Rapport beticht Franse politie bij CL-finale van crimineel gedrag
LONDEN (ANP) - De behandeling van supporters bij de Champions League-finale in Parijs door de Franse politie was crimineel gedrag. Dat stelt een onafhankelijk onderzoek voorgezeten door professor in de rechten Phil Scraton, die ook het onderzoek naar de Hillsborough-ramp in 1989 leidde.
Een Frans senaatsonderzoek in juli weet de chaos aan een gebrek aan voorbereiding door de Franse autoriteiten en de Europese voetbalbond UEFA en aan slecht uitgevoerde veiligheidsmaatregelen. Die chaos ontstond vermoedelijk omdat er valse kaarten in omloop waren. Als gevolg daarvan stonden er voor de poorten van het Stade de France lange wachtrijen. De Franse politie gebruikte traangas, ook tegen voetbalfans die in de rij stonden te wachten.
"De aanhoudende willekeurige politieaanvallen op supporters en de niet-uitgelokte inzet van traangas bij mannen, vrouwen en kinderen in openbare ruimten, waren roekeloos en gevaarlijk. Het zorgde voor misdadige aanvallen", concludeerde het rapport. "Aanhoudende fouten in publieksmanagement brachten ernstige schade toe aan de gezondheid en het welzijn van de supporters."
Gevaar
Volgens het onderzoek blijkt duidelijk uit de verklaringen van de supporters dat ze in gevaar zijn gebracht door agressief optreden van de politie, ineffectieve veiligheidsmaatregelen en het falen van het veiligheidsplan voor het stadion.
De Franse autoriteiten gaven in eerste instantie de aanhangers van Liverpool de schuld van de chaos, maar al snel bleek dat er heel wat mis was met de organisatie rond de finale. De Europese voetbalbond UEFA besloot daarop onafhankelijk onderzoek te laten doen. De uitkomsten van dat onderzoek worden volgende maand verwacht.
Meer uit Voetbal
LEIPZIG (ANP) - Crystal Palace heeft de Conference League gewonnen. De club uit het zuiden van Londen rekende in de finale af met Rayo Vallecano (1-0). Jean-Philippe Mateta maakte het winnende doelpunt in Leipzig.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Manuel Neuer mist zondag de oefenwedstrijd van Duitsland tegen Finland. De 40-jarige doelman is nog onvoldoende hersteld van een kuitblessure.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De procureurs-generaal van New York en New Jersey hebben wereldvoetbalbond FIFA gedagvaard in het kader van een onderzoek naar de verkoop van WK-tickets. Dat gebeurt slechts twee weken voor de start van het wereldkampioenschap voetbal.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De nieuwe algemeen directeur Robert Eenhoorn heeft al 'heel veel gesprekken' gevoerd met Dévy Rigaux, die als technisch directeur bij de club uit Rotterdam aan de slag gaat. "De club was met ons allebei in gesprek", vertelt hij op Feyenoord One, het mediakanaal van de nummer 2 van de Eredivisie. "De tijd dringt, dus dat is ook logisch."
7 uur geledenZEIST (ANP) - Bondscoach Ronald Koeman van het Nederlands elftal mag tot een dag voor de eerste WK-groepswedstrijd tegen Japan een vervanger oproepen als iemand ernstig geblesseerd of ziek is. Dat is tot 13 juni 22.00 uur Nederlandse tijd.
7 uur geledenROME (ANP) - De Nederlanders Kenneth Taylor en Tijjani Noslin krijgen een nieuwe trainer bij Lazio. De club uit Rome heeft na een seizoen alweer afscheid genomen van Maurizio Sarri.
7 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Lucas Jetten gaat met SC Cambuur de Eredivisie in. De 18-jarige linksback verlaat Ajax en heeft zijn handtekening onder een contract voor drie seizoenen gezet.
8 uur geleden