
Rabobank: horeca verspilt jaarlijks ruim 55 miljoen kilo voedsel
UTRECHT (ANP) - Hotels, cafés en restaurants verspillen op jaarbasis meer dan 55 miljoen kilo aan voedsel, heeft de Rabobank becijferd. Daarmee gooit de horeca ruim 9 procent minder weg dan in 2019, maar er valt volgens de bank nog een hoop te verbeteren. Een stad met de omvang van Den Bosch zou van al het verspilde voedsel nagenoeg een heel jaar kunnen eten.
De kenners van de Rabobank hebben uitgerekend dat het weggooien van eten de sector nog steeds 647 miljoen euro per jaar kost. Dit zou vooral komen doordat horecaondernemers bij hun pogingen om de klant tevreden te stellen vaak te weinig aandacht hebben voor voedselverspilling.
Het vergroten van het bewustzijn dat er verspilling plaatsvindt, is volgens de Rabobank dan ook het beste middel om het probleem aan te pakken. "Minder verspilling is vooral een kwestie van bewustzijn, het maken van kleine aanpassingen en van meten", bevestigt Jos Klerx, sectormanager bij de Rabobank, na berichtgeving door de NOS.
Stijgende kosten
Dat er inmiddels wel minder wordt weggegooid dan in 2019 heeft onder andere te maken met de stijgende kosten voor de horeca, stellen de onderzoekers. Daardoor zijn hotels en restaurants op zoek gegaan gaan manieren om hun marges te verbeteren. Vooral hotels zijn hiermee aan de slag gegaan, aldus de Rabobank. Mogelijk heeft dat er mee te maken dat hotels vaak een speciale manager hebben die zich bezighoudt met het restaurant en let op het inkoopbeleid.
Volgens de Rabobank is het tegengaan van het onnodig weggooien van voedsel ook belangrijk voor het behalen van duurzaamheidsdoelen. Nederland heeft zich onder meer aan een doelinstelling verbonden om in 2030 de helft minder voedsel te verspillen. De verspilling draagt nu ook nog bij aan de CO2-uitstoot van de horeca. In 2019 waren de weggegooide etenswaren nog goed voor 121.000 ton CO2-uitstoot, inmiddels is dat al gedaald tot ruim 110.000 ton.
Verspillingsvrije Week
Tijdens de Verspillingsvrije Week, die deze week plaatsvindt, vragen meerdere organisaties en overheden aandacht voor voedselverspilling. Supermarkten komen bijvoorbeeld met tips voor consumenten, gemeenten organiseren activiteiten rond het thema en bekende Nederlanders delen zogeheten restjesrecepten. Daarnaast brengt demissionair minister Piet Adema van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit maandag een bezoek aan een basisschool om met leerlingen te praten over het belang van het tegengaan van voedselverspilling.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De stemming zat er maandag goed in op Wall Street, waar de beursgraadmeters nieuwe records bereikten. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gemeld dat de handelsgesprekken met China voorspoedig verliepen. Autofabrikant Tesla (plus 3,6 procent) ging verder omhoog na de bekendmaking dat topman Elon Musk voor ongeveer 1 miljard dollar aan aandelen van zijn eigen bedrijf heeft gekocht. Vrijdag boekte het aandeel Tesla al een verrassende koerswinst van ruim 7 procent.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De goudprijs heeft maandag een nieuw recordniveau bereikt, na vier weken op rij te zijn gestegen. De prijs van goud is dit jaar met ongeveer 40 procent opgelopen en behoort daarmee tot de best presterende grondstoffen.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM zegt nog altijd niet te weten wat de staking woensdag bij het grondpersoneel van de luchtvaartmaatschappij op Schiphol betekent voor de vluchten en passagiers. Eerder maandag was op de website van Schiphol al te zien dat KLM voor die dag vele tientallen vluchten heeft geschrapt.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs is de eerste handelsdag van de week positief geëindigd, geholpen door groen gekleurde koersenborden op Wall Street. Vooral de chipbedrijven ASML, ASMI en Besi deden goede zaken, met koerswinsten tot 6 procent.
8 uur geledenDELFZIJL (ANP) - De Nederlandse rederij van een vrachtschip dat onlangs vast kwam te zitten ten noorden van Canada werkt momenteel aan een plan om het schip los te maken. Dit bevestigt een woordvoerder van de rederij, Wagenborg uit het Groningse Delfzijl, na berichtgeving door onder andere RTV Noord.
8 uur geledenMADRID (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en de Chinese eigenaren van socialmediaplatform TikTok hebben een 'raamwerkakkoord' bereikt om een deel van het socialmediaplatform over te nemen, heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent maandag gezegd.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tesla ging maandag verder omhoog op de aandelenbeurzen in New York. De fabrikant van elektrische auto's werd ruim 6 procent meer waard na de bekendmaking dat topman Elon Musk voor ongeveer 1 miljard dollar aan aandelen van zijn eigen bedrijf heeft gekocht. Vrijdag boekte het aandeel Tesla ook al een verrassende koerswinst van ruim 7 procent. Mede door die koerssprong sloot de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq vrijdag op een nieuw recordniveau.
10 uur geleden