Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Record aan steenkool verstookt door groeiend stroomverbruik

Record aan steenkool verstookt door groeiend stroomverbruik

PARIJS (ANP) - Het wereldwijde gebruik van steenkool voor het opwekken van elektriciteit is dit jaar gestegen naar een record van 8,77 miljard ton. Bijna een derde daarvan werd verbrand in Chinese energiecentrales, staat in een rapport van het Internationaal Energie Agentschap (IEA).

Volgens de onderzoekers blijft de vraag naar steenkool de komende jaren op het huidige hoge niveau of komt daar zelfs boven. China heeft dit jaar wel meer kerncentrales gebouwd en haalt meer stroom uit windmolens en zonneparken. "Dit zou de toename van het steenkoolverbruik tot 2027 moeten beperken", aldus het rapport.

Aan deze verwachting zijn enkele belangrijke onzekerheden verbonden, aangezien de opwekking van hernieuwbare energie sterk afhangt van de weersomstandigheden. "Hierdoor kan de vraag naar steenkool in China in 2027 140 miljoen ton hoger of lager uitvallen dan voorspeld", merken de onderzoekers van de denktank in Parijs op.

Energietransitie

In veel landen groeit het elektriciteitsgebruik snel door de energietransitie. Steeds vaker wordt stroom ingezet voor toepassingen zoals elektrische auto's, het verwarmen van woningen en het laten draaien van stroomintensieve datacenters.

Om klimaatneutraal te zijn in 2050 en de opwarming van de aarde volgens het Klimaatakkoord van Parijs te beperken, moet het kolengebruik in dit decennium drastisch afnemen. Dat dit gaat gebeuren, lijkt onwaarschijnlijk. Steenkool, de fossiele brandstof die de meeste CO2-uitstoot veroorzaakt, blijft volgens het IEA wereldwijd een dominante energiebron.

Toenemende vraag

Hoewel het kolenverbruik in Europa en de Verenigde Staten sterk is gedaald, wordt dit tenietgedaan door de toenemende vraag in India en China. Dit benadrukt hoe belangrijk opkomende economieën, met hun groeiende behoefte aan goedkope energie, zijn in de strijd tegen klimaatverandering. In India werd dit jaar 6 procent meer vervuilende steenkool verstookt, in Europa en de VS daalde dit juist met respectievelijk 12 en 5 procent.

Het IEA voorspelt al minstens vijf jaar dat de vraag naar kolen zou afvlakken, maar moest deze schattingen telkens bijstellen. De vraag naar kolen dit jaar lag ongeveer 9 procent hoger dan een paar jaar geleden werd voorspeld.

Meer uit Financieel

Winkeliersomzet duidelijk omhoog in maart ondanks Iranoorlog

DEN HAAG (ANP) - Winkeliers hebben in maart duidelijk meer omgezet dan in dezelfde maand vorig jaar. Van een mogelijke 'shopdip' door geschrokken reacties op de oorlog in het Midden-Oosten was dus absoluut geen sprake, volgt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

22 minuten geleden
Trump schrapt heffing Schotse whisky ter ere van koning Charles

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrapt zijn importheffingen op Schotse whisky. Hij zegt dat te doen ter ere van de Britse koning Charles en koningin Camilla, die hun staatsbezoek aan de Verenigde Staten hebben afgesloten.

1 uur geleden
ING: huizenprijzen stijgen dit jaar niet verder door hoger aanbod

AMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen zullen naar verwachting de rest van dit jaar niet meer stijgen, voorspelt ING in een rapport over de woningmarkt. In de grote steden blijft de huizenprijsontwikkeling naar verwachting achter bij het landelijk gemiddelde en zouden de prijzen kortstondig zelfs wat kunnen zakken, stellen de marktkenners van de bank. Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.

5 uur geleden
FME: techindustrie heeft steeds meer last van handelsoorlog

ZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse technologische industrie heeft steeds meer last van de handelsoorlog die de Amerikaanse president Donald Trump vorig jaar ontketende. Dat meldt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na een onderzoek onder 156 bedrijven dat eerder deze maand is uitgevoerd.

8 uur geleden
ING: huizenprijzen stijgen dit jaar niet verder door hoger aanbod

AMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen zullen naar verwachting de rest van dit jaar niet meer stijgen, voorspelt ING in een rapport over de woningmarkt. In de grote steden blijft de huizenprijsontwikkeling naar verwachting achter bij het landelijk gemiddelde en zouden de prijzen kortstondig zelfs wat kunnen zakken, stellen de marktkenners van de bank. Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.

8 uur geleden
Topman: Apple beleeft beste eerste kwartaal van een jaar ooit

CUPERTINO (ANP) - Apple heeft het afgelopen kwartaal zijn beste eerste drie maanden in een jaar ooit behaald. Dat zegt topman Tim Cook van het techconcern in een toelichting op de resultaten. Volgens hem komt dat onder andere dankzij meer verkopen van iPhones.

8 uur geleden
Wall Street sluit hoger na resultaten Alphabet en Caterpillar

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger gesloten. Beleggers reageerden onder meer op positieve kwartaalresultaten van Alphabet, het moederbedrijf van Google, en de fabrikant van graafmachines, bulldozers en mijnbouwtrucks Caterpillar.

9 uur geleden