Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Raad van State vindt D66-plan voor leerrecht nog te onduidelijk

Raad van State vindt D66-plan voor leerrecht nog te onduidelijk

DEN HAAG (ANP) - Het plan van D66 om een leerplicht te vervangen door een leerrecht is nog te onduidelijk, vindt de Raad van State (RvS). Het kan van meerwaarde zijn, maar dan moet de partij het initiatiefwetsvoorstel hierover nog wel aanscherpen, zegt de belangrijke adviseur van het kabinet.

In Nederland zitten naar schatting van belangenvereniging Ouders & Onderwijs tussen de 15.000 en 20.000 kinderen thuis. Ze hebben veel ondersteuning nodig en geen enkele school kan of wil ze dit bieden. Ze zijn vaak langdurig ziek gemeld en het komt ook voor dat ze worden vrijgesteld van de leerplicht.

Paul van Meenen (D66) - kortgeleden opgestapt als Kamerlid om senator te worden - heeft daarom eind vorig jaar een wetsvoorstel voor een leerrecht ingediend. Het idee is dat een leerplichtambtenaar een leerambtenaar wordt en dat die erop toeziet dat alle kinderen les krijgen. Nu is het zo dat ouders een boete krijgen als ze hun kind niet naar school sturen. D66 vindt dat duidelijker in de wet moet staan dat naar school gaan een recht is dat kinderen en ouders kunnen opeisen als dit niet lukt.

Passend onderwijsaanbod

Ook moet duidelijker worden opgeschreven dat scholen elk kind moeten toelaten dat zich aanmeldt, schrijft het plan voor. Als leerlingen om bijvoorbeeld psychische of sociale redenen maatwerk nodig hebben, dan moet de school dat bieden. Het idee is bovendien dat kinderen mee mogen praten over belangrijke beslissingen die raken aan hun leerrecht.

De RvS is het met Van Meenen eens dat "zoveel mogelijk kinderen een passend onderwijsaanbod moeten krijgen en dat er aandacht moet worden gevraagd voor de problematiek van ‘thuiszitters’." Daar is volgens de adviseurs specifieke wetgeving voor nodig en dan kan het wettelijk verankeren van een leerrecht "meerwaarde" hebben. Maar om effectief te zijn moet wel duidelijker worden omschreven welke rechten kinderen precies krijgen.

De opstellers van het advies vinden de door D66 voorgestelde plicht om leerlingen maatwerk te bieden bijvoorbeeld nog te vaag omschreven. Het moet ook worden vastgelegd wat de grenzen hiervan zijn, adviseren ze. Zo moet ook op andere vlakken duidelijker worden waartoe scholen worden verplicht. Het risico op boetes van de leerambtenaar kan namelijk grote gevolgen hebben voor de rechtszekerheid van scholen en de vrijheid om hun onderwijs in te richten.

Meer uit Politiek

Nieuwe PvdD-leider Teunissen wil opkomen voor dieren én mensen

DEN BOSCH (ANP) - Christine Teunissen zal opkomen voor dieren én mensen, beloofde ze op haar eerste congres als leider van Partij voor de Dieren. "We zijn bij de dieren begonnen. En vanuit de belangen van de dieren volgen de belangen van de natuur, ecosystemen en mensen die in de verdrukking komen", zo sprak de politica haar partijgenoten zaterdagmiddag toe in de Brabanthallen in Den Bosch.

13 uur geleden
Oud-partijvoorzitter en medeoprichter SP Hans van Hooft overleden

DEN HAAG (ANP) - De medeoprichter en oud-partijvoorzitter van de SP Hans van Hooft is overleden, meldt de partij op haar website. De partij roemt zijn betrokkenheid bij de SP en hoe hij als politicus dichtbij de mensen stond. "Hans wist dat praten over verandering slechts helpt als dat in actie wordt omgezet", schrijft de partij over zijn jaren als wethouder in Nijmegen.

14 uur geleden
Jetten hoopt met EU-druk op Sierra Leone op uitlevering Bolle Jos

BRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten is "heel blij" dat de EU-regeringsleiders vrijdag hebben afgesproken gezamenlijk meer te doen om illegale drugshandel tegen te gaan en ook strenger te zijn op landen die drugscriminelen faciliteren. Nederland heeft daarop aangedrongen, mede omdat Sierra Leone de veroordeelde Nederlandse drugscrimineel Bolle Jos weigert uit te leveren. Jetten is ervan overtuigd dat als Nederland en andere EU-landen steun aan het West-Afrikaanse land stopzetten, de druk wordt opgevoerd om hem uit te leveren.

1 dag geleden
Volgende week coronaverhoren met twee oud-onderwijsministers

DEN HAAG (ANP) - Voormalig onderwijsministers Ingrid van Engelshoven en Arie Slob worden volgende week verhoord door de parlementaire enquêtecommissie over het coronavirus. De verhoorweek staat in het teken van het effect van de coronamaatregelen op het onderwijs.

1 dag geleden
Eemshaven blijft mogelijke locatie kerncentrales, Terneuzen ook

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt de optie open om nieuwe kerncentrales te bouwen in de buurt van de Eemshaven in Groningen. Daar zijn twee mogelijke locaties. Ook het Zeeuwse Terneuzen staat nog op de lijst. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat benadrukt dat er nog geen besluit is genomen.

1 dag geleden
Jetten: EU hoopt op stabieler Iran zonder naïef te zijn

BRUSSEL (ANP) - Bij de EU-regeringsleiders overheerst het gevoel van hoop op een stabielere situatie in Iran "zonder naïef te zijn", zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top vrijdag. "Maar wel in de wetenschap dat het Iraanse regime nog steeds in positie zit, wat slecht nieuws is voor de Iraanse bevolking."

1 dag geleden
Kabinet snijdt in infrastructuur, 'HSL en spoorbeveiliging nodig'

DEN HAAG (ANP) - De reparaties aan de hogesnelheidslijn tussen Amsterdam en Rotterdam en de invoering van een nieuw Europees systeem voor spoorbeveiliging zijn "echt nodig", zegt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA). Later dit jaar moet ze zich buigen over mogelijke bezuinigingen op infrastructuur.

1 dag geleden