Rabobank profiteert fors van langzaam oplopende spaarrente
UTRECHT (ANP) - Rabobank heeft afgelopen jaar flink geprofiteerd van de langzaam oplopende spaarrente. De rente die het financiële concern ontving, nam sneller toe dan het bedrag dat de financiële instelling zelf moest uitkeren, waardoor de nettowinst bijna verdubbelde.
Rabobank maakte zo'n 4,4 miljard euro winst, tegenover 2,4 miljard euro een jaar eerder. De bank was ook meer kwijt aan allerlei kosten (plus 9 procent), maar de extra inkomsten waren ruim voldoende om dat te compenseren. Vooral aan personeelskosten was Rabobank afgelopen jaar fors meer kwijt, iets waarvan het bedrijf verwacht dat dat ook de komende tijd nog zo blijft.
Financieel directeur Bas Brouwers zegt te verwachten dat de bank zo'n winstsprong niet snel herhaalt. "Dit was een uitzonderlijk goed jaar. De rente is nog nooit zo snel, zo hard gestegen. Dat is superuitzonderlijk. Je kunt ook zeggen dat dit een snel herstel is van de afgelopen jaren waarin de rente-inkomsten enorm onder druk stonden, maar dit herstel zal niet op dit niveau aanhouden. We denken dat dit een piek is geweest."
Minder rente-inkomsten
Brouwers schat dat de rente-inkomsten dit jaar met zo'n 5 tot 6 procent dalen, na een stijging van meer dan een kwart in 2023. "De spaarrentes zijn verhoogd en de marktrentes dreigen weer naar beneden te gaan", licht de directeur de kentering voor de bank toe. Over de gevolgen voor de winst wilde hij zich niet uitlaten, omdat dit van veel zaken afhankelijk is.
Topman Stefaan Decraene geeft aan dat een verdere verhoging van de spaarrente er vooralsnog niet in zit. "Wij volgen de evolutie van de rente. Als de inflatie onder controle blijkt te zijn, verwacht iedereen eerder een rentedaling. Wij volgen dat en sturen waar nodig bij." Rabobank geeft nu op tegoeden tot 20.000 euro 1,7 procent rente.
Verduurzamen
De Belgische bestuursvoorzitter is vooral "fier" dat Rabobank met de miljardenwinst ook via verschillende projecten ongeveer 400 miljoen euro beschikbaar stelt aan klanten, leden en personeel om te verduurzamen. "We keerden jaarlijks al een coöperatief dividend uit van 40 miljoen euro, maar dat is nu tien keer meer. We hadden de financiële ruimte om iets extra's te doen voor de maatschappij. Dat hadden we ook niet kunnen doen en dan zouden we nog meer winst hebben."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Mensen die zich door een nepbankmedewerker laten overhalen zelf geld over te boeken naar fraudeurs, hoeven niet op compensatie van hun bank te rekenen. Volgens een uitspraak bij financieel klachteninstituut Kifid is een bank dan in beginsel niet verplicht schade te vergoeden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het vertrek van supermarkten bij ondernemersorganisatie VNO-NCW is volgens voorzitter Coen van Oostrom "per saldo geen ramp". Supermarkten hebben inderdaad hun lidmaatschap bij de ondernemersorganisatie opgezegd, bevestigt hij bij radiozender BNR. "Dat is vorig jaar gebeurd."
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer wil dat techbedrijven maatregelen nemen om te voorkomen dat jongeren naaktbeelden kunnen verspreiden via hun telefoons. Als dat niet gebeurt, wil de premier ze daartoe verplichten met wetgeving.
3 uur geledenARNHEM (ANP) - President-directeur Frans Everts van Shell Nederland wordt de nieuwe topman van hoogspanningsnetbeheerder TenneT. Hij wordt op 1 november de opvolger van Manon van Beek bij TenneT voor een periode van vier jaar.
4 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Werkgeversorganisatie AWVN vindt dat er bij cao-onderhandelingen meer aandacht moet zijn voor groei van productiviteit. Dat stelt directeur Lisette van Breugel. Volgens haar staat het Nederlandse verdienmodel onder druk en is productiviteitsgroei nodig voor economische groei.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ING heeft een eigen AI-model ontwikkeld om hypotheekaanvragen sneller te behandelen. Dit wil de bank op grotere schaal gaan inzetten, bevestigt een woordvoerder van ING na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. ING is volgens de krant de eerste Nederlandse bank die AI op grote schaal gebruikt bij besluiten of mensen een hypotheek kunnen afsluiten. Andere banken zullen naar verwachting snel volgen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager begonnen aan de nieuwe handelsweek. De vergeldingsaanvallen tussen Israël en Iran zorgden voor onzekerheid rond de vredesonderhandelingen over de oorlog in het Midden-Oosten. Door het opgelaaide geweld in de regio liepen de olieprijzen hard op, nu een volledige heropening van de Straat van Hormuz voor olietankers weer verder weg lijkt.
6 uur geleden