Rabobank profiteert fors van langzaam oplopende spaarrente
UTRECHT (ANP) - Rabobank heeft afgelopen jaar flink geprofiteerd van de langzaam oplopende spaarrente. De rente die het financiële concern ontving, nam sneller toe dan het bedrag dat de financiële instelling zelf moest uitkeren, waardoor de nettowinst bijna verdubbelde.
Rabobank maakte zo'n 4,4 miljard euro winst, tegenover 2,4 miljard euro een jaar eerder. De bank was ook meer kwijt aan allerlei kosten (plus 9 procent), maar de extra inkomsten waren ruim voldoende om dat te compenseren. Vooral aan personeelskosten was Rabobank afgelopen jaar fors meer kwijt, iets waarvan het bedrijf verwacht dat dat ook de komende tijd nog zo blijft.
Financieel directeur Bas Brouwers zegt te verwachten dat de bank zo'n winstsprong niet snel herhaalt. "Dit was een uitzonderlijk goed jaar. De rente is nog nooit zo snel, zo hard gestegen. Dat is superuitzonderlijk. Je kunt ook zeggen dat dit een snel herstel is van de afgelopen jaren waarin de rente-inkomsten enorm onder druk stonden, maar dit herstel zal niet op dit niveau aanhouden. We denken dat dit een piek is geweest."
Minder rente-inkomsten
Brouwers schat dat de rente-inkomsten dit jaar met zo'n 5 tot 6 procent dalen, na een stijging van meer dan een kwart in 2023. "De spaarrentes zijn verhoogd en de marktrentes dreigen weer naar beneden te gaan", licht de directeur de kentering voor de bank toe. Over de gevolgen voor de winst wilde hij zich niet uitlaten, omdat dit van veel zaken afhankelijk is.
Topman Stefaan Decraene geeft aan dat een verdere verhoging van de spaarrente er vooralsnog niet in zit. "Wij volgen de evolutie van de rente. Als de inflatie onder controle blijkt te zijn, verwacht iedereen eerder een rentedaling. Wij volgen dat en sturen waar nodig bij." Rabobank geeft nu op tegoeden tot 20.000 euro 1,7 procent rente.
Verduurzamen
De Belgische bestuursvoorzitter is vooral "fier" dat Rabobank met de miljardenwinst ook via verschillende projecten ongeveer 400 miljoen euro beschikbaar stelt aan klanten, leden en personeel om te verduurzamen. "We keerden jaarlijks al een coöperatief dividend uit van 40 miljoen euro, maar dat is nu tien keer meer. We hadden de financiële ruimte om iets extra's te doen voor de maatschappij. Dat hadden we ook niet kunnen doen en dan zouden we nog meer winst hebben."
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM heeft met de vakbonden een nieuw cao-akkoord voor grondmedewerkers van de luchtvaartmaatschappij gesloten. Eind vorige maand werd al een principeovereenkomst gesloten met FNV en CNV, die nu is goedgekeurd door de leden. Volgens KLM wordt het akkoord breed gedragen, ook door de bonden De Unie, NVLT en VKP.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak met minnen tot 6,3 procent door zorgen bij beleggers over de enorme investeringen in AI en de sterk gestegen waarderingen van techfondsen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het besluit van de gemeente Amsterdam om geen grote nieuwe datacenters toe te staan in de gemeente, betekent dat Liander drie elektriciteitsstations minder hoeft te bouwen. Hiermee bespaart de netbeheerder zo'n 125 miljoen euro, meldde de gemeente Amsterdam vrijdagmiddag op basis van een nieuwe doorrekening. Ook TenneT hoeft volgens deze doorrekening twee stations minder te bouwen.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Werknemers van kledingketen Zara zijn van plan om in meerdere Europese landen te protesteren op Black Friday. Ze willen dat er weer een regeling komt voor het delen van winsten met het personeel van het Spaanse moederbedrijf Inditex.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het proces van economische vernieuwing in Nederland is duidelijk afgezwakt. Tot die conclusie komt het Centraal Planbureau (CPB) in een nieuw rapport. Volgens de belangrijke adviseur van het kabinet worden slecht presterende bedrijven minder snel vervangen door nieuwe, innovatieve en goed presterende bedrijven.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst geopend na de flinke ommezwaai een dag eerder. Beter dan verwachte resultaten van beurslieveling Nvidia, de grote aanjager van de AI-rally dit jaar, leken donderdag nog voor opluchting te zorgen bij beleggers. Wall Street kon de koersrally echter niet volhouden door de onzekerheid over het aanstaande rentebesluit van de Federal Reserve.
5 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - Het conglomeraat International Holding Company (IHC) uit Abu Dhabi wil de buitenlandse bezittingen van het Russische oliebedrijf Lukoil overnemen. De Emirati hebben hun interesse ook al kenbaar gemaakt aan het Amerikaanse ministerie van Financiën.
6 uur geleden