Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechter geeft ExxonMobil geen uitstel schadebetalingen Groningen

Rechter geeft ExxonMobil geen uitstel schadebetalingen Groningen

GRONINGEN (ANP) - ExxonMobil krijgt van de rechter geen uitstel voor bepaalde betalingen rond de schadeafhandeling van de gaswinning in Groningen. De kortgedingrechter in Groningen heeft een verzoek voor de opschorting van de betalingen door het Amerikaanse olie- en gasconcern afgewezen, omdat het bedrijf voldoende financiële middelen heeft.

ExxonMobil is samen met Shell eigenaar van de NAM, dat het gas in Groningen uit de grond haalde. In deze zaak gaat het om heffingen die de overheid eerder aan de NAM oplegde als compensatie voor de afhandeling van schade door de gaswinning in Groningen en de gasopslag in Norg. Het betreft specifiek de kosten over het kalenderjaar 2022, in totaal goed voor een bedrag van ongeveer 600 miljoen euro.

ExxonMobil verzocht als aandeelhouder van de NAM om de betalingsverplichtingen van de NAM op te schorten. Maar de rechter wil daar niet in meegaan. Volgens de rechter ontbreekt het spoedeisend belang van het verzoek. Daarvan zou wel sprake zijn als ExxonMobil in onomkeerbare financiële problemen zou komen door de betalingen. Maar dat is helemaal niet het geval.

3 miljard euro

De NAM en de regering liggen al langer overhoop over het bedrag dat het aardgasbedrijf moet betalen voor de afhandeling van de aardbevingsschade. De NAM vindt niet dat ze aansprakelijk is voor alle kosten die het Instituut Mijnbouwschade Groningen bij haar in rekening brengt voor de schadeafhandeling. Daarover heeft de NAM arbitragezaken aangespannen.

Het kabinet kondigde na de parlementaire enquête over de gaswinning in Groningen ook aan de afhandeling van de aardbevingsschade "milder, menselijker en makkelijker" te maken. Daarvoor maakte de regering 3 miljard euro vrij, die ze het liefst volledig wilde verhalen op de NAM. Maar volgens de joint venture van Shell en ExxonMobil heeft het kabinet niet gemotiveerd waarom de NAM die kosten moet dragen.

Meer uit Financieel

Clouddivisie Amazon groeit opnieuw hard

SEATTLE (ANP) - Amazon heeft in het vierde kwartaal opnieuw een hogere omzet en winst behaald. Het techconcern bleef profiteren van groei bij de divisie die clouddiensten aanbiedt. Ook groeiden de inkomsten uit advertenties.

1 uur geleden
Wall Street sluit met verlies, Alphabet bij dalers na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. De stemming was opnieuw negatief, na zware koersverliezen in de techsector eerder deze week.

1 uur geleden
Vliegverkeer luchthaven Berlijn stilgelegd om ijzel

BERLIJN (ANP/DPA) - Het vliegverkeer op de internationale luchthaven van Berlijn is tijdelijk stilgelegd vanwege ijzel. Dat is te lezen op de website van de luchthaven. Er kunnen hierdoor geen vliegtuigen meer landen of opstijgen. Het is niet duidelijk wanneer het vliegverkeer weer wordt hervat.

2 uur geleden
Danone roept nog meer babyvoeding terug in Oostenrijk

WENEN (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft in Oostenrijk een nieuwe terugroepactie van babyvoeding aangekondigd. Dat meldt de Oostenrijkse autoriteit voor voedselveiligheid Ages. Sinds december hebben Danone en verschillende andere fabrikanten in tientallen landen babyvoeding teruggeroepen die mogelijk besmet is met een giftige stof.

4 uur geleden
Reuters: 2 miljoen vaten Venezolaanse olie gaan naar Spanje

MADRID (ANP/RTR) - Ongeveer 2 miljoen vaten aan Venezolaanse olie gaan naar raffinaderijen in Spanje om te worden verwerkt door het Spaanse olie- en gasconcern Repsol. Dat meldt persbureau Reuters op basis van scheepvaartgegevens. Repsol heeft de olie gekocht van grondstoffenhandelaar Trafigura, aldus Reuters. Dat bedrijf is samen met branchegenoot Vitol door de Amerikaanse regering ingeschakeld om olie uit Venezuela op de markt te brengen.

5 uur geleden
ArcelorMittal bovenaan AEX na optimisme topman over staalmarkt

AMSTERDAM (ANP) - ArcelorMittal eindigde donderdag bovenaan de AEX-index. De staalproducent maakte financiële resultaten bekend, waarbij de winst vorig jaar was toegenomen. Topman Aditya Mittal was ook positief gestemd over de vraag naar staal in Europa na de protectionistische maatregelen die de Europese Unie vorig jaar heeft genomen om de staalsector te beschermen tegen met name goedkoper staal uit China.

6 uur geleden
Duitsland wil verplichte investering streamingdiensten in EU-films

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland is van plan streamingdiensten en televisieomroepen die in Duitsland actief zijn te verplichten in Europese films te investeren. Als het aan de Duitse regering ligt, investeren platforms zoals Netflix, Amazon Prime en Disney+ straks minstens 8 procent van hun netto-omzet in Europese films.

6 uur geleden