Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rapport: nog geen definitieve ommekeer op koopwoningmarkt

Rapport: nog geen definitieve ommekeer op koopwoningmarkt

DELFT (ANP) - De huidige correctie op de koopwoningmarkt lijkt nog niet voorbij, ondanks een gunstigere koopprijsontwikkeling in het tweede kwartaal van dit jaar. Ook werden er in het afgelopen kwartaal meer hypotheken afgesloten en woningen verkocht. Dit past echter binnen het gebruikelijke seizoenspatroon van de koopwoningmarkt, melden onderzoekers van het Expertisecentrum Woningwaarde van de TU Delft in de nieuwe Monitor Koopwoningmarkt.

De gemiddelde verkoopprijs ontwikkelt zich volgens de onderzoekers normaal gesproken altijd iets gunstiger in het tweede en vierde kwartaal dan in het voorliggende kwartaal. De stijging op kwartaalbasis van de verkoopprijs in het tweede kwartaal van 2,8 procent, na de daling van 3,1 procent in het vorige kwartaal, past dus in dat seizoenspatroon.

Ondanks dat er van een definitieve ommekeer van de correctie op de koopwoningmarkt nog geen sprake is, zijn er volgens de onderzoekers wel aanwijzingen dat een vrije val van transacties en prijzen niet te verwachten is in de komende maanden. Zo nam de krapte op de koopwoningmarkt in de eerste jaarhelft toch weer iets toe. Daarnaast durven eigenaren hun woning ook weer vaker te koop te zetten. Ook blijkt het vertrouwen in de koopwoningmarkt niet verder meer af te nemen.

Gifbeker nog niet leeg

De daling van de maximale leencapaciteit uit 2022 lijkt in de eerste helft van dit jaar ook te zijn hersteld door de fors gestegen inkomens van huishoudens, met name voor hogere inkomens. In combinatie met de nog steeds enorme vraag naar woningen vormen deze ontwikkelingen volgens de onderzoekers een sterke basis voor herstel van de koopwoningmarkt. Dit zou ervoor kunnen zorgen dat de verkoopprijzen eind dit jaar al weer kunnen gaan stabiliseren of licht stijgen.

De onderzoekers waarschuwen wel dat de gifbeker op de nieuwbouwmarkt nog lang niet leeg is. De terugval van de woningbouwproductie in de koopsector lijkt zich daarbij te ontwikkelen tot een 'vrije val'. Het zeer geringe aanbod van nieuwbouwkoopwoningen schetsen een zeer somber beeld voor de komende jaren. De val van kabinet-Rutte IV zal, ook wanneer het kabinetsbeleid met betrekking tot de stimulering van de nieuwbouw van woningen niet controversieel wordt verklaard, volgens hen zeker niet helpen om deze neerwaartse spiraal snel te doorbreken.

Meer uit Financieel

Voorlopig akkoord alle EU-instituten over importstop Russisch lng

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement en de EU-lidstaten hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een voorlopig akkoord gesloten over de importstop van Russisch vloeibaar gas (lng) voor 1 januari 2027. Dat voorstel had de Europese Commissie gedaan in september. De import van Russisch gas via pijpleidingen wordt per 30 september 2027 verboden, zo is besloten.

24 minuten geleden
Damrak volgt Wall Street omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De beursgraadmeters in Amsterdam zijn woensdag hoger geopend, in navolging van de koerswinsten op Wall Street dinsdag. De beurshandel daar kreeg een opsteker van een herstel van de bitcoin. Afgelopen weken ging de toonaangevende cryptomunt hard omlaag, wat voor grote onrust zorgde bij beleggers.

49 minuten geleden
Heijmans krijgt grote opdracht van TenneT voor elektriciteitsnet

EDE (ANP) - Heijmans heeft opdracht gekregen van netbeheerder TenneT om de komende vijf jaar belangrijke onderdelen te produceren voor hoogspanningsstations in een nieuwe fabriek in Ede. Het contract voor de levering van de zogeheten hoogspanningsvelden heeft een waarde van bijna 80 miljoen euro, maakten het bouw- en infrabedrijf en TenneT woensdag bekend.

1 uur geleden
FT: AI-bedrijf Anthropic mogelijk volgend jaar naar beurs

LONDEN (ANP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic gaat mogelijk volgend jaar naar de aandelenbeurs, meldt Financial Times op basis van bronnen. Volgens de zakenkrant heeft Anthropic advocatenkantoor Wilson Sonsini ingehuurd om voorbereidingen te treffen voor een eventuele beursgang die begin volgend jaar al kan plaatsvinden.

2 uur geleden
Rabo: economie blijft groeien, maar werkloosheid loopt ook op

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse economie blijft de komende jaren groeien, verwachten economen van Rabobank. Zij voorzien voor dit jaar een groei van 1,7 procent ten opzichte van 2024. Voor volgend jaar en 2027 voorspelt de bank een verdere groei van 1,3 procent per jaar.

2 uur geleden
ANWB: interesse om elektrisch te rijden gedaald

DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren zijn mensen terughoudender geworden om binnen vijf jaar over te stappen naar elektrisch rijden. Volgens een onderzoek van de ANWB komt dit onder meer door het verminderen van de stimuleringsmaatregelen door de overheid. Zo is de aankoopsubsidie voor elektrische auto's geschrapt en moet er sinds dit jaar ook motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen worden betaald.

4 uur geleden
Airbus inspecteert tot 628 vliegtuigen om probleem metalen platen

PARIJS (ANP) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus meldde dinsdag dat wereldwijd mogelijk tot 628 van zijn populaire A320-vliegtuigen moeten worden geïnspecteerd vanwege een 'kwaliteitsprobleem' met metalen platen dat aan het licht is gekomen.

8 uur geleden