Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Raad van State vindt D66-plan voor leerrecht nog te onduidelijk

Raad van State vindt D66-plan voor leerrecht nog te onduidelijk

DEN HAAG (ANP) - Het plan van D66 om een leerplicht te vervangen door een leerrecht is nog te onduidelijk, vindt de Raad van State (RvS). Het kan van meerwaarde zijn, maar dan moet de partij het initiatiefwetsvoorstel hierover nog wel aanscherpen, zegt de belangrijke adviseur van het kabinet.

In Nederland zitten naar schatting van belangenvereniging Ouders & Onderwijs tussen de 15.000 en 20.000 kinderen thuis. Ze hebben veel ondersteuning nodig en geen enkele school kan of wil ze dit bieden. Ze zijn vaak langdurig ziek gemeld en het komt ook voor dat ze worden vrijgesteld van de leerplicht.

Paul van Meenen (D66) - kortgeleden opgestapt als Kamerlid om senator te worden - heeft daarom eind vorig jaar een wetsvoorstel voor een leerrecht ingediend. Het idee is dat een leerplichtambtenaar een leerambtenaar wordt en dat die erop toeziet dat alle kinderen les krijgen. Nu is het zo dat ouders een boete krijgen als ze hun kind niet naar school sturen. D66 vindt dat duidelijker in de wet moet staan dat naar school gaan een recht is dat kinderen en ouders kunnen opeisen als dit niet lukt.

Passend onderwijsaanbod

Ook moet duidelijker worden opgeschreven dat scholen elk kind moeten toelaten dat zich aanmeldt, schrijft het plan voor. Als leerlingen om bijvoorbeeld psychische of sociale redenen maatwerk nodig hebben, dan moet de school dat bieden. Het idee is bovendien dat kinderen mee mogen praten over belangrijke beslissingen die raken aan hun leerrecht.

De RvS is het met Van Meenen eens dat "zoveel mogelijk kinderen een passend onderwijsaanbod moeten krijgen en dat er aandacht moet worden gevraagd voor de problematiek van ‘thuiszitters’." Daar is volgens de adviseurs specifieke wetgeving voor nodig en dan kan het wettelijk verankeren van een leerrecht "meerwaarde" hebben. Maar om effectief te zijn moet wel duidelijker worden omschreven welke rechten kinderen precies krijgen.

De opstellers van het advies vinden de door D66 voorgestelde plicht om leerlingen maatwerk te bieden bijvoorbeeld nog te vaag omschreven. Het moet ook worden vastgelegd wat de grenzen hiervan zijn, adviseren ze. Zo moet ook op andere vlakken duidelijker worden waartoe scholen worden verplicht. Het risico op boetes van de leerambtenaar kan namelijk grote gevolgen hebben voor de rechtszekerheid van scholen en de vrijheid om hun onderwijs in te richten.

Meer uit Politiek

Sybrand Buma wordt informateur namens CDA

DEN HAAG (ANP) - Voormalig CDA-leider Sybrand Buma wordt informateur naast Hans Wijers, die D66 zal voordragen. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws en BNR. Buma is momenteel burgemeester van Leeuwarden. Hij zal de gesprekken met beide partijen gaan leiden de komende drie weken.

1 uur geleden
D66 gaat Hans Wijers aanwijzen als informateur

DEN HAAG (ANP) - D66 wil Hans Wijers aanwijzen als een van de nieuwe informateurs, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS. Wijers was eerder minister van Economische Zaken in het kabinet-Kok I, president-commissaris van ING en topman van Akzo Nobel. Eerder meldden ingewijden al dat CDA en D66 twee informateurs zullen aanwijzen die de onderhandelingen tussen de twee partijen over een aanzet voor een coalitieakkoord zullen begeleiden.

1 uur geleden
D66 en CDA willen twee informateurs voordragen

DEN HAAG (ANP) - D66 en het CDA willen donderdag na het debat over de kabinetsformatie twee informateurs voordragen, van elke partij één. Dat stellen Haagse bronnen rondom de formatie. Namen zijn nog niet bekend.

2 uur geleden
Nieuwe leden Tweede Kamer leggen eed of belofte af

DEN HAAG (ANP) - De Kamerleden die op 29 oktober zijn verkozen, zijn woensdag beëdigd in de Tweede Kamer ten overstaan van tijdelijk voorzitter Martin Bosma. De Kamerleden legden een voor een de verklaring of de belofte af, nadat de griffier hun naam noemde. Dat mocht in het Nederlands of in het Fries.

4 uur geleden
Daling aantal nieuwe studenten baart onderwijsminister zorgen

DEN HAAG (ANP) - De daling van het aantal studenten dat een studie is begonnen aan een hogeschool of universiteit baart ook demissionair onderwijsminister Gouke Moes zorgen. "Om onze samenleving draaiende te houden, is het cruciaal dat er voldoende goed opgeleide (vak)mensen in de essentiële sectoren zijn", laat de BBB-bewindsman via een woordvoerder weten.

8 uur geleden
Koolmees: Eerste Kamer is belangrijk voor een nieuwe coalitie

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer is belangrijk voor een nieuwe coalitie, schrijft verkenner Wouter Koolmees (D66) in zijn verslag. Hij ziet dat partijen "ambitieuze plannen" hebben waarvoor "grote wetswijzigingen" moeten worden gedaan. Bovendien maken beoogde investeringen, bijvoorbeeld in defensie, het nodig om te bezuinigen. Dat alles lukt volgens de verkenner alleen als in de Eerste Kamer meerderheden worden gevonden voor die plannen.

20 uur geleden
Klaver: verstandig dat D66 en CDA voortouw nemen in formatie

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver noemt het advies van verkenner Wouter Koolmees om CDA en D66 het voortouw te laten nemen "verstandig". De fractieleider van GroenLinks-PvdA "vertrouwt erop dat het Jetten en Bontenbal lukt inhoudelijk een goede stap vooruit te zetten". Dat schrijft hij op X na het verschijnen van het verslag van de D66-verkenner.

21 uur geleden