Rechtse partijen furieus over asielingreep kabinet
DEN HAAG (ANP) - De rechtse partijen in de Tweede Kamer zijn woedend op het kabinet. Dat gaat zelf de bestemming van Rijksvastgoed wijzigen om de komst van een asielzoekerscentrum mogelijk te maken, als gemeenten dat blijven weigeren. D66 juicht de stap toe, die wat de coalitiepartij betreft wel "rijkelijk laat" wordt gezet.
"Meer mogelijkheden om opvanglocaties in gemeenten te forceren, versnelling van de wet die zorgt dat alle gemeenten hun verantwoordelijkheid nemen en inzet lege bedden Oekraïners: we vragen er al maanden om", twittert D66-Kamerlid Anne-Marijke Podt.
Staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) en minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) schreven dinsdag aan de Kamer dat de asielcrisis zo groot is dat gemeenten het niet meer kunnen maken om een bestemmingswijziging van Rijksvastgoed dat als azc kan worden gebruikt tegen te houden. Als gemeenten blijven weigeren, neemt het kabinet de vergunningverlening over. Daarnaast probeert het kabinet, op verzoek van burgemeesters, eerder met een wet te komen waarmee gemeenten kunnen worden verplicht asielzoekers op te vangen.
Onaanvaardbaar en ondemocratisch
De PVV, JA21 en de Groep Van Haga reageren furieus op het kabinetsbesluit om de vergunningverlening van 'weigergemeenten' over te nemen. "Dit kabinet kan alleen nog maar regeren met dwang en drang. In plaats van het stoppen van de instroom, gaan ze nu de lokale democratie buitenspel zetten", stelt JA21. Dat zegt ook Wybren van Haga (Groep Van Haga), die zo snel mogelijk na het reces een Kamerdebat wil. "Het buitenspel zetten van gemeenten is onaanvaardbaar en ondemocratisch", zegt hij.
"De profiteurs en gelukzoekers worden ons door de strot geduwd. Nederland wordt één groot asielzoekerscentrum", twittert PVV-fractievoorzitter Geert Wilders.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft niemand aangehouden na de urenlange ongeregeldheden zaterdagavond in de Amsterdamse wijk Floradorp. Dat zegt een woordvoerder zondag. "We hebben in Floradorp inzet gedaan om de brandweer zo veilig mogelijk hun werk te laten doen", aldus de zegsvrouw.
2 uur geledenHOUTEN (ANP) - De eerste helft van januari wordt het iets kouder dan de gemiddelde dagtemperatuur van 6 graden, voorspelt Weeronline. De tweede helft van de maand is nog onzeker, maar volgens de voorspeller is de kans groot dat de hele maand kouder verloopt dan gemiddeld in de afgelopen dertig jaar. Dat zou dan voor het eerst sinds 2021 zijn.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee derde van de Nederlanders is voor een landelijk vuurwerkverbod. Dat komt naar voren uit een enquête van Kieskompas en het ANP die meer dan 56.000 Nederlanders hebben ingevuld. Een op de tien Nederlanders heeft geen uitgesproken mening.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een seniorenflat aan het Kramatplantsoen in de Indische Buurt in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag ontruimd vanwege brand. Dat meldt de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland op X.
14 uur geledenZALTBOMMEL (ANP) - Met een ludieke zwemactie heeft Maarten van der Weijden zaterdag ruim 10.500 euro opgehaald voor onderzoek naar kanker. Mensen konden doneren terwijl de voormalige topzwemmer in het zwembad van Zaltbommel bezig was met een wereldrecordpoging achteruitzwemmen.
17 uur geledenHENGELO (ANP) - In een flatgebouw aan de Nico Werkmanstraat in het Overijsselse Hengelo woedt een zeer grote brand. De flat wordt ontruimd, meldt de veiligheidsregio. Er zijn geen gewonden, aldus een woordvoerder. De brand is vermoedelijk ontstaan in een berging of garagebox.
22 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie is nog op zoek naar de dader of daders die vrijdagavond twee bezoekers van Ahoy met messteken hebben verwond. De slachtoffers zijn een jongen van 15 en een man van 23 jaar oud, aldus een politiewoordvoerder zaterdag.
1 dag geleden