Rechter Brazilië onderzoekt Musk om weigeren blokkeren X-accounts
BRASILIA (ANP/RTR) - Het hooggerechtshof in Brazilië begint een onderzoek naar Elon Musk, eigenaar van socialmediaplatform X. Dat besluit volgt op uitlatingen van de miljardair die op X inging tegen een uitspraak van het hof. Die schreef voor een aantal accounts op het platform te blokkeren. Maar Musk dreigde de accounts te deblokkeren, omdat de beperkingen volgens hem ongrondwettelijk zijn. Ook riep hij rechter Alexandre de Moraes op om af te treden.
De Moraes onderzoekt "digitale milities" die worden beschuldigd van het verspreiden van haatberichten en nepnieuws. Dat zouden zij hebben gedaan gedurende de regeerperiode van voormalig president van Brazilië Jair Bolsonaro. Het is niet bekend welke X-accounts nu geblokkeerd moeten worden: zowel Musk, X als de Braziliaanse autoriteiten hebben dat niet bekendgemaakt. Als het platform zich niet houdt aan de uitspraak, krijgt het een boete van 100.000 real per dag, omgerekend ruim 18.000 euro.
Wat wel duidelijk is, is dat Musk X de uitspraak gaat aanvechten. "Deze rechter heeft enorme boetes opgelegd, gedreigd onze werknemers te arresteren en de toegang tot X in Brazilië afgesneden", schreef hij in een bericht op X. "Als gevolg hiervan zullen we waarschijnlijk alle inkomsten in Brazilië verliezen en ons kantoor daar moeten sluiten. Maar principes zijn belangrijker dan winst."
De regering van de huidige president van Brazilië, Luiz Inácio Lula da Silva, heeft haar steun uitgesproken voor De Moraes. De procureur-generaal van het land Jorge Messias bekritiseerde Musk. "We kunnen niet leven in een maatschappij waarin in het buitenland gevestigde miljardairs de controle hebben over sociale netwerken en zichzelf in een positie plaatsen om de rechtsstaat te schenden door gerechtelijke bevelen niet op te volgen en onze autoriteiten te bedreigen", stelde hij in een bericht op X.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine koerswinsten gesloten, waarmee een vervolg werd gegeven aan de flinke plussen een dag eerder. AI-chipconcern Nvidia behoorde echter tot de verliezers op Wall Street na de bekendmaking van kwartaalcijfers woensdag nabeurs.
4 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse autobedrijf Citroën gaat een elektrische versie maken van de beroemde Citroën 2CV, waarvan de productie in 1990 stopte. Dat maakte het bedrijf donderdag bekend. De nieuwe elektrische Citroën 2CV moet in oktober aan het publiek gepresenteerd worden op de autoshow van Parijs.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag licht hoger gesloten, waarmee het slotrecord van een dag eerder iets werd aangescherpt. De chipbedrijven ASML en Besi stonden opnieuw bij de stijgers op het Damrak na de cijfers van AI-chipconcern Nvidia. De olieprijzen gingen omhoog door hernieuwde zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Modemerk Ralph Lauren heeft afgelopen boekjaar meer kleding verkocht, ondanks hogere prijzen. Het bedrijf meldt in zijn jaarupdate zowel meer winst als omzet dan een jaar eerder.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia ging donderdag licht omhoog op de beurzen in New York. De grootste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) behaalde afgelopen kwartaal opnieuw recordresultaten door de aanhoudende grote vraag naar chips voor AI-datacenters. Volgens topman Jensen Huang verloopt de bouw van AI-fabrieken met "uitzonderlijke snelheden" en is sprake van de "grootste expansie van infrastructuur in de menselijke geschiedenis".
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversvereniging AWVN denkt dat het wetsvoorstel voor loontransparantie voor "vervelende situaties" op de werkvloer kan zorgen. Ook voorziet de vereniging, net als werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland, veel administratieve lasten voor werkgevers.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Vliegtuigbouwer Airbus en luchtvaartmaatschappij Air France zijn in hoger beroep door een rechtbank in Parijs schuldig bevonden aan dood door schuld voor de crash van een vliegtuig in 2009, waarbij 228 mensen om het leven kwamen.
7 uur geleden