Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechter staat gaswinning bij Schiermonnikoog voorlopig niet toe

Rechter staat gaswinning bij Schiermonnikoog voorlopig niet toe

DEN HAAG (ANP) - De gaswinning op de Noordzee ten noorden van Schiermonnikoog gaat voorlopig niet door. De rechtbank in Den Haag heeft de vergunning voor de aanleg van een boorplatform vernietigd wegens diverse tekortkomingen.

De rechters hebben onder meer problemen met de manier waarop tijdens de bouw de stikstofdepositie in de duinen van het Waddeneiland gecompenseerd zou worden. Een constructie waarbij de stikstofrechten van drie boerderijen werden overgenomen, deugt volgens de rechters niet. Bovendien ontbreekt in het overheidsbesluit over de gaswinning een zogeheten 'verklaring van geen bedenkingen' over de invloed van onderwatergeluid tijdens de bouw op zeehonden die in het gebied leven.

Het bedrijf ONE-Dyas wil op zo'n 20 kilometer uit de kust van Schiermonnikoog gas gaan winnen. Onder meer het Wereld Natuur Fonds, de Waddenvereniging, Greenpeace en Mobilisation for the Environment zijn fel tegen dat voornemen. Ze vrezen onder meer schade aan de natuur en aan populaties beschermde diersoorten, waaronder ook bruinvissen.

Onderdelen

In de zaak ging het om drie onderdelen: toestemming voor de gaswinning zelf, de aanleg van kabels en pijpleidingen en de bouw van het boorplatform. Veel van de aangevoerde bezwaren heeft de rechtbank afgewezen, maar de tegenstanders van de gaswinning krijgen gelijk op een aantal punten over de bouw van het boorplatform.

Met deze uitspraak is niet gezegd dat de gaswinning definitief van de baan is. Tegen de uitspraak is nog beroep mogelijk. Staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) kan ook een nieuw besluit nemen over de vergunning, waarin hij rekening houdt met de overwegingen van de rechters.

Rechtszaak

In de rechtszaak hadden de eisers ook diverse klimaatargumenten genoemd. Ze vinden dat de rechter nieuwe gaswinningsprojecten überhaupt niet meer moet toestaan, omdat de klimaatdoelen buiten bereik dreigen te raken. Wereldwijd worden volgens hen nog te veel fossiele brandstoffen gewonnen.

De rechters gaan niet in deze redenering mee. Ze wijzen erop dat de klimaatdoelen in Nederland "niet zijn vertaald in klimaatdoelen per sector". De overheid heeft dus de vrijheid om zelf te bepalen hoe ze de klimaatdoelen wil halen. "De rechtbank acht nut en noodzaak van de gaswinning uit kleine gasvelden op zee, in het licht van de energietransitie en leveringszekerheid, voldoende aangetoond."

Meer uit Binnenland

Noodverordening rond gemeentehuis in Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - In een deel van Loosdrecht geldt een noodverordening. Zo mogen mensen alleen in de buurt van het gemeentehuis komen wanneer ze "een aantoonbaar redelijk doel" hebben om daar te zijn.

1 uur geleden
ANWB: drukste spits van het jaar met 1046 kilometer file

DEN HAAG (ANP) - Met 1046 kilometer file op de Nederlandse wegen werd het woensdag de drukste spits van dit jaar, meldde de ANWB. Er werd al gerekend op een extra drukke avondspits doordat veel mensen een paar vrije dagen hebben en op pad gaan in de dagen rond Hemelvaart.

2 uur geleden
ECDC: quarantaine nodig bij deel passagiers KLM-vlucht

STOCKHOLM (ANP) - Het is belangrijk dat een deel van de passagiers die op dezelfde vluchten zaten als een Nederlandse vrouw met het hantavirus in quarantaine gaat. Dat zei Gianfranco Spiteri van de Europese gezondheidsdienst ECDC woensdag tijdens een persbijeenkomst.

2 uur geleden
Verdachten van dodelijk geweld uitgaansgebied Hoorn langer vast

ALKMAAR (ANP) - Drie verdachten van een fatale vechtpartij in het uitgaansgebied in Hoorn op zaterdag 28 maart blijven langer vastzitten. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank Noord-Holland bepaald.

2 uur geleden
Kabinet wil dat politie telefoon vermiste persoon snel kan vinden

DEN HAAG (ANP) - Als iemand vermist raakt, moet de politie makkelijker de telefoon van diegene kunnen opsporen. Dat staat in een wetsvoorstel dat het ministerie van Justitie en Veiligheid heeft gepubliceerd voor reacties. De politie zou in zulke gevallen ook kunnen uitzoeken met wie de vermiste persoon het laatst contact heeft gehad.

3 uur geleden
Zeven minderjarigen aangehouden na rellen Apeldoorn

APELDOORN (ANP) - De politie heeft dinsdagavond uiteindelijk zeven minderjarigen aangehouden in Apeldoorn. Daar hadden zich opnieuw mensen verzameld bij de rotonde in de wijk De Maten, waar al vaker is gedemonstreerd tegen asielopvangplannen. Zes van de jongeren uit Apeldoorn verstoorden de openbare orde, in die groep werd vuurwerk afgestoken. De zevende uit Overbetuwe, een gemeente tussen Arnhem en Nijmegen, overtrad zijn gebiedsverbod.

5 uur geleden
Rapport: kabinet zal iets moeten doen aan hypotheekrenteaftrek

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal aan de slag moeten met de hypotheekrenteaftrek, ondanks de afspraak in het coalitieakkoord om "de fiscale behandeling van de eigen woning" ongemoeid te laten. De problemen rond de dertigjaarstermijn vragen daarom, schrijven ambtenaren van het ministerie van Financiën in een rapport. Niets doen lijkt de goedkoopste oplossing, maar leidt tot oneerlijke uitkomsten. Alle mogelijke oplossingen hebben grote voor- én nadelen.

5 uur geleden