Rechter staat gaswinning bij Schiermonnikoog voorlopig niet toe
DEN HAAG (ANP) - De gaswinning op de Noordzee ten noorden van Schiermonnikoog gaat voorlopig niet door. De rechtbank in Den Haag heeft de vergunning voor de aanleg van een boorplatform vernietigd wegens diverse tekortkomingen.
De rechters hebben onder meer problemen met de manier waarop tijdens de bouw de stikstofdepositie in de duinen van het Waddeneiland gecompenseerd zou worden. Een constructie waarbij de stikstofrechten van drie boerderijen werden overgenomen, deugt volgens de rechters niet. Bovendien ontbreekt in het overheidsbesluit over de gaswinning een zogeheten 'verklaring van geen bedenkingen' over de invloed van onderwatergeluid tijdens de bouw op zeehonden die in het gebied leven.
Het bedrijf ONE-Dyas wil op zo'n 20 kilometer uit de kust van Schiermonnikoog gas gaan winnen. Onder meer het Wereld Natuur Fonds, de Waddenvereniging, Greenpeace en Mobilisation for the Environment zijn fel tegen dat voornemen. Ze vrezen onder meer schade aan de natuur en aan populaties beschermde diersoorten, waaronder ook bruinvissen.
Onderdelen
In de zaak ging het om drie onderdelen: toestemming voor de gaswinning zelf, de aanleg van kabels en pijpleidingen en de bouw van het boorplatform. Veel van de aangevoerde bezwaren heeft de rechtbank afgewezen, maar de tegenstanders van de gaswinning krijgen gelijk op een aantal punten over de bouw van het boorplatform.
Met deze uitspraak is niet gezegd dat de gaswinning definitief van de baan is. Tegen de uitspraak is nog beroep mogelijk. Staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) kan ook een nieuw besluit nemen over de vergunning, waarin hij rekening houdt met de overwegingen van de rechters.
Rechtszaak
In de rechtszaak hadden de eisers ook diverse klimaatargumenten genoemd. Ze vinden dat de rechter nieuwe gaswinningsprojecten überhaupt niet meer moet toestaan, omdat de klimaatdoelen buiten bereik dreigen te raken. Wereldwijd worden volgens hen nog te veel fossiele brandstoffen gewonnen.
De rechters gaan niet in deze redenering mee. Ze wijzen erop dat de klimaatdoelen in Nederland "niet zijn vertaald in klimaatdoelen per sector". De overheid heeft dus de vrijheid om zelf te bepalen hoe ze de klimaatdoelen wil halen. "De rechtbank acht nut en noodzaak van de gaswinning uit kleine gasvelden op zee, in het licht van de energietransitie en leveringszekerheid, voldoende aangetoond."
Meer uit Binnenland
HEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie.
6 minuten geledenZEIST (ANP) - De politieagent die tijdens de veelbesproken aanhouding in het asielzoekerscentrum in Zeist een vrouw naar de grond trok, wist volgens de politie niet dat zij zwanger was. "Hij geeft aan dat hij anders had gehandeld als dit wel zo was geweest", meldt de politie, die aanvullende informatie over het voorval deelt op haar website.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.
4 uur geleden2E EXLOËRMOND (ANP) - Nog altijd is er geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet bij het azc in Ter Apel terechtkunnen. Wel kunnen zij de komende drie nachten naar het Drentse 2e Exloërmond. De gemeente Borger-Odoorn, waar het dorp onder valt, heeft de sporthal Hunsowhal voorzien van 150 slaapplekken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland zet in ieder geval het komende halfjaar geen mensen uit naar Libanon, vanwege de Israëlische inval in het land. Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er de komende zes maanden geen besluit wordt genomen over verblijfsvergunningen voor Libanezen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie wil het eens worden met de Algemene Rekenkamer over de onderbouwing van uitgaven voor de uitbreiding van Defensie. De Algemene Rekenkamer concludeerde op Verantwoordingsdag dat Defensie risico's neemt door niet bij alle uitgaven een aanbestedingsprocedure te gebruiken.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) spant een kort geding aan om de optredens van rapper Ye in Arnhem tegen te houden. Het CJO eist een inreisverbod voor de artiest, ook bekend als Kanye West.
5 uur geleden