Rechtbank bekijkt rol MH17-verdachten bij vliegramp
SCHIPHOL (ANP) - De rechtbank Den Haag is woensdag begonnen met de belangrijkste vraag in het omvangrijke strafdossier in het MH17-proces: hebben rebellenleider Igor Girkin, zijn rechterhand Sergej Doebinski, diens assistent Oleg Poelatov en garnizoenscommandant Leonid Chartsjenko iets te maken met het neerstorten van het vliegtuig? Donderdag wordt hier verder over gesproken.
De voorzitter van de rechtbank liet al nadrukkelijk weten dat de rechtbank pas bij het vonnis antwoord op de vragen kan geven. Op dit moment in het proces worden de bevindingen uit het tienduizenden pagina's dossier - opgesteld onder meer op basis van bevindingen van een internationaal onderzoeksteam - voorgehouden. De uitspraak in dit omvangrijke proces wordt niet eerder dan volgend jaar verwacht.
Bij de vliegramp op 17 juli 2014 kwamen alle 298 inzittenden om het leven. Het Openbaar Ministerie vervolgt de mannen uit Rusland en Oekraïne voor betrokkenheid. Alleen Poelatov laat zich vertegenwoordigen door advocaten, de rest heeft geen gehoor gegeven aan oproepen om naar de rechtbank te komen.
Na een jaar van voorbereidende zittingen is maandag de inhoudelijke behandeling van het monsterproces begonnen. De rechtbank heeft drie centrale vragen in het proces: is vlucht MH17 neergeschoten met een BUK-raket? Is een BUK-raket afgevuurd vanaf een landbouwveld nabij Pervomaiskyi in Oost-Oekraïne en hebben de verdachten een rol gehad in de ramp? Volgende week krijgt het OM de gelegenheid om delen uit het dossier voor te houden, de advocaten van Poelatov zijn daarna aan de beurt.
Vlucht MH17 van Malaysia Airlines stortte neer in het oosten van Oekraïne, waar op dat moment een conflict gaande was tussen pro-Russische separatisten en Oekraïense regeringstroepen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Volgens de familie van Jan Lenferink zal de overleden presentator vast "gniffelen" om de ontstane verwarring over zijn geboortejaar. Online staat dat Lenferink op 9 december 1948 is geboren, maar eigenlijk kwam hij drie jaar eerder al ter wereld.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Opnieuw is een KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten aangekomen op Schiphol. De vlucht vanuit Muscat in Oman landde omstreeks 08.15 uur op de luchthaven. Aan boord van deze vlucht zaten 281 mensen, van wie 263 de Nederlandse nationaliteit hebben, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Een TUI-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangekomen op Schiphol. Het toestel met vluchtnummer OR9406 landde iets na 01.30 uur op Schiphol. Aan boord waren 56 Nederlandse reizigers uit Israël en de Westelijke Jordaanoever, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Iets meer dan 1 op de 6 Nederlanders overweegt niet te stemmen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen door wantrouwen in de politiek. Dat blijkt uit een enquête van het ANP in samenwerking met Kieskompas.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - In het hele land, met uitzondering van Limburg, geldt zaterdagochtend code geel omdat het plaatselijk erg mistig kan zijn. Eerder gold die waarschuwing al voor de provincies Friesland, Flevoland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland, maar het KNMI heeft het gebied inmiddels uitgebreid.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voormalig tv-presentator Jan Lenferink is vrijdag overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP laten weten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Turkije heeft volgens de Nederlandse buitenlandminister Tom Berendsen gedreigd met een tegenaanval tegen Iran, als dat land Turkije nog eens beschiet. Dat zei de minister in Café Kockelmann. Eerder op de avond sprak hij met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan.
12 uur geleden