Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechter: strenge eisen aan benzine voor West-Afrika mogen blijven

Rechter: strenge eisen aan benzine voor West-Afrika mogen blijven

DEN HAAG (ANP) - Nederland hoeft zijn strengere eisen aan de kwaliteit van brandstof die naar West-Afrika gaat niet aan te passen. Dat heeft de rechter in Den Haag bepaald na een klacht van twee tankopslagbedrijven die actief zijn in Amsterdam. Zij stelden in een kort geding dat de regels van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) om de export van vieze brandstoffen tegen te gaan ineffectief waren, terwijl ze ook nadelig waren voor hun concurrentiepositie. De rechter ging daar niet in mee.

De ILT stelt tegenwoordig strengere eisen aan brandstoffen die in Nederland worden geproduceerd en vervolgens naar lagelonenlanden, en dan met name die in West-Afrika, gaan. Zo mogen brandstoffen maximaal 0,005 procent zwavel bevatten en mag in benzine maximaal 1 procent benzeen zitten, om te voorkomen dat de Nederlandse export grote schade toebrengt aan de volksgezondheid en het milieu in andere delen van de wereld.

De in Amsterdam actieve opslagbedrijven voor brandstoffen Zenith en Exolum klaagden dat ze hierdoor een oneerlijk nadeel ondervonden ten opzichte van bijvoorbeeld Antwerpse concurrenten. In België of op Europees niveau gelden namelijk niet dezelfde regels. Het gevaar bestaat dan dat andere landen export van vieze brandstoffen overnemen van Nederland.

Kwalitatief laagwaardige brandstoffen

Maar de rechter vindt die redenering niet overtuigend. Daarbij speelt mee dat sinds de invoering van die strengere regels niet is gebleken dat oliebedrijven hun brandstofproductie massaal weghalen uit Nederland. Daarnaast zijn enkele grote producenten van brandstoffen begonnen met de export van schonere benzine of diesel naar West-Afrika vanuit Nederland, dat volgens de ILT het grootste exportland van kwalitatief laagwaardige brandstoffen naar die regio is.

De ILT is blij met de uitspraak. "Dit betekent dat er veel minder vieze brandstoffen vanuit Nederland naar bijvoorbeeld Afrikaanse landen kunnen worden geëxporteerd. De gevolgen daarvan zien we al in ons toezicht, de kwaliteit van de geëxporteerde brandstoffen is door de invoering van deze regel al aanzienlijk verbeterd. Maar we zijn er nog lang niet en daarom is het goed dat de rechter de ILT vandaag in het gelijk heeft gesteld en de beleidsregel gehandhaafd kan worden", reageert directeur voor Opsporing en Toezicht Karin Visser.

Meer uit Financieel

Franse rederij: enorm containerschip door Straat van Hormuz

PARIJS (ANP/RTR) - Het enorme containerschip Galapagos van de Franse rederij CMA CGM is zondagochtend door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens CMA CGM is dat een belangrijke mijlpaal. Het onder de Franse vlag varende schip met een lengte van 366 meter is afkomstig uit de Verenigde Arabische Emiraten.

2 uur geleden
Nieuwe Fed-voorzitter Kevin Warsh naar ECB-forum in Portugal

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank, Kevin Warsh, gaat komende week naar het jaarlijkse forum van de Europese Centrale Bank (ECB) in het Portugese Sintra. Dat wordt zijn eerste publieke optreden buiten de Verenigde Staten. Warsh nam in mei het voorzitterschap van de Federal Reserve over van Jerome Powell, die twee termijnen heeft gediend.

3 uur geleden
Australië scherpt verbod op sociale media voor kinderen aan

SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australië gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.

21 uur geleden
Experts: olieprijzen niet per se fors omhoog na nieuwe aanvallen

DEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.

22 uur geleden
Krant: Porsche wil deel productie terug naar Duitsland halen

STUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.

1 dag geleden
FT: Apple wil chips kopen van Chinese maker op zwarte lijst

CUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.

1 dag geleden
VS staan beperkte toegang tot AI-model van Anthropic toe

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.

1 dag geleden