Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rapport: nog geen definitieve ommekeer op koopwoningmarkt

Rapport: nog geen definitieve ommekeer op koopwoningmarkt

DELFT (ANP) - De huidige correctie op de koopwoningmarkt lijkt nog niet voorbij, ondanks een gunstigere koopprijsontwikkeling in het tweede kwartaal van dit jaar. Ook werden er in het afgelopen kwartaal meer hypotheken afgesloten en woningen verkocht. Dit past echter binnen het gebruikelijke seizoenspatroon van de koopwoningmarkt, melden onderzoekers van het Expertisecentrum Woningwaarde van de TU Delft in de nieuwe Monitor Koopwoningmarkt.

De gemiddelde verkoopprijs ontwikkelt zich volgens de onderzoekers normaal gesproken altijd iets gunstiger in het tweede en vierde kwartaal dan in het voorliggende kwartaal. De stijging op kwartaalbasis van de verkoopprijs in het tweede kwartaal van 2,8 procent, na de daling van 3,1 procent in het vorige kwartaal, past dus in dat seizoenspatroon.

Ondanks dat er van een definitieve ommekeer van de correctie op de koopwoningmarkt nog geen sprake is, zijn er volgens de onderzoekers wel aanwijzingen dat een vrije val van transacties en prijzen niet te verwachten is in de komende maanden. Zo nam de krapte op de koopwoningmarkt in de eerste jaarhelft toch weer iets toe. Daarnaast durven eigenaren hun woning ook weer vaker te koop te zetten. Ook blijkt het vertrouwen in de koopwoningmarkt niet verder meer af te nemen.

Gifbeker nog niet leeg

De daling van de maximale leencapaciteit uit 2022 lijkt in de eerste helft van dit jaar ook te zijn hersteld door de fors gestegen inkomens van huishoudens, met name voor hogere inkomens. In combinatie met de nog steeds enorme vraag naar woningen vormen deze ontwikkelingen volgens de onderzoekers een sterke basis voor herstel van de koopwoningmarkt. Dit zou ervoor kunnen zorgen dat de verkoopprijzen eind dit jaar al weer kunnen gaan stabiliseren of licht stijgen.

De onderzoekers waarschuwen wel dat de gifbeker op de nieuwbouwmarkt nog lang niet leeg is. De terugval van de woningbouwproductie in de koopsector lijkt zich daarbij te ontwikkelen tot een 'vrije val'. Het zeer geringe aanbod van nieuwbouwkoopwoningen schetsen een zeer somber beeld voor de komende jaren. De val van kabinet-Rutte IV zal, ook wanneer het kabinetsbeleid met betrekking tot de stimulering van de nieuwbouw van woningen niet controversieel wordt verklaard, volgens hen zeker niet helpen om deze neerwaartse spiraal snel te doorbreken.

Meer uit Financieel

Intel uitblinker op Wall Street dankzij sterke kwartaalresultaten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.

7 uur geleden
VS bevriezen 344 miljoen dollar aan cryptotegoeden om Iran-link

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.

7 uur geleden
VS en EU willen meer samenwerken voor winning kritieke mineralen

WASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.

9 uur geleden
Oliedienstverlener Baker Hughes: meer investeringen door oorlog

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.

9 uur geleden
Winst voor Amsterdamse AEX-index, Adyen en Besi flink hoger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.

11 uur geleden
Consumentenvertrouwen VS op laagste niveau ooit om inflatievrees

ANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.

12 uur geleden
Justitie VS sluit strafrechtelijk onderzoek naar Fed

WASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.

12 uur geleden