Rechtbank Italië schrapt coronazaak tegen oud-premier Conte
BRESCIA (ANP/RTR) - Een Italiaanse rechtbank heeft een zaak tegen oud-premier Giuseppe Conte en voormalig gezondheidsminister Roberto Speranza geseponeerd. Ze werden beschuldigd van nalatigheid bij hun aanpak in de beginfase van de coronapandemie in 2020.
Justitie in de noordelijke stad Bergamo, het eerste epicentrum van de virusuitbraak in Europa, had een onderzoek naar de politici en andere topfunctionarissen geopend. De zaak van Conte en Speranza ging naar een speciale rechtbank in Brescia. Die heeft besloten de zaak te laten vallen, terwijl het onderzoek naar de zeventien anderen nog loopt.
Volgens de aanklagers werd het gevaar van het coronavirus onderschat. Conte zou te laat zogenoemde rode zones hebben ingesteld. Dat waren zwaar getroffen gebieden waar mensen niet in of uit mochten. De rechtbank stelt dat de zones niet eerder konden worden ingesteld, omdat een wetenschappelijke commissie die maatregel op een eerder moment niet nodig achtte.
Justitie in Bergamo zei ook dat met betere voorzorgsmaatregelen en sneller ingrijpen mogelijk duizenden sterfgevallen hadden kunnen voorkomen. Deze klacht had volgens de rechtbank betrekking tot administratieve managers, dus kunnen de vertragingen niet worden toegeschreven aan een minister van Gezondheid. Speranza laat weten opgelucht te zijn. "Ik heb echt alles gedaan wat ik kon om in die verschrikkelijke dagen de gezondheid van Italianen te beschermen", aldus de oud-minister.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt geld beschikbaar voor Europese vrouwen voor wie abortus in hun eigen land illegaal is. Donderdag maakte de Commissie bekend dat hiervoor het Europees Sociaal Fonds (ESF+) kan worden benut. Lidstaten zoals Nederland kunnen uit het fonds putten als vrouwen uit bijvoorbeeld Polen een abortus in Nederland ondergaan. In Polen is abortus illegaal.
14 minuten geledenROME (ANP) - "Met zwaar gemoed" treedt de directeur van het VN-Wereldvoedselprogramma (WFP) Cindy McCain terug. Dat schrijft McCain in een verklaring op X. Volgens de 71-jarige McCain staat haar gezondheid niet toe een dergelijke zware functie naar behoren in te vullen. In oktober kreeg ze een beroerte.
1 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Noorse koning Harald wordt donderdag ontslagen uit het ziekenhuis. De 89-jarige monarch heeft "goed gereageerd" op de behandeling en is "snel hersteld", meldt het hof. Harald werd dinsdagavond op Tenerife opgenomen met een huidinfectie aan een van zijn benen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán belooft niet dat hij de blokkade van de EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne opheft, als de EU een onderzoek gaat doen naar de vernielde Droezjba-pijpleiding. Dat blijkt uit zijn brief, in handen van het ANP, die hij donderdag aan de voorzitter van de EU-leiders António Costa heeft gestuurd.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - De gesprekken tussen de Verenigde Staten en Oekraïne in Genève zijn begonnen, zegt het hoofd van de Oekraïense delegatie. Het overleg is een voorbereiding op een volgende gespreksronde, waarbij ook Rusland aanschuift. Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is met de Amerikaanse president Donald Trump afgesproken dat ze in de loop van maart ook weer om tafel gaan met Rusland.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - De Denen kiezen op 24 maart een nieuw parlement. Premier Mette Frederiksen heeft gezegd dat ze de koning heeft gevraagd die dag te kiezen voor de stembusgang.
2 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk zijn deze winter 26 mensen omgekomen door lawines, meldt de Oostenrijkse raad voor veiligheid in de Alpen (ÖKAS). Dat is "aanzienlijk meer" dan voorgaande jaren.
3 uur geleden