Rechter beslist maandag over extra tijd reorganisatie Big Bazar
LEEUWARDEN (ANP) - Winkelketen Big Bazar hoort maandag of het bedrijf langer de tijd krijgt om zijn financiën op orde te krijgen. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden vrijdag beslist. Daar vond een zitting plaats waarin Big Bazar moest toelichten waarom een zogeheten afkoelingsperiode van belang is om afspraken met schuldeisers te maken en te reorganiseren.
De afkoelingsperiode is onderdeel van een zogeheten Whoa-procedure. Daarmee hebben ondernemingen sinds 2021 een extra mogelijkheid om een faillissement te voorkomen. De procedure is bedoeld voor levensvatbare bedrijven met gezonde activiteiten, maar die vanwege hoge schulden toch dreigen om te vallen bij het doorvoeren van een reorganisatie.
Het is de vraag in hoeverre de rechter Big Bazar voldoende levensvatbaar acht. In een jaarrekening die bij de rechtbankstukken is gevoegd, valt te lezen dat het bedrijf in de periode 2020 tot en met 2022 jaarlijks verliezen van 13 miljoen tot ruim 17 miljoen euro leed. Daaronder vallen ook periodes waarin de coronacrisis een negatieve invloed had op de financiën.
Afkoelingsperiode
Vorige week vroeg Big Bazar de rechter nog om een afkoelingsperiode voor de duur van vier maanden. Maar daar kwam Big Bazar tijdens de zitting op terug: ook met een periode van twee weken zou de koopjesketen al geholpen zijn, aldus advocaat Oscar van Oorschot.
De rechter had de zitting bijna een week naar voren gehaald. Daardoor kwam Big Bazar onder tijdsdruk te staan, leek naar voren te komen tijdens de zitting. Zo vinden er momenteel gesprekken plaats met investeerders, maar toezeggingen hebben zij nog niet gedaan. Daarom kon Big Bazar nog geen garanties geven. Het gaat dan bijvoorbeeld om de financiering van de inkoop van voorraden. Die zijn voor de koopjesketen nodig om überhaupt omzet te kunnen draaien.
Lonen betaald
Naast het zoeken naar investeerders heeft Big Bazar naar eigen zeggen ook andere zaken aangepakt. Zo is het personeel, dat eerder korte tijd moest wachten op salaris, inmiddels betaald. Ook belooft Big Bazar de huur van winkelpanden voor september, die al afgeschreven had moeten zijn, aanstaande woensdag te betalen. Die moet worden gefinancierd met de omzet die het bedrijf draait in de periode tot en met dinsdag.
Big Bazar is de laatste tijd in opspraak geraakt, omdat steeds meer partijen klaagden dat de koopjesketen de rekeningen niet meer betaalde. Meerdere verhuurders van winkelpanden stapten naar de rechter. Daarbij werden ook enkele faillissementsaanvragen ingediend.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De financiële situatie van Nederlandse huiseigenaren is verslechterd na een periode van herstel, meldt NHG (Nationale Hypotheek Garantie) na onderzoek onder ongeveer 2400 mensen.
5 uur geledenSANTA CLARA (ANP) - Nvidia, de belangrijkste ontwikkelaar van chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI), heeft in het afgelopen kwartaal opnieuw recordresultaten behaald door de grote vraag naar zijn chips voor AI-datacenters. Volgens het bedrijf werd een omzet in de boeken gezet van 81,6 miljard dollar. Dat is een stijging van 85 procent vergeleken met een jaar eerder.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke winsten de handel uitgegaan, geholpen door een sterke daling van de olieprijzen. AI-chipconcern Nvidia stond bij de stijgers op Wall Street in aanloop naar de kwartaalcijfers die na het slot worden gepubliceerd.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT, gaat snel een aanvraag indienen voor een beursgang in New York. Dat melden bronnen aan The Wall Street Journal. Dat zou binnen enkele dagen of weken kunnen gebeuren en mogelijk zelfs al komende vrijdag, aldus de zakenkrant.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een flinke plus gesloten, waarbij een nieuw slotrecord werd bereikt. De chipfondsen ASMI, Besi en ASML stonden bij de sterkste stijgers in de hoofdgraadmeter. De olieprijzen gingen juist flink omlaag.
12 uur geledenSEJONG (ANP/AFP/RTR) - De vakbond bij het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung Electronics heeft een geplande staking tot nader order uitgesteld. Tienduizenden werknemers van Samsung dreigden te staken uit onvrede over het uitblijven van een deal over hogere bonussen. Maar volgens de bond is nu een voorlopige deal gesloten na arbitrage van de minister van Arbeid in het conflict.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASN Bank wil zijn aandeel in de hypotheekmarkt verdubbelen. Volgens topman Roland Boekhout kan het financiële concern dat voor elkaar krijgen door ervoor te zorgen dat een hypotheekaanvraag "appeltje-eitje" is bij de bank.
13 uur geleden