Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rabobank: groei economie zwakt flink af door oorlog in Oekraïne

Rabobank: groei economie zwakt flink af door oorlog in Oekraïne

UTRECHT (ANP) - De groei van de Nederlandse economie zwakt flink af door de oorlog in Oekraïne. Dat voorzien economen van de Rabobank. Dit komt volgens hen doordat de prijzen van bijvoorbeeld voedsel en energie door de oorlog verder stijgen en ook langer hoog zullen blijven. Daarnaast zorgen de sancties tegen Rusland en vrijwillige boycots van bedrijven voor een minder snelle groei van de Nederlandse export.

In een nieuw kwartaalrapport gaan de economen uit van 3,1 procent economische groei dit jaar, gevolgd door 1,2 procent groei volgend jaar. Vorig jaar ging de economie nog 4,8 procent vooruit. Daarbij rekenen de deskundigen voor dit jaar op een gemiddelde inflatie van 5,5 procent. Volgend jaar zou het algehele prijsniveau dan nog eens 2,9 procent toenemen.

Het is de eerste keer dat Rabobank de oorlog in zijn economische vooruitzichten heeft meegenomen. Eerder had de bank wel al een paar verschillende scenario's getoond over hoe impact van het conflict zou kunnen uitpakken. Bij de vorige economische raming enkele maanden terug ging de bank nog uit van plussen van 2,9 en 2 procent. Toen lag de focus nog erg op de beperkingen door de lockdowns en het herstel uit de coronacrisis.

Overloopeffect

De groei voor dit jaar valt in de nieuwe cijfers dus wat hoger uit dan bij de vorige raming. Maar die vergelijking gaat volgens Rabo-econoom Nic Vrieselaar mank. Want de 3,1 procent groei voor dit jaar lijkt volgens hem veel, maar komt eigenlijk vrijwel geheel doordat de economie vorig jaar zo sterk is gegroeid. Het gaat om een zogeheten overloopeffect. Zelfs als de economie dit jaar in de praktijk niet zou groeien zou de economie gemiddeld dit jaar toch nog zo'n 2,7 procent groter zijn dan vorig jaar gemiddeld.

Vrieselaar denkt dat de prijzen van graan, kunstmest, bepaalde metalen, olie en gas voorlopig blijven stijgen. Het zal nog enkele kwartalen duren voor ze weer gaan dalen, schat hij in. Daardoor wordt het leven van consumenten een stuk duurder. Toch gaat de econoom ervan uit dat de consumptie van huishoudens dit jaar vermoedelijk de belangrijkste aanjager van de economische groei zal zijn.

Stengere sancties

Bij de ramingen houdt de bank nog wel een slag om de arm. "Nóg strengere sancties kunnen ervoor zorgen dat de handel met Rusland en Oekraïne nog sterker terugvalt en dat de prijzen van olie, gas, graan en andere grondstoffen verder zullen stijgen dan ze nu al doen", aldus Vrieselaar. Dit zou er volgens hem in een scenario zelfs toe kunnen leiden dat de economie komende kwartalen stagneert en in het derde kwartaal zelfs wat krimpt.

Meer uit Financieel

Huurprijzen vrije sector weer gestegen na daling kwartaal eerder

DEN HAAG (ANP) - De huurprijzen in de vrije sector zijn in het derde kwartaal van 2026 met zo'n 2 procent gestegen ten opzichte van een kwartaal eerder. Dat melden woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius. De stijging volgt op een lichte daling in het tweede kwartaal.

11 minuten geleden
Arbeidsproductiviteit gestegen in 2025 na twee jaar daling

DEN HAAG (ANP) - De arbeidsproductiviteit in het Nederlandse bedrijfsleven is in 2025 met 2,5 procent toegenomen ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Dit lijkt een opsteker, want in de twee jaar ervoor nam de arbeidsproductiviteit juist af. Veel economen maakten zich ook al langer zorgen over het uitblijven van duidelijke productiviteitsgroei.

41 minuten geleden
S&P 500 op Wall Street sluit voor het eerst boven de 7800 punten

NEW YORK (ANP) - De S&P 500-index op de aandelenbeurzen in New York is dinsdag voor het eerst boven de 7800 punten gesloten. Koersstijgingen van technologieaandelen en gedaalde rentes op staatsobligaties zorgden voor een positieve stemming. Beleggers keken daarnaast uit naar het aankomende cijferseizoen, dat binnenkort begint.

8 uur geleden
Kledingsite ASOS bevestigt 'ongeautoriseerde' melding aan klanten

LONDEN (ANP) - De Britse kledingwebsite ASOS heeft bevestigd dat dinsdagochtend een "ongeautoriseerde klantmelding" is verstuurd. Eerder op de dag werd bekend dat gebruikers van de app een melding hadden ontvangen, waaruit kon worden opgemaakt dat de systemen van ASOS zijn gehackt. Het bedrijf laat weten onderzoek te doen naar "ongeoorloofde activiteiten via platforms van derden" die het gebruikt voor communicatie met klanten.

10 uur geleden
Onderzoek legt kwetsbaarheid wind- en zonneparken Nederland bloot

DEN HAAG (ANP/RTR) - Duizenden besturingssystemen van Europese wind- en zonneparken zijn via het internet toegankelijk en zijn zodoende kwetsbaar voor hackpogingen. In Nederland zijn ruim 140 van dergelijke toegankelijke systemen gevonden, hebben onderzoekers van cybersecuritybedrijf Modat dinsdag bekendgemaakt tijdens een cybertop in Den Haag.

10 uur geleden
Teksten van ChatGPT krijgen onzichtbaar watermerk in EU

SAN FRANCISCO (ANP) - Teksten gemaakt door ChatGPT krijgen een watermerk in de Europese Unie. OpenAI, de eigenaar van de chatbot, laat weten het onzichtbare watermerk de komende weken in te voeren. Daarmee moet duidelijker worden dat een tekst door kunstmatige intelligentie (AI) is gegenereerd.

11 uur geleden
AEX-index scherpt record verder aan, olieprijzen lager

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak heeft dinsdag zijn recordslotstand verder aangescherpt. Ook op andere beurzen in Europa was de stemming positief, onder meer gesteund door dalende olieprijzen.

13 uur geleden