Rathenau Instituut bepleit betere afspraken voor energietransitie
DEN HAAG (ANP) - De overheid en sectorpartijen hebben nog "blinde vlekken" als het aankomt op afspraken over data om de energietransitie goed te laten verlopen. Dat concludeert het Rathenau Instituut in een nieuw rapport. Volgens het wetenschappelijk instituut zijn digitale technologie en data "essentieel" voor de energietransitie, omdat er zonder data geen stroom is, en zijn er betere afspraken nodig.
Volgens de onderzoekers "is er nog veel werk aan de winkel". Het ministerie van Economische Zaken en marktpartijen maken met name afspraken over het verbeteren van data-uitwisseling, maar er zijn nog geen afspraken over hoe systemen beter met elkaar te laten communiceren, het op de markt brengen van innovaties en te zorgen dat innovaties "bijdragen aan een rechtvaardig en betaalbaar energiesysteem".
Nog niet alle relevante data zijn in beeld, blijkt uit de aanbevelingen in het rapport. Er zijn vooral afspraken over data van slimme meters, maar nog niet over data uit bijvoorbeeld warmtepompen, laadpalen of omvormers van zonnepanelen.
Zorgen
Het Rathenau Instituut maakt zich ook zorgen over de zeggenschap die burgers hebben over hun gegevens. Al die slimme apparaten, zoals thermostaten of elektrische auto's, "verzamelen continu gegevens over de productie van, vraag naar, opslag van of het verbruik van stroom" en daardoor dus ook data over "het gedrag van hun eigenaren". Dat roept ook privacyvragen op, stelt het rapport.
Overheden, bedrijven en burgers moeten weerbaar worden gemaakt voor cyberaanvallen op de stroomvoorziening. Dat kan door bij subsidies voor nieuwe technologieën bijvoorbeeld eisen te stellen aan de veiligheid van apparaten of systemen. Burgers en bedrijven moeten "laagdrempelig informatie" krijgen over "digitale kwetsbaarheden binnen de energievoorziening".
Het instituut benadrukt dat afspraken over data "zorgvuldig" moeten worden uitgewerkt in de nieuwe Energiewet. Ook moeten slimme apparaten zoals warmtepompen en thuisbatterijen veilig zijn en met elkaar kunnen samenwerken. Verder moet de overheid zorgen dat partijen die zelf energie opwekken en verhandelen aan de markt kunnen deelnemen en dat de overheid en energiesector moeten investeren in kennisontwikkeling en opleidingen voor personeel dat nodig is voor de energietransitie.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag met duidelijke winsten gesloten. De Dow-Jonesindex en de S&P 500 bereikten recordstanden, gevoed door optimisme over de groeimogelijkheden voor kunstmatige intelligentie. De Amerikaanse ingreep in Venezuela lijkt tot dusver tot weinig zorgen te leiden bij beleggers.
6 uur geledenHOUSTON (ANP) - Amerikaanse en Venezolaanse regeringsfunctionarissen bespreken de mogelijkheid om ruwe aardolie uit Venezuela te exporteren naar raffinaderijen in de Verenigde Staten. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
6 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM meldt dat de eerste trucks met vloeistof om vliegtuigen ijsvrij te maken onderweg zijn naar Nederland. Eerder op de dag waarschuwde de luchtvaartmaatschappij dat het einde van de voorraad in zicht kwam op Schiphol.
7 uur geledenROME (ANP) - Italië heeft positief gereageerd op het Brusselse voorstel om een groter deel van landbouwgelden uit de komende meerjarenbegroting van de Europese Unie eerder beschikbaar te stellen. De Europese Commissie zette die stap in aanloop naar belangrijke gesprekken over een handelsakkoord met de Zuid-Amerikaanse landen van de Mercosur. De Italiaanse regering lag vorige maand nog dwars bij een besluit over zo'n deal met Brazilië, Paraguay, Argentinië en Uruguay omdat ze meer toezeggingen wilde over steun voor Europese boeren.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De maker van de begeerde en schaarse Patriot-luchtverdedigingsraketten gaat de productie verdrievoudigen. De Amerikaanse regering heeft daarvoor een contract met defensiefabrikant Lockheed Martin gesloten. Oekraïne zit voortdurend om de projectielen verlegen en ook westerse bondgenoten willen hun krappe, leeggeraakte arsenalen aanvullen.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam heeft dinsdag een recordstand bereikt. De graadmeter staat ook op het punt om voor het eerst door de grens van 1000 punten te breken.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen annuleren woensdag op Schiphol uit voorzorg ruim zeshonderd vluchten vanwege de verwachte sneeuwval en sterke wind. Waarschijnlijk loopt het aantal geschrapte vluchten die dag verder op, meldt de luchthaven. Het gaat voor het overgrote deel om KLM-vluchten. Vooral vluchten binnen Europa worden geannuleerd.
11 uur geleden