Rechtbank buigt zich opnieuw over mislukte aanslag Cor van Hout
SCHIPHOL (ANP) - Ruim twintig jaar na dato buigt de rechtbank zich komende week opnieuw over een nog altijd onopgeloste zaak: de mislukte moordaanslag op Heineken-ontvoerder Cor van Hout en diens kompaan Bas Vermeulen. Op 20 december 2000 werden de twee in Amstelveen beschoten. Justitie ziet Nico V. (56) en Maruf M. (65) als daders.
Beide mannen werden in 2001 al aangehouden, maar niet veel later weer vrijgelaten bij gebrek aan bewijs. In 2008 kwam het alsnog tot een zaak en eiste de officier van justitie acht jaar cel tegen het tweetal, maar verklaarde de rechtbank het OM niet ontvankelijk. In 2011 bepaalde het gerechtshof dat de zaak overnieuw moest. Daarna bleef het, op enkele inleidende zittingen in 2012 na, stil. Een woordvoerder van het OM kan niet zeggen waarom de zaak zo lang op de plank is blijven liggen.
Van Hout en Vermeulen werden bij de aanslag van afstand onder vuur genomen, maar bleven ongedeerd. Voor Van Hout was het uitstel van executie. In januari 2003 werd hij alsnog geliquideerd. In juli 2019 veroordeelde de rechtbank in Amsterdam Willem Holleeder tot levenslang voor onder meer het verordonneren van die moord.
Bekenden
V. en M. zijn bekenden in het criminele milieu. Nico V. was lijfwacht van de in oktober 2000 doodgeschoten Sam Klepper en kreeg eind 2003 twaalf jaar cel voor een koelbloedige moord in een bomvol Hoorns café. Vorige week nog werd hij vrijgesproken in een afpersingszaak. Wel kreeg hij acht weken cel voor hypotheekfraude.
Maruf ‘Paja’ M. werd in 2007 veroordeeld voor de afpersing van vastgoedbaas Willem Endstra, in een strafzaak waarin Willem Holleeder als hoofdverdachte negen jaar cel kreeg. Ook was hij verdachte van betrokkenheid bij een moord in 2006. Verschillende media wezen de Bosniër in 2018 aan als ‘de Allesweter’, een prominente onderwereldfiguur die regelmatig terugkeert in het huidige strafproces van Holleeder, maar van wie Holleeder zelf de identiteit niet wil bevestigen.
De zaak tegen V. en M. dient vanaf komende maandag drie dagen in de rechtbank op Schiphol. Volgens het OM staat de eerste dag naast de bespreking van alle gebeurtenissen het verhoor van getuige Edgar van L. op de rol. Die verklaarde twintig jaar geleden dat Holleeder de opdracht voor de aanslag had gegeven. Vermoedelijk volgen dinsdag de strafeisen.
Meer uit Binnenland
WAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.
27 minuten geledenWAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.
33 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP vinden de nieuwste voorstellen van het kabinet voor de AOW, WW en WIA op het eerste gezicht "volstrekt onvoldoende". Volgens de vakbonden is veel rondom de plannen te onduidelijk. Het kabinet wilde door aanpassingen aan die sociale regelingen miljarden besparen, waarop de vakbonden reageerden met de dreiging van stakingen. Na een handreiking van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) geven de bonden aan eerst een verhelderend gesprek met het kabinet te willen. De vakbonden houden de geplande acties op de agenda.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat de Russische ambassadeur ontbieden vanwege de meest recente aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat maakte minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen bekend na een vergadering met zijn collega's in Brussel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielzoekers krijgen over tweeënhalve week te maken met strengere regels. Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft namelijk dinsdagmiddag ingestemd met de Nederlandse uitwerking van het Europese migratiepact, dat op 12 juni van kracht wordt. Daardoor kunnen vluchtelingen onder andere geen onbeperkt houdbare verblijfsvergunning meer krijgen en wordt de maximale duur van een tijdelijke vergunning verkort van vijf naar drie jaar.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is dinsdag de warmste 26 mei sinds de metingen begonnen in 1901, meldt Weeronline. In De Bilt werd om 14.10 uur een temperatuur gemeten van 30,4 graden, waarmee eveneens de eerste officiële tropische dag van het jaar werd genoteerd.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Oud-burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht Herman J. (77), die verdacht wordt van het bezit van kinderporno, zegt dat iemand hem die bestanden heeft toegestuurd. De verdachte verscheen dinsdag voor het eerst op een openbare zitting in de rechtbank in Rotterdam. Hij wordt ook verdacht van ontucht, iets wat hij ontkent.
5 uur geleden