Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechtbank bespreekt proces Marengo-hoofdverdachte Saïd R.

Rechtbank bespreekt proces Marengo-hoofdverdachte Saïd R.

AMSTERDAM (ANP) - Voor het eerst sinds hij in Nederland is, behandelt de rechtbank maandag de zaak van Saïd R., hoofdverdachte in het liquidatieproces Marengo. Hij zal daar zelf echter niet bij aanwezig zijn, werd vorige week duidelijk. R. is begin vorig jaar in Colombia gearresteerd, nadat hij jarenlang uit handen van de politie wist te blijven. Twee weken geleden is hij aan Nederland uitgeleverd.

De 49-jarige R. zit nu vast in de zwaarbeveiligde EBI in Vught. Daar zit ook mede-hoofdverdachte Ridouan Taghi. Het OM beschouwt R. als de rechterhand van Taghi.

R. werd in februari 2020 in een voorstad van Medellín in Colombia aangehouden, nadat de rechtbank in september 2019 zijn gevangenneming had bevolen. In december 2019 is Taghi opgepakt in Dubai.

Nieuwe advocaten

R. heeft twee nieuwe advocaten in de arm genomen, nadat zijn vorige advocaten begin dit jaar hadden aangegeven hem niet langer te verdedigen. De rechtbank heeft de zaak tegen R. tot dusver bij verstek behandeld, dat wil zeggen buiten zijn aanwezigheid. Zijn advocaten willen dat de rechtbank opnieuw begint met zijn zaak, omdat R. geen enkele invloed heeft kunnen uitoefenen op zijn proces. Dat zal waarschijnlijk maandag aan de orde komen, de rechtbank heeft vrijdag laten weten er vooralsnog geen conclusies aan te verbinden.

Het OM verdenkt R. van het leidinggeven aan een criminele organisatie die zich op het plegen van moorden richtte. Ook beticht justitie hem van betrokkenheid bij drie liquidaties, twee pogingen daartoe en het voorbereiden van moord. Twee broers van R. staan eveneens in Marengo terecht.

Deze week wordt, behalve hoe verder met de zaak van R., in het omvangrijke proces gesproken over eventuele onderzoekswensen en de hechtenis van de verdachten die in voorarrest zitten. Marengo gaat over meerdere liquidaties en pogingen daartoe en telt zeventien verdachten.

Meer uit Binnenland

Brekelmans heeft excuses aangeboden in Hawija voor bombardement

HAWIJA (ANP) - Minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) heeft in Hawija persoonlijk excuses aangeboden voor het bombardement op de Iraakse stad in 2015. Dat heeft het ministerie van Defensie donderdag laten weten. Bij de luchtaanval op een bommenfabriek van terreurgroep IS kwamen destijds tientallen mensen om het leven.

31 minuten geleden
Nederlandse commandant NAVO-vloot ziet wel kans Groenland-missie

DEN HELDER (ANP) - De NAVO zou komende tijd een vlootverband naar Groenland kunnen sturen, zegt de commandant van het NAVO-eskader dat afgelopen jaar de noordelijke wateren bewaakte. En Nederland zou "als er een vraag komt" daaraan kunnen bijdragen, verzekert commandeur Arjen Warnaar. Ook al moet de marine ook wel even op adem komen, na een jaar lang aan de leiding van de noordelijke NAVO-missie.

58 minuten geleden
Hulpverleners kritisch over asielzoekers naar Griekenland sturen

ATHENE (ANP) - Hulporganisaties zijn kritisch op het plan van demissionair asielminister David van Weel (VVD) om asielzoekers terug te sturen naar Griekenland, als dat hun oorspronkelijke land van aankomst was. Dat mocht jarenlang niet van rechters wegens erbarmelijke omstandigheden in opvangkampen. Die zijn volgens Van Weel verbeterd. Hulporganisaties Artsen zonder Grenzen en Stichting Bootvluchteling, maar ook de ombudsman van Griekenland trekken dat in twijfel.

1 uur geleden
Inspectie: enkelband kan helpen tegen cellentekort

DEN HAAG (ANP) - Het uitbreiden van het gebruik van de enkelband kan ervoor zorgen dat het cellentekort kleiner wordt, schrijft de Inspectie Justitie en Veiligheid in het rapport Vrijheid aan banden. Volgens de inspectie zijn de voorwaarden voor enkelbandgebruik helder genoeg en werkt het momenteel ook goed.

1 uur geleden
Barendrechtse zedenzaak: enorme impact op slachtoffers en ouders

ROTTERDAM (ANP) - Het seksueel misbruik van jonge meisjes door Mels van B., verdachte in de geruchtmakende Barendrechtse zedenzaak, heeft diep ingegrepen in het leven van de gezinnen van de slachtoffers. Donderdag hoort de rechtbank vijftien verklaringen van betrokken ouders en slachtoffers. "Je hebt ons kind iets onherstelbaars aangedaan", zei een moeder in de rechtszaal in haar verklaring tegen de verdachte. "Je hebt haar vrijheid en onschuld weggenomen."

1 uur geleden
Restauratie Potters Stier klaar, doek eind februari weer op zaal

DEN HAAG (ANP) - De restauratie van het schilderij De Stier van Paulus Potter is na anderhalf jaar afgerond. Vanaf eind februari is het beroemde schilderij uit de zeventiende eeuw weer te zien in de 'Potterzaal' van museum Mauritshuis in Den Haag. "Het gehele werk is ontdaan van vergeelde vernislagen, de overschilderingen uit het verleden zijn verwijderd, beschadigingen hersteld en het schilderij 'straalt' weer", meldt het museum.

1 uur geleden
Vorig jaar opnieuw minder woninginbraken, laagste sinds 2012

DEN HAAG (ANP) - Nog niet eerder waren er zo weinig geregistreerde woninginbraken als vorig jaar. De politie telde in 2025 ongeveer 21.600 inbraken, ruim 800 minder dan het jaar ervoor. Dat is het laagste aantal sinds de politie begon met het bijhouden van deze cijfers in 2012, blijkt uit een analyse van ANP.

2 uur geleden