Rapport beticht Franse politie bij CL-finale van crimineel gedrag
LONDEN (ANP) - De behandeling van supporters bij de Champions League-finale in Parijs door de Franse politie was crimineel gedrag. Dat stelt een onafhankelijk onderzoek voorgezeten door professor in de rechten Phil Scraton, die ook het onderzoek naar de Hillsborough-ramp in 1989 leidde.
Een Frans senaatsonderzoek in juli weet de chaos aan een gebrek aan voorbereiding door de Franse autoriteiten en de Europese voetbalbond UEFA en aan slecht uitgevoerde veiligheidsmaatregelen. Die chaos ontstond vermoedelijk omdat er valse kaarten in omloop waren. Als gevolg daarvan stonden er voor de poorten van het Stade de France lange wachtrijen. De Franse politie gebruikte traangas, ook tegen voetbalfans die in de rij stonden te wachten.
"De aanhoudende willekeurige politieaanvallen op supporters en de niet-uitgelokte inzet van traangas bij mannen, vrouwen en kinderen in openbare ruimten, waren roekeloos en gevaarlijk. Het zorgde voor misdadige aanvallen", concludeerde het rapport. "Aanhoudende fouten in publieksmanagement brachten ernstige schade toe aan de gezondheid en het welzijn van de supporters."
Gevaar
Volgens het onderzoek blijkt duidelijk uit de verklaringen van de supporters dat ze in gevaar zijn gebracht door agressief optreden van de politie, ineffectieve veiligheidsmaatregelen en het falen van het veiligheidsplan voor het stadion.
De Franse autoriteiten gaven in eerste instantie de aanhangers van Liverpool de schuld van de chaos, maar al snel bleek dat er heel wat mis was met de organisatie rond de finale. De Europese voetbalbond UEFA besloot daarop onafhankelijk onderzoek te laten doen. De uitkomsten van dat onderzoek worden volgende maand verwacht.
Meer uit Voetbal
BOEKAREST (ANP) - Mircea Lucescu is op 80-jarige leeftijd overleden. Dat meldt de Roemeense voetbalbond. Hij werd anderhalve week geleden als bondscoach met Roemenië uitgeschakeld door Turkije in de play-offs voor het WK van komend seizoen in de Verenigde Staten, Canada en Mexico.
18 minuten geledenPARIJS (ANP) - Trainer Arne Slot hoopt dat Liverpool in staat is om de hele wedstrijd goed te spelen tegen Paris Saint-Germain. "Want alleen dan hebben we een kans", zei hij op een persconferentie voor het uitduel van woensdag in de kwartfinale van de Champions League.
19 minuten geledenZURICH (ANP/AFP) - Wereldvoetbalbond FIFA is een tuchtprocedure gestart tegen de Spaanse voetbalbond vanwege racistische liederen die tijdens de vriendschappelijke oefeninterland tussen Spanje en Egypte vorige week te horen waren. Fans van de thuisploeg zongen in het stadion van Espanyol in Barcelona islamofobe spreekkoren. Ze schreeuwden onder meer: "wie niet springt, is moslim".
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Onder luid gejuich en applaus zijn de spelers en staf van PSV onthaald in het Philips Stadion in Eindhoven. De spelers, staf en trainer Peter Bosz kwamen op het podium, waar ze de kampioensschaal hebben ontvangen. Daarna maakte de selectie een ereronde door het stadion.
5 uur geledenNAPELS (ANP/DPA) - Antonio Conte keert graag terug als bondscoach van Italië. Dat zei de 56-jarige trainer van Napoli op een persconferentie.
7 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Harry Maguire blijft bij Manchester United voetballen. De 33-jarige verdediger heeft zijn contract verlengd tot de zomer van 2027, met een optie voor nog een jaar.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse regering neemt pas een besluit over de deelname van het nationale team aan het WK voetbal zodra ze een reactie van de FIFA heeft ontvangen over de verplaatsing van de wedstrijden. Dat zegt Ahmad Donyamali, de Iraanse minister van Sport.
9 uur geleden