Randstad: AI geen oplossing voor nijpendste arbeidsmarktkrapte
DIEMEN (ANP) - Kunstmatige intelligentie (AI) lijkt maar in beperkte mate een oplossing voor de aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt. Juist voor veelgevraagde functies in onder meer de zorg, bouw, techniek en onderwijs is AI vaak geen alternatief. Dat meldt uitzendconcern Randstad op basis van onderzoek van de VN-organisatie voor internationale arbeid, ILO.
Voor een groot deel van de administratieve, financiële en ICT-functies heeft AI naar verwachting wel een gemiddelde tot grote impact. Daarvoor zijn echter nu al vaak relatief veel mensen beschikbaar.
"De verschillen op de arbeidsmarkt worden eerder groter dan kleiner. Juist de beroepen met de grootste krapte hebben de minste AI-impact. Bijvoorbeeld in de zorg en techniek staan we voor grote uitdagingen", vertelde arbeidsmarktanalist Bart van Krimpen van Randstad tijdens een onlinepresentatie.
Stijging vacatures in de zorg
Ruim 16 procent van alle werkenden in Nederland heeft volgens het onderzoek een beroep met een potentieel hoge AI-blootstelling. Dat betekent dat veel taken deels of volledig met AI kunnen worden uitgevoerd. "Dit is wel op basis van de huidige stand van de technologie. We weten niet waar het heengaat", zei Van Krimpen.
Het aantal vacatures in de zorg is de afgelopen maanden gestegen tot een nieuw recordniveau van 70.000. Over alle sectoren bezien nam de krapte juist iets af, al is deze nog steeds hoog. Vooral in de techniek zijn veel mensen nodig. De sector agrarisch/groen is een opvallende stijger. Vooral de vraag naar hoveniers steeg sterk. Volgens Randstad kan dat komen door vergrijzing, maar ook de vergroening van bijvoorbeeld steden met het oog op het klimaat.
De handhaving op schijnzelfstandigheid begint ook steeds zichtbaarder te worden op de arbeidsmarkt. Met name in de kinderopvang is het aantal zzp'ers teruggelopen, maar ook in de bouw, horeca en het onderwijs. Tot een vermindering van de krapte in deze sectoren leidt de verschuiving volgens Randstad nog niet. Ook kunnen andere constructies, zoals uitzendcontracten, duurder uitvallen voor de opdrachtgever omdat er btw over moet worden betaald.
Meer uit Financieel
LEIDSCHENDAM (ANP) - De topman van textielwinkelketen Zeeman, Erik-Jan Mares, gaat de belangen behartigen van supermarkten. Vanaf september is hij voorzitter van branchevereniging Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL).
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - VNO-NCW en MKB-Nederland roepen ondernemers met een WordPress-website op om "zo snel mogelijk" hun beveiliging te controleren. De werkgeversorganisaties doen dit naar aanleiding van een grote internationale politieactie deze week. Daarbij werd een belangrijk netwerk van cybercriminelen verstoord dat WordPress-websites misbruikt om malware te verspreiden onder bezoekers.
34 minuten geledenDÜSSELDORF (ANP) - Parfumerie- en cosmeticawinkelketen Douglas is somberder over de resultaten dit jaar. Door onzekerheid over de economische gevolgen van oorlogen kijken consumenten kritischer naar de prijs. Daardoor stelt het bedrijf onder andere zijn verwachtingen over de winstgevendheid en omzet naar beneden bij.
45 minuten geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De Duitse staat mag van Brussel een minderheidsbelang nemen in de Frans-Duitse wapenfabrikant KNDS, die onder meer Leopard 2-gevechtstanks maakt. De Europese Commissie heeft vanuit het mededingingsrecht geen bezwaar en keurt de verkoop goed.
59 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Chipmaker Intel ging donderdag stevig omhoog op de beurzen in New York na uitlatingen van Donald Trump. Volgens de Amerikaanse president heeft Apple ingestemd om samen met Intel zijn chips te ontwerpen en te produceren in de Verenigde Staten. Trump gaf geen verdere details over de samenwerking. De Amerikaanse regering investeerde vorig jaar al miljarden in Intel om de chipproductie in eigen land te stimuleren.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL heeft vorig jaar meer brievenbussen weggehaald dan in eerdere jaren. Door heel Nederland verdwenen bijna achthonderd brievenbussen. De betrouwbaarheid van de postbezorging is daarnaast gelijk gebleven en lag in 2025 opnieuw ruim onder de wettelijke norm, meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) donderdag in een jaarlijkse monitor van de post- en pakketmarkt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De nieuwe game uit de populaire reeks Grand Theft Auto is vanaf volgende week vooraf te bestellen, kondigt uitgever Rockstar Games aan. De komst van de game Grand Theft Auto VI is meermaals uitgesteld en moet volgens de planning in november verschijnen.
2 uur geleden