Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Randstad: AI geen oplossing voor nijpendste arbeidsmarktkrapte

Randstad: AI geen oplossing voor nijpendste arbeidsmarktkrapte

DIEMEN (ANP) - Kunstmatige intelligentie (AI) lijkt maar in beperkte mate een oplossing voor de aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt. Juist voor veelgevraagde functies in onder meer de zorg, bouw, techniek en onderwijs is AI vaak geen alternatief. Dat meldt uitzendconcern Randstad op basis van onderzoek van de VN-organisatie voor internationale arbeid, ILO.

Voor een groot deel van de administratieve, financiële en ICT-functies heeft AI naar verwachting wel een gemiddelde tot grote impact. Daarvoor zijn echter nu al vaak relatief veel mensen beschikbaar.

"De verschillen op de arbeidsmarkt worden eerder groter dan kleiner. Juist de beroepen met de grootste krapte hebben de minste AI-impact. Bijvoorbeeld in de zorg en techniek staan we voor grote uitdagingen", vertelde arbeidsmarktanalist Bart van Krimpen van Randstad tijdens een onlinepresentatie.

Stijging vacatures in de zorg

Ruim 16 procent van alle werkenden in Nederland heeft volgens het onderzoek een beroep met een potentieel hoge AI-blootstelling. Dat betekent dat veel taken deels of volledig met AI kunnen worden uitgevoerd. "Dit is wel op basis van de huidige stand van de technologie. We weten niet waar het heengaat", zei Van Krimpen.

Het aantal vacatures in de zorg is de afgelopen maanden gestegen tot een nieuw recordniveau van 70.000. Over alle sectoren bezien nam de krapte juist iets af, al is deze nog steeds hoog. Vooral in de techniek zijn veel mensen nodig. De sector agrarisch/groen is een opvallende stijger. Vooral de vraag naar hoveniers steeg sterk. Volgens Randstad kan dat komen door vergrijzing, maar ook de vergroening van bijvoorbeeld steden met het oog op het klimaat.

De handhaving op schijnzelfstandigheid begint ook steeds zichtbaarder te worden op de arbeidsmarkt. Met name in de kinderopvang is het aantal zzp'ers teruggelopen, maar ook in de bouw, horeca en het onderwijs. Tot een vermindering van de krapte in deze sectoren leidt de verschuiving volgens Randstad nog niet. Ook kunnen andere constructies, zoals uitzendcontracten, duurder uitvallen voor de opdrachtgever omdat er btw over moet worden betaald.

Meer uit Financieel

Moederbedrijf FlixBus neemt busaanbieder naar luchthavens over

AMSTERDAM (ANP) - Flix, het moederbedrijf van FlixBus, neemt een Luxemburgse aanbieder van shuttlebussen naar Europese luchthavens over. Flix kondigt dinsdag aan een meerderheidsbelang te nemen in platform Flibco.

16 minuten geleden
CPB: bijna 12.000 huurders van corporatiewoningen hebben koophuis

DEN HAAG (ANP) - Bijna 12.000 mensen die een huis huren van een woningcorporatie zijn ook eigenaar van één of meerdere woningen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Hoewel het maar een klein aantal (0,5 procent) van alle corporatiehuurders betreft, roept het volgens het CPB vragen op over "passend gebruik van schaarse sociale huurwoningen".

6 uur geleden
Wall Street sluit licht hoger na dagvaardingen tegen Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine winsten gesloten. Beleggers deden het rustig aan na de stappen van het Amerikaanse ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve. Daardoor zijn opnieuw zorgen ontstaan over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.

7 uur geleden
Paramount Skydance klaagt Warner Bros. aan om Netflix-deal

NEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft Warner Bros. Discovery in de Verenigde Staten aangeklaagd vanwege de deal die zijn branchegenoot heeft gesloten met Netflix. Paramount Skydance eist dat Warner Bros. meer informatie over de deal deelt.

9 uur geleden
Econoom: uitspraak tarievenzaak VS geen klap voor handelsstromen

FRANKFURT (ANP) - Als het Amerikaanse Hooggerechtshof de importheffingen van president Donald Trump onwettig verklaart, levert dat geen grote klap op voor de wereldwijde handelsstromen. Dat denkt ING-econoom Carsten Brzeski. Hij stelt dat er eerder sprake zal zijn van een verdere structurele verandering in de wereldwijde handel.

11 uur geleden
Heineken eindigt onderaan hogere AEX na vertrek topman

AMSTERDAM (ANP) - Heineken is maandag onderaan de AEX-index geëindigd. Beleggers reageerden op het vertrek van topman Dolf van den Brink van de bierbrouwer. Er is nog geen opvolger gevonden.

11 uur geleden
Goud- en zilverprijzen bereiken nieuwe records na dagvaarden Fed

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goud- en zilverprijzen hebben maandag nieuwe recordhoogtes bereikt. De zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve werden opnieuw aangewakkerd nadat de regering van president Donald Trump dreigde met een strafrechtelijke aanklacht tegen de Amerikaanse centrale bank.

13 uur geleden