Rechter geeft ExxonMobil geen uitstel schadebetalingen Groningen
GRONINGEN (ANP) - ExxonMobil krijgt van de rechter geen uitstel voor bepaalde betalingen rond de schadeafhandeling van de gaswinning in Groningen. De kortgedingrechter in Groningen heeft een verzoek voor de opschorting van de betalingen door het Amerikaanse olie- en gasconcern afgewezen, omdat het bedrijf voldoende financiële middelen heeft.
ExxonMobil is samen met Shell eigenaar van de NAM, dat het gas in Groningen uit de grond haalde. In deze zaak gaat het om heffingen die de overheid eerder aan de NAM oplegde als compensatie voor de afhandeling van schade door de gaswinning in Groningen en de gasopslag in Norg. Het betreft specifiek de kosten over het kalenderjaar 2022, in totaal goed voor een bedrag van ongeveer 600 miljoen euro.
ExxonMobil verzocht als aandeelhouder van de NAM om de betalingsverplichtingen van de NAM op te schorten. Maar de rechter wil daar niet in meegaan. Volgens de rechter ontbreekt het spoedeisend belang van het verzoek. Daarvan zou wel sprake zijn als ExxonMobil in onomkeerbare financiële problemen zou komen door de betalingen. Maar dat is helemaal niet het geval.
3 miljard euro
De NAM en de regering liggen al langer overhoop over het bedrag dat het aardgasbedrijf moet betalen voor de afhandeling van de aardbevingsschade. De NAM vindt niet dat ze aansprakelijk is voor alle kosten die het Instituut Mijnbouwschade Groningen bij haar in rekening brengt voor de schadeafhandeling. Daarover heeft de NAM arbitragezaken aangespannen.
Het kabinet kondigde na de parlementaire enquête over de gaswinning in Groningen ook aan de afhandeling van de aardbevingsschade "milder, menselijker en makkelijker" te maken. Daarvoor maakte de regering 3 miljard euro vrij, die ze het liefst volledig wilde verhalen op de NAM. Maar volgens de joint venture van Shell en ExxonMobil heeft het kabinet niet gemotiveerd waarom de NAM die kosten moet dragen.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter benzine is zaterdag licht gestegen. Het record van vrijdag werd daarmee iets aangescherpt, volgens gegevens van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.
16 minuten geledenMILAAN (ANP/RTR) - Oplichters hebben met AI-middelen 95 miljoen euro weten buit te maken bij de private tak van een van de Italiaanse grootbanken, Intesa Sanpaolo. Hoewel meer dan de helft van het verduisterde geld inmiddels terug is, is nog altijd circa 36 miljoen euro spoorloos.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie kampt met een energieprijscrisis door de gevolgen van de Iranoorlog voor de olie- en gasmarkten. Dat schrijft Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) vrijdag in een brief die is ingezien door persbureau Reuters. Hij roept lidstaten daarin op maatregelen te overwegen om de vraag naar energie te beperken.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met plussen gesloten. De hoop op een einde aan de Iranoorlog en lagere olieprijzen zorgden voor optimisme op de beursvloeren.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Medeoprichter van Microsoft Bill Gates gelooft dat kunstmatige intelligentie tot de dood van een miljard mensen kan leiden. Dat zei hij vrijdag in een interview met nieuwszender NBC. Gates vindt dat de Verenigde Staten met wetgeving moeten komen om de risico's van de technologie te verminderen.
12 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic uitsluiten van opdrachten omdat de techonderneming een nationaal veiligheidsrisico zou vormen. Dat heeft een hof van beroep in Washington D.C. geoordeeld in een rechtszaak over het conflict tussen Anthropic en de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie geeft importeurs van olie en gas mogelijk een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moet de invoer van fossiele brandstoffen in de Europese Unie voldoen aan monitoring- en rapportageregels, die zijn bedoeld om de methaanuitstoot te verminderen. Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) zei vrijdag dat de EU de invoering ervan mogelijk uitstelt tot 2028.
14 uur geleden