Rechtbank wijst miljardenclaim van Shell tegen ethyleenkartel af
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft een miljardenclaim van Shell afgewezen. De gastak van Shell had een vergoeding van enkele chemiebedrijven geëist omdat die de prijs van ethyleen jarenlang te laag zouden hebben gehouden. Ethyleen is een vloeibaar gas dat de basis vormt voor onder meer plastic verpakkingen.
Grote ethyleenbedrijven zouden informatie hebben uitgewisseld en daarmee de prijs naar beneden hebben gehaald. De rechtbank concludeert dat dit niet is vast te stellen.
De Europese Commissie beboette in 2020 het Zwitserse chemiebedrijf Clariant, het Mexicaanse Orbia en de Amerikaanse producent Celanese voor een totaal van 260 miljoen euro vanwege illegale prijsafspraken op de handelsmarkt voor ethyleen. Maar Brussel heeft toen niet uitgezocht of die praktijken daadwerkelijk effect hadden op de prijs, aldus de rechtbank. Volgens de rechter hadden alle marktdeelnemers, dus ook Shell, bovendien kennis van de belangrijkste factoren voor de prijs van ruwe aardolie en de beschikbare hoeveelheid ethyleen.
Honderden miljoenen schade
Naast Shell heeft ook Repsol een claim bij de bedrijven ingediend. Het Spaanse olie- en gasbedrijf schat de schade op honderden miljoenen, maar ook zij krijgen dus nul op hun rekest van de Amsterdamse rechtbank.
Het Zwitserse chemiebedrijf Clariant laat in een reactie op het vonnis weten dat het altijd heeft volgehouden dat het betreffende handelen geen effect op de markt heeft gehad. Bij de rechtbank lopen op dit moment nog vijf andere zaken over het ethyleenkartel.
Shell zegt in een reactie kennis te nemen van de uitspraak van de rechtbank. "We bestuderen het vonnis zorgvuldig en beoordelen momenteel welke vervolgstappen passend zijn."
Meer uit Financieel
HILVERSUM (ANP) - Bijna de helft van de ondernemers verwacht het komende jaar investeringen uit te stellen, vooral vanwege wisselend overheidsbeleid. Dat zeggen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Bedrijven kiezen ervoor om niet te investeren in innovatie, verduurzaming en medewerkers en dat raakt de economische groei van Nederland, stellen de organisaties.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om de samenwerking te versterken, onder meer op het gebied van AI. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, gaat dit jaar niet naar de beurs. Topman Sam Altman zei in een interview met Fortune momenteel bezig te zijn met het aanpakken van veiligheidsproblemen van de technologie. Altman noemde dit jaar daarom een "ongelukkig moment" voor een beursgang.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.
20 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
1 dag geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
1 dag geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
1 dag geleden