Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rabobank beperkt mogelijkheden voor aflossingsvrije hypotheek

Rabobank beperkt mogelijkheden voor aflossingsvrije hypotheek

UTRECHT (ANP) - Rabobank beperkt de mogelijkheden voor een aflossingsvrije hypotheek. Klanten kunnen vanaf 11 mei alleen tot 30 procent van de waarde van een huis aflossingsvrij lenen, tot een maximum van 150.000 euro. Nu is het nog mogelijk om tot 50 procent van de woningwaarde met een aflossingsvrije hypotheek te financieren.

De beslissing volgt op gesprekken tussen de bank en de Europese Centrale Bank (ECB), De Nederlandsche Bank (DNB) en de Autoriteit Financiële Markten (AFM), die toezicht houden op de financiële sector. DNB kondigde vorige week aan bij het bankentoezicht extra aandacht aan aflossingsvrije hypotheken te besteden, samen met de ECB.

Bij een aflossingsvrije hypotheek betaal je alleen rente en los je tussentijds niets af. Daar kleven risico's aan, benadrukte DNB onlangs nog. De terugbetaling van de schuld hangt namelijk vaak af van de waarde van de woning, maar die kan dalen bij een ongunstige markt of achterstallig onderhoud. Daarnaast worden de leningen vaak verlengd of opnieuw gefinancierd, waardoor het lang duurt voordat ze worden terugbetaald. Dat kan klanten in de problemen brengen als hun inkomen plots daalt en ze de hypotheeklasten niet meer kunnen dragen.

Niet fiscaal aftrekbaar

Voor Rabobank-klanten met een eerder afgesloten aflossingsvrije hypotheek verandert in principe niets als ze niets veranderen aan die lening. De nieuwe regels hebben mogelijk wel invloed als klanten willen verhuizen of hun hypotheek willen herfinancieren.

Een woordvoerder van Rabobank legt uit dat de berg aan aflossingsvrije hypotheekschuld bij de bank jaarlijks 3 procent krimpt. Die lijn wil de bank doorzetten. Omdat de huizenprijzen stijgen, kiest de bank ervoor een kleiner deel van de woningwaarde aflossingsvrij te financieren.

Aflossingsvrije hypotheken zijn tegenwoordig een stuk minder populair, omdat de rente ervan niet fiscaal aftrekbaar is zoals bij andere hypotheken. In 2011 sprak de financiële sector bovendien af tot maximaal de helft van de woningwaarde te financieren met dit soort leningen. Toch is 45 procent van de huidige totale hypotheekschuld in Nederland nog aflossingsvrij, stelt de AFM.

Meer uit Financieel

Kabinet moet afzien van subsidie Tata Steel, zeggen economen

DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.

34 minuten geleden
Kabinet moet afzien van subsidie Tata Steel, zeggen economen

DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.

1 uur geleden
Iran-oorlog zorgt voor hevige koersbewegingen in New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben een bewogen handelssessie achter de rug. De belangrijkste graadmeters schommelden dinsdag hevig tussen winsten en verliezen, opgejaagd door nieuws over de situatie rond Iran en de energieprijzen.

3 uur geleden
Uitzendconcern Randstad degradeert uit AEX

AMSTERDAM (ANP) - Uitzendconcern Randstad verdwijnt uit de AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. De maritiem dienstverlener voor de energiesector SBM Offshore keert terug in de hoofdindex.

5 uur geleden
Vakbond roept piloten Lufthansa op tot tweedaagse staking

KEULEN (ANP/DPA) - Piloten van Lufthansa in Duitsland hebben de oproep gekregen om donderdag en vrijdag 48 uur lang te staken. Vakbond Vereinigung Cockpit doet die oproep vanwege een oplopend conflict over pensioenen. Naar verwachting raakt de actie vluchten die vanuit Duitsland vertrekken.

5 uur geleden
Olieprijs daalt flink na verwijderd bericht energieminister VS

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieprijs is dinsdag kortstondig scherp gedaald na het bericht van de Amerikaanse energieminister Chris Wright dat de Amerikaanse marine met succes een olietanker door de Straat van Hormuz had geëscorteerd. Wright meldde dat op X, maar verwijderde de post snel daarna weer.

5 uur geleden
Tanker-vloot voor olie onderweg naar alternatieve Saudische haven

YANBU (ANP/BLOOMBERG) - Een vloot van minstens 25 tankers is onderweg naar de Saudische haven Yanbu. Die haven aan de Rode Zee fungeert als alternatief nu de Straat van Hormuz en daardoor de Perzische Golf zijn afgesloten. Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco transporteert olie via een pijpleiding naar Yanbu en wil de hoeveelheid op korte termijn opvoeren.

6 uur geleden