Rechtbank Bangladesh opent moordonderzoek naar afgetreden premier
DHAKA (ANP/AFP/RTR) - Een rechtbank in Bangladesh heeft een moordonderzoek geopend naar de afgetreden premier Hasina Wajed en zes anderen. Het onderzoek draait om een man die vorige maand door de politie werd doodgeschoten.
De advocaat die de zaak namens een burger had aangespannen, zei dat de rechtbank in Dhaka de politie had bevolen om "de moordzaak tegen de beschuldigden te accepteren". Dat is volgens de Bengaalse wet de eerste stap in een strafrechtelijk onderzoek. De zes anderen die worden onderzocht zijn een voormalige minister, de hoogste baas van Hasina's partij en vier hoge oud-politiefunctionarissen.
De zaak is aangespannen door een man die zegt stappen te ondernemen, omdat de nabestaanden van de doodgeschoten man daarvoor niet de financiële middelen hebben. Hij beweert dat supermarkteigenaar Abu Saeed op 19 juli tijdens het oversteken werd geraakt door een politiekogel, op een moment waarop de politie op studenten en andere betogers schoot.
Gevlucht
De 76-jarige Hasina stapte vorige week op en vluchtte naar buurland India. Dat deed ze na wekenlange demonstraties tegen een omstreden systeem dat een deel van de overheidsbanen voor bepaalde groepen reserveerde. Nadat het quotasysteem grotendeels was geschrapt, gingen de betogingen door. De demonstranten eisten vervolgens onder meer Hasina's aftreden.
Het was erg onrustig in Bangladesh in aanloop naar Hasina's vertrek. Honderden mensen kwamen om het leven bij botsingen tussen de politie en betogers. Nu wordt geprobeerd de rust in het land te laten terugkeren. Nobelprijswinnaar Muhammad Yunus gaat een interim-regering leiden. De econoom staat bekend als "de bankier van de allerarmsten" door het verlenen van microkredieten.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een brief geschreven aan het Amerikaanse volk, is te lezen bij de staatsomroep Press TV. Hij stelt onder meer dat Iran nooit een bedreiging is geweest voor andere landen en dat het Iraanse volk niets tegen Amerikanen heeft.
43 minuten geledenLONDEN (ANP) - President Donald Trump zou volgens bronnen van de Financial Times hebben gedreigd geen wapens meer te leveren aan Oekraïne als er geen coalitie komt voor de Straat van Hormuz. Als reactie daarop kwamen NAVO-bondgenoten drie weken geleden abrupt met de verklaring dat ze bereid zijn bij te dragen aan gepaste maatregelen om veilige doortocht in de zeestraat te bereiken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man opgepakt die meerdere doodsbedreigingen aan president Donald Trump had gedaan. De 45-jarige Andrew Emerald plaatste volgens justitie acht berichten op Facebook waarin hij dreigde Trump te vermoorden of te verwonden.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner gebeld over zijn plannen voor een paasbestand en de Russische afwijzende reactie. Ook NAVO-chef Mark Rutte en de Amerikaanse senator Lindsey Graham sloten aan bij het telefoongesprek. Zelensky sprak van een "positief" overleg.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Israëlische media hebben woensdag melding gemaakt van de zwaarste Iraanse raketaanvallen op het land sinds het begin van de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran, eind februari. Het leger (IDF) beaamt dit volgens The Times of Israel.
3 uur geledenDEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - De buitenlandministers van 35 landen die willen helpen een einde te maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz spreken elkaar voor het eerst over wat zij kunnen doen. Minister Tom Berendsen en zijn collega's houden donderdag een videovergadering.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft gesproken met bemiddelaars over het einde van de oorlog in Iran, zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters. Vance zou hebben doorgegeven dat president Donald Trump openstaat voor een staakt-het-vuren, zolang de Iraniërs aan bepaalde Amerikaanse eisen voldoen.
4 uur geleden