Rechtbank Bangladesh opent moordonderzoek naar afgetreden premier
DHAKA (ANP/AFP/RTR) - Een rechtbank in Bangladesh heeft een moordonderzoek geopend naar de afgetreden premier Hasina Wajed en zes anderen. Het onderzoek draait om een man die vorige maand door de politie werd doodgeschoten.
De advocaat die de zaak namens een burger had aangespannen, zei dat de rechtbank in Dhaka de politie had bevolen om "de moordzaak tegen de beschuldigden te accepteren". Dat is volgens de Bengaalse wet de eerste stap in een strafrechtelijk onderzoek. De zes anderen die worden onderzocht zijn een voormalige minister, de hoogste baas van Hasina's partij en vier hoge oud-politiefunctionarissen.
De zaak is aangespannen door een man die zegt stappen te ondernemen, omdat de nabestaanden van de doodgeschoten man daarvoor niet de financiële middelen hebben. Hij beweert dat supermarkteigenaar Abu Saeed op 19 juli tijdens het oversteken werd geraakt door een politiekogel, op een moment waarop de politie op studenten en andere betogers schoot.
Gevlucht
De 76-jarige Hasina stapte vorige week op en vluchtte naar buurland India. Dat deed ze na wekenlange demonstraties tegen een omstreden systeem dat een deel van de overheidsbanen voor bepaalde groepen reserveerde. Nadat het quotasysteem grotendeels was geschrapt, gingen de betogingen door. De demonstranten eisten vervolgens onder meer Hasina's aftreden.
Het was erg onrustig in Bangladesh in aanloop naar Hasina's vertrek. Honderden mensen kwamen om het leven bij botsingen tussen de politie en betogers. Nu wordt geprobeerd de rust in het land te laten terugkeren. Nobelprijswinnaar Muhammad Yunus gaat een interim-regering leiden. De econoom staat bekend als "de bankier van de allerarmsten" door het verlenen van microkredieten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.
38 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
7 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
8 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
8 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
8 uur geleden