Rechtbank Italië schrapt coronazaak tegen oud-premier Conte
BRESCIA (ANP/RTR) - Een Italiaanse rechtbank heeft een zaak tegen oud-premier Giuseppe Conte en voormalig gezondheidsminister Roberto Speranza geseponeerd. Ze werden beschuldigd van nalatigheid bij hun aanpak in de beginfase van de coronapandemie in 2020.
Justitie in de noordelijke stad Bergamo, het eerste epicentrum van de virusuitbraak in Europa, had een onderzoek naar de politici en andere topfunctionarissen geopend. De zaak van Conte en Speranza ging naar een speciale rechtbank in Brescia. Die heeft besloten de zaak te laten vallen, terwijl het onderzoek naar de zeventien anderen nog loopt.
Volgens de aanklagers werd het gevaar van het coronavirus onderschat. Conte zou te laat zogenoemde rode zones hebben ingesteld. Dat waren zwaar getroffen gebieden waar mensen niet in of uit mochten. De rechtbank stelt dat de zones niet eerder konden worden ingesteld, omdat een wetenschappelijke commissie die maatregel op een eerder moment niet nodig achtte.
Justitie in Bergamo zei ook dat met betere voorzorgsmaatregelen en sneller ingrijpen mogelijk duizenden sterfgevallen hadden kunnen voorkomen. Deze klacht had volgens de rechtbank betrekking tot administratieve managers, dus kunnen de vertragingen niet worden toegeschreven aan een minister van Gezondheid. Speranza laat weten opgelucht te zijn. "Ik heb echt alles gedaan wat ik kon om in die verschrikkelijke dagen de gezondheid van Italianen te beschermen", aldus de oud-minister.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is mogelijk zaterdag bij een deel van het overleg tussen de VS en Oekraïne. De tweedaagse gesprekken over het stoppen van de oorlog tussen Oekraïne en Rusland vinden plaats in Miami.
52 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering waarschuwt boeren tijdens de feestdagen geen wegen te blokkeren. Er zijn ruim een week geleden boerenprotesten met wegblokkades uitgebroken, vooral in het zuiden, naar aanleiding van het in opdracht van de autoriteiten slachten van runderen naar aanleiding van een besmettelijke veeziekte. Volgens de veehouders reageert de overheid overdreven wreed op de plaatselijke uitbraak van de knobbelziekte of nodulaire dermatose.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.
4 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.
5 uur geledenNEW YORK/LONDEN (ANP/RTR) - Volgens internationale waarnemers is er momenteel geen hongersnood meer in de Gazastrook. Dit komt door de verbetering van de aanvoer van goederen sinds het bestand tussen Israël en Hamas dat 10 oktober inging. Maar de toestand blijft nog steeds kritiek. Bij hervatting van de vijandelijkheden kan het risico op hongersnood half april weer terug zijn.
6 uur geledenGENÈVE (ANP) - In de Gazastrook zijn in de afgelopen anderhalf jaar meer dan duizend mensen overleden die in afwachting waren van een medische evacuatie, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) op X. Topman Tedros Adhanom Ghebreyesus roept meer landen op om "hun deuren te openen voor de patiënten uit Gaza".
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft voor het eerst een schip van de Russische schaduwvloot aangevallen op de Middellandse Zee, meldt een bron van de Oekraïense veiligheidsdienst SBOe. Het vaartuig zou flinke schade hebben opgelopen, maar leeg zijn geweest op het moment van de droneaanval.
7 uur geleden