dit decennium drastisch afnemen. Dat dit gaat gebeuren, lijkt onwaarschijnlijk. Steenkool, de fossiele brandstof die de meeste CO2-uitstoot veroorzaakt, blijft volgens het IEA wereldwijd een dominante energiebron.
Toenemende vraag
Hoewel het kolenverbruik in Europa en de Verenigde Staten sterk is gedaald, wordt dit tenietgedaan door de toenemende vraag in India en China. Dit benadrukt hoe belangrijk opkomende economieën, met hun groeiende behoefte aan goedkope energie, zijn in de strijd tegen klimaatverandering. In India werd dit jaar 6 procent meer vervuilende steenkool verstookt, in Europa en de VS daalde dit juist met respectievelijk 12 en 5 procent.
Het IEA voorspelt al minstens vijf jaar dat de vraag naar kolen zou afvlakken, maar moest deze schattingen telkens bijstellen. De vraag naar kolen dit jaar lag ongeveer 9 procent hoger dan een paar jaar geleden werd voorspeld.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Een ruime meerderheid van de EU-lidstaten heeft vrijdag ingestemd met een vrijhandelsakkoord met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay. Dat laten meerdere EU-diplomaten weten. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.
2 minuten geledenWOERDEN (ANP) - De drukte voor verwarmingsbedrijven houdt de komende tijd aan. De afgelopen week kregen monteurs al veel storingsmeldingen binnen. De verwachting is dat het komend weekend, vanwege lokaal strenge vorst, alleen maar drukker wordt, blijkt uit een rondvraag.
37 minuten geledenWIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De productie in de kwakkelende Duitse industrie is in november onverwacht gegroeid. De stijging werd vooral gedreven door een verbetering van de activiteit in de belangrijke auto-industrie. De groei is een opsteker voor de grootste economie van Europa en de belangrijkste handelspartner van Nederland.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - DPG Media neemt Mood for Magazines B.V., de uitgever van de magazines LINDA. en LINDA.meiden, over van Talpa Network. Dat maakten de mediabedrijven vrijdag bekend. De overname komt voort uit het besluit van Talpa Network om voor LINDA. een nieuwe eigenaar te zoeken. Linda de Mol blijft nauw verbonden aan LINDA. en aan de huidige hoofdredactie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak toonde vrijdag wat herstel na de zware verliesbeurten in de afgelopen twee handelsdagen. De aandacht van beleggers gaat vooral uit naar het officiële banenrapport van de Amerikaanse overheid, dat later op de dag verschijnt. Dat rapport speelt een belangrijke rol bij het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank. Een lage banengroei zal waarschijnlijk positief zijn voor aandelen, aangezien de kans op een renteverlaging door de Federal Reserve daardoor toeneemt.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal leegstaande winkelpanden is afgelopen jaar opnieuw gestegen. De toename was het grootst in grootschalige winkelcentra, zoals meubelboulevards. Dat meldt marktonderzoeker Locatus.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in China is in december gestegen in het snelste tempo in bijna drie jaar. De stijging van de consumentenprijzen in de op een na grootste economie ter wereld werd vooral veroorzaakt door hogere voedselprijzen.
3 uur geleden