Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rapport: investeringen in sectoren met ontbossingsrisico stijgen

Rapport: investeringen in sectoren met ontbossingsrisico stijgen

AMSTERDAM (ANP) - Financiële instellingen hebben het afgelopen jaar wereldwijd meer geld gestoken in bedrijven in sectoren waar de risico's op ontbossing het hoogst zijn. Investeringen in die sectoren stegen met 7 procent, de kredietverlening nam er met ruim 10 procent toe. Onderzoeksbureau Profundo heeft dat becijferd in een studie in opdracht van Milieudefensie en andere organisaties. Op een ranglijst van banken die projecten financieren die volgens de onderzoekers Zuid-Amerikaanse natuurgebieden in gevaar kunnen brengen, staat Rabobank op de zesde plaats. Het rapport verschijnt enkele dagen voor de VN-top over biodiversiteit in Colombia.

De onderzoekers concluderen dat de financiële sector "een kritieke rol" speelt in "het versnellen van de wereldwijde biodiversiteitscrisis". Profundo heeft gekeken naar investeringen in rundvlees, palmolie, papier/pulp, rubber, soja en hout. In die sectoren komt veel ontbossing voor, onder meer van regenwoud. Volgens het onderzoek is de financiering in de sectoren in 2023 toegenomen tot bijna 53 miljard dollar. Een jaar eerder was dat ruim 48 miljard. In 2021 was er nog een piek van bijna 57 miljard dollar, na een dip in 'coronajaar' 2020.

De onderzoekers zien geen effect van vrijwillige duurzaamheidsafspraken. "We hebben geen bewijs gevonden dat deze initiatieven schadelijke financiële stromen aan banden hebben gelegd", schrijven ze. Profundo ziet een "groeiend gat" tussen voornemens en actie.

Rabobank

Braziliaanse banken hebben de grootste bedragen uitgeleend in sectoren die als riskant zijn aangemerkt. Banco do Brasil is veruit de grootste speler, met 95 miljard dollar. Rabobank bezet met 8 miljard dollar de zesde plaats. Rabobank laat weten "niet gelukkig" te zijn met die uitkomst. De inhoud van het rapport is verder nog niet bekend bij de bank. In het algemeen stelt Rabobank "een ontbossingsvrije voedselvoorziening" na te streven. "Weglopen van dit probleem door afscheid te nemen van klanten zou het ontbossingsprobleem wat ons betreft niet oplossen", zegt een woordvoerder.

Op de lijst van investeerders in riskante sectoren staat Pensioenfonds Zorg en Welzijn (PfZW) op de zesde plaats. Het fonds laat weten dat het er alles aan doet om ontbossingsrisico's "te minimaliseren", bijvoorbeeld door satellietdata te verzamelen en bedrijven aan te spreken. "Afgelopen maanden hebben we tientallen bedrijven in verschillende sectoren verkocht omdat ze onvoldoende aandacht aan ontbossing besteden", stelt het fonds.

Meer uit Financieel

Lufthansa-piloten gaan maandag en dinsdag staken

BERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.

7 uur geleden
Meeste Ierse tankstations mogelijk leeg na aanhoudende blokkades

DUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.

11 uur geleden
Bloomberg: drie grote olietankers varen door Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.

12 uur geleden
Thailand verhoogt uitkeringen en steun om oorlog Midden-Oosten

ANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.

13 uur geleden
IBM schikt voor miljoenen na onderzoek VS naar diversiteitsbeleid

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.

15 uur geleden
Van Rij: Europa moet defensieaanbestedingen versnellen

WASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.

16 uur geleden
Zelfrijdende software Tesla toegelaten op openbare weg Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.

1 dag geleden