Rechter Brazilië onderzoekt Musk om weigeren blokkeren X-accounts
BRASILIA (ANP/RTR) - Het hooggerechtshof in Brazilië begint een onderzoek naar Elon Musk, eigenaar van socialmediaplatform X. Dat besluit volgt op uitlatingen van de miljardair die op X inging tegen een uitspraak van het hof. Die schreef voor een aantal accounts op het platform te blokkeren. Maar Musk dreigde de accounts te deblokkeren, omdat de beperkingen volgens hem ongrondwettelijk zijn. Ook riep hij rechter Alexandre de Moraes op om af te treden.
De Moraes onderzoekt "digitale milities" die worden beschuldigd van het verspreiden van haatberichten en nepnieuws. Dat zouden zij hebben gedaan gedurende de regeerperiode van voormalig president van Brazilië Jair Bolsonaro. Het is niet bekend welke X-accounts nu geblokkeerd moeten worden: zowel Musk, X als de Braziliaanse autoriteiten hebben dat niet bekendgemaakt. Als het platform zich niet houdt aan de uitspraak, krijgt het een boete van 100.000 real per dag, omgerekend ruim 18.000 euro.
Wat wel duidelijk is, is dat Musk X de uitspraak gaat aanvechten. "Deze rechter heeft enorme boetes opgelegd, gedreigd onze werknemers te arresteren en de toegang tot X in Brazilië afgesneden", schreef hij in een bericht op X. "Als gevolg hiervan zullen we waarschijnlijk alle inkomsten in Brazilië verliezen en ons kantoor daar moeten sluiten. Maar principes zijn belangrijker dan winst."
De regering van de huidige president van Brazilië, Luiz Inácio Lula da Silva, heeft haar steun uitgesproken voor De Moraes. De procureur-generaal van het land Jorge Messias bekritiseerde Musk. "We kunnen niet leven in een maatschappij waarin in het buitenland gevestigde miljardairs de controle hebben over sociale netwerken en zichzelf in een positie plaatsen om de rechtsstaat te schenden door gerechtelijke bevelen niet op te volgen en onze autoriteiten te bedreigen", stelde hij in een bericht op X.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
10 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het aantal werklozen in Duitsland is boven de 3 miljoen uitgekomen. Van de beroepsbevolking heeft 6,6 procent geen werk, de hoogste stand in twaalf jaar.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan, geholpen door plussen voor de chipfondsen Besi, ASMI en ASML. In de MidKap was verlichtingsbedrijf Signify een opvallende verliezer na bekendmaking van tegenvallende kwartaalresultaten en een reorganisatie waarbij honderden banen worden geraakt.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) kijkt "uit naar een periode van constructieve politiek". In het coalitieakkoord dat vrijdag werd gepresenteerd ziet de bankensector "scherpe keuzes" om het verdienvermogen van de Nederlandse economie te vergroten.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verlies begonnen. Apple stond in de vroege handel bij de dalers na bekendmaking van kwartaalcijfers donderdag na het slot van de handel in New York. Daarnaast verwerkten beleggers het nieuws dat president Donald Trump Kevin Warsh heeft voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank en opvolger van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
16 uur geleden